Nieestetyczne ślady po zabiegach medycyny estetycznej



Pacjenci korzystający z zabiegów medycyny estetycznej decydują się na nie przede wszystkim dla poprawy swojego wyglądu – chcą spełnić swoje marzenia o idealnym ciele, pozbyć się problemu zbędnego owłosienia, usunąć brodawki czy powiększyć piersi.

Nie zawsze jednak takie zabiegi kończą się sukcesem. Niektóre pozostawiają oparzenia, rany i blizny. Jak tego uniknąć, do kogo się zwrócić i jak poprawić błędy „specjalistów”?

Oddaj się w dobre ręce

Jeśli dopiero planujesz poddać się zabiegom medycyny estetycznej, pamiętaj, że efekt końcowy zależy od tego, kto i w jaki sposób zajmie się problemem, z jakim przychodzisz. Dlatego przede wszystkim zwróć się do wykwalifikowanych specjalistów, mających referencje i doświadczenie, którzy przestrzegają procedur zabiegowych, a po zabiegu nie pozostawiają pacjentów samym sobie.

– Dobry specjalista powinien polecić odpowiednią pielęgnację i przepisać lub zalecić stosowanie preparatów, które pomogą osiągnąć optymalne efekty zabiegu i zapobiec bliznom czy innym niechcianym pamiątkom – mówi dr Andrzej Krajewski z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej w Kołobrzegu.

Co w przypadku oparzenia?

– Zabiegi z zastosowaniem lasera takie jak np. depilacja niosą za sobą ryzyko oparzeń. Dlatego kluczowe jest dobranie odpowiedniego natężenia wiązki, dostosowanego do typu skóry i do potrzeb pacjenta. Nieumiejętne wykorzystanie lasera może powodować oparzenia i rany, a w efekcie blizny – przestrzega dr Andrzej Krajewski.

Jeśli trafiliśmy na złego specjalistę i przez to borykamy się z problemem oparzeń, pamiętajmy, że najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja. Bardzo dobrze w takiej sytuacji sprawdzają się preparaty zawierające wyciąg z aloesu oraz witaminę C, przyspieszającą gojenie się ran. Dodatkowo pamiętajmy, aby w celu szybszej regeneracji skóry wzbogacić swoją dietę o cynk, kwasy omega-3, olej lniany, witaminy z grupy B, głównie witaminę B5 oraz witaminę A i E.

Pozbądź się niechcianej pamiątki

Niekiedy pomimo pielęgnacji oparzeń pozostają niechciane blizny, które wielu z nas wydają się „ozdobą” nie do usunięcia. Warto także mieć świadomość, że każdy zabieg wymagający interwencji chirurgicznej pozostawia po sobie blizny po nacięciach czy nakłuciach.

W przypadku nieestetycznych pamiątek swoją pomoc oferują kliniki medycyny estetycznej, wykonujące zabiegi laserowe, pozwalające w pełni pozbyć się blizn. Tym razem pamiętajmy jednak, że to od specjalisty jakiego wybierzemy i jego podejścia do pacjenta będzie zależeć efekt.



– Uszkodzenia skóry przy zabiegach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej zdarzają się regularnie. Pytanie czy specjalista wykonujący zabiegi zadba o to, aby ślady były jak najmniejsze i pod wpływem odpowiedniej kuracji po samym zabiegu miały szansę zniknąć lub być jak najmniej widoczne – podsumowuje dr Andrzej Krajewski.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ