Nici liftingujące – kompendium



Przez jednych przeceniane, przez innych niedocenianie. Nici liftingujące. O tym, skąd się wzięły, jak wygląda zabieg, jak się nimi szyje ciało, i czy mogą być alternatywą dla botoksu, wyjaśnia dr Urszula Brumer z kliniki Medycyna Młodości 

 

Skąd się wzięły nici w medycynie estetycznej

Pierwsze nici w medycynie estetycznej pojawiły się już ponad dziesięć lat temu. Były to nici syntetyczne i złote. Ich główną wadą było to, że były trwałe. Może wydawać się to zaskakujące, jednak to co stałe, w medycynie estetycznej niekoniecznie oznacza najlepsze, bo z biegiem czasu skóra coraz bardziej opada, a nici zostają w tym samym miejscu, tworząc nieestetyczny efekt, albo prześwitują przez skórę. Trzeba je wtedy usuwać chirurgicznie.

Dopiero parę lat pojawiły się nici nowej generacji, z polidioksanonu (PDO), cienkie i wchłanialne. Do Europy przywędrowały z Korei. To one stały się początkiem nowej ery nici liftingujących i szybko zdobyły serca lekarzy i pacjentów. Zanim trafiły do gabinetów medycyny estetycznej, były stosowane w zaawansowanych operacjach medycznych, np. w mikrochirurgii oka, w operacjach kardiochirurgicznych, a także do szycia ran.

Dziś używa się kilku rodzajów nici o różnej długości i różnych funkcjach: prostych, skręconych i z haczykami, a zakres ich zastosowania jest coraz szerszy, a bywa także nietypowy. Nici PDO są niezwykle cienkie i bezpieczne dla organizmu. Pozostają w ciele kilka miesięcy, a potem się rozpuszczają. Rezultat ich działania trwa jednak dłużej, bo rozpuszczając się, nici stymulują syntezę kolagenu i fibroblastów.

Jak wygląda zabieg

Nici wprowadza się do tkanki za pomocą igły lub kaniuli. Przy zabiegach ważne jest planowanie – gdzie, pod jakim kątem włożyć nici, żeby uzyskać jak najlepszy, a zarazem naturalny efekt. Z nici bowiem buduje się misterne rusztowanie – konstrukcję podtrzymującą skórę. Ważne jest to, aby wprowadzić odpowiednia liczbę nici.

Dla dobrego efektu na twarz stosuje się ok. 15-20 nici na jedną stronę, przy modelowaniu policzków. W zależności od okolicy twarzy lub ciała zabieg trwa od 15 do 60 min. Zabieg wykonuje się jednorazowo, nie wymaga on serii i częstych wizyt, a jego rezultaty utrzymują się ponad rok.

Kobiety poddające się zabiegom z nićmi na twarz powinny być świadome, że zabieg ten jest bezbolesny, bo stosujemy znieczulenie iniekcyjne, ale pozostawia siniaki. Twarz przez jeden dzień lub dwa jest obrzęknięta. Dobrze się na to przygotować, wziąć kilka dni urlopu lub maskować siniaki odpowiednim makijażem albo fryzurą przysłaniającą twarz.

Gdy stosujemy nici z haczykami, skóra jest ściągnięta i przez dwa tygodnie następuje proces jej prostowania. Rezultat, jaki daje zabieg z nićmi wart jest tego niewielkiego dyskomfortu. Efekt zabiegu osiąga swoje apogeum po kilku tygodniach od wykonaniu.

Zastosowanie nici

Zastosowanie nici jest bardzo szerokie. Polecane są osobom, których skóra traci napięcie, świetnie budują rusztowanie skóry, rozprostowują zmarszczki, niwelują chomiki, podciągają skórę i stymulują ją do regeneracji. Można jest stosować na twarz, szyję, dekolt, biust, pośladki, ramiona – właściwie na wszystkie okolice ciała, nawet miejsca intymne. Najważniejszą funkcją nici jest podciągania, napinanie skóry, tworzenie dla niej rusztowania. Zarazem jednak zabieg z nićmi wpływa korzystnie na gęstość skóry.

Rodzaje nici

W zależności od tego, co i w jakiej okolicy chcemy poprawić, używamy różnych nici: prostych, skręconych (screw), z haczykami.

– Nici proste. Podstawowe nici PDO to nici proste, różnej długości. Nici proste najlepsze są do likwidacji sieci drobnych zmarszczek. Bardzo dobrze liftingują cienką skórę szyi oraz okolicy oczu. U młodych osób nadają się do delikatnego modelowania policzków, a podane z osoczem bogatopłytkowym mają doskonałe działanie rewitalizująco-odbudowujące. Ważne, żeby podać ich stosunkowo dużo, wtedy efekt będzie wyraźnie widoczny.

– Nici z haczykami. Nici te mają maleńkie haczyki, które zaczepiają się w skórze. Mają one działanie liftingujące, gdyż podciągają skórę. Wykorzystywane są przy niwelowaniu obwisłych policzków, tzw. chomików. Podciągają skórę twarzy i ją modelują, zastępując tym samym lifting chirurgiczny, który (o czym się rzadko mówi) nie rozwiązuje problemu starzejącej się twarzy raz na zawsze, bo należałoby go powtarzać co dwa lata.

– Nici skręcane (screw). Wyglądają jak sprężynka. Wykorzystywane są u pacjentów w celu wymodelowania i uniesienia policzków oraz usztywnienia skóry na czole i delikatnego uniesienia brwi. Sprężynkowy charakter nici powoduje ściąganie i napinanie skóry, a monofilamenty do których się potem rozkładają powodują poprawę jakości skóry.



Nici na ciało

Coraz częściej stosuje się nici na całe ciało. Dają doskonałe efekty, kiedy pacjentka chce sobie usunąć obwisłe „motylki” na dolnej części ramion, a także podnieść pośladki czy biust. Ważne jest, że skóra po zabiegu z nićmi automatycznie się podnosi i zaczyna optycznie lepiej wyglądać. Nie można jednak mylić zabiegu z nićmi z zabiegiem wypełniania piersi tłuszczem. Nici rozprawiają się z wiotkością skóry, ale dzięki nim biust nie staje się większy.

Nici stosuje się też u kobiet po ciąży i liposukcji. Działają wtedy dwutorowo: obkurczają skórę i rewitalizują ją. Kobiety, które prowadzą siedzący tryb życia i mają wiotkie pośladki, mogą wspomóc je nićmi, delikatnie je podnosząc.

Do większości zabiegów na ciało stosuje się długie nici proste lub z haczykami, którymi niejako szyje się ciało. Są to długie nici, mają kilkadziesiąt centymetrów długości (dla porównania nici krótki do twarzy mają kilka centymetrów).

Nietypowe zastosowania nici

Nici stosuje się w zabiegach ginekologii estetycznej do zwężania pochwy. Nić umieszcza się w tkankach przez małe nacięcia i osadza pod skórą krocza lub w płytko położonych mięśniach tej okolicy. Na ogół stosuje się jedną nić z haczykami, czasami dwie.

Najnowszym odkryciem jest stosowanie nici jako alternatywy dla botoksu w zabiegach na pomarszczone czoło. Czoło to trudna okolica do odmładzania. Najczęściej stosuje się na tę część twarzy toksynę botulinową. Ona jednak osłabia mięśnie, tracą one na swojej objętości, przez co dochodzi do ubytków tkanki podskórnej.

Słowem, zaczyna się psuć „rusztowanie podskórne”, co skutkuje np. opadaniem brwi. Tymczasem zastosowanie na czoło nici PDO (nitka przy nitce) sprawia, że brwi się ładnie unoszą, zmarszczki wygładzają, a dodatkowo mamy do czynienia z działaniem stymulującym.

Nici nie powodują porażenia mimiki, za to wpływają na poprawę jakości skóry „od środka”. W niektórych przypadkach, gdy mamy do czynienia z obniżeniem brwi, często mylonym z opadaniem powieki, warto rozważyć zastosowanie nici z haczykami, które te brwi uniosą.

Jak widać możliwości stosowania nici są bardzo szerokie. Wszystko po to, by kobiety, które poddały się zabiegowi mogły usłyszeć: O, jak ładnie pani wygląda.

Urszula Brumer-fot-Anna Ciupryk

Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer –  lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej.

Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl.

To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki regenerujące i macierzyste pacjenta w odmładzaniu. Szkoleniowiec w Aesthetic Medicine Educational Center Youvena www.youvena.com

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi coraz częściej spotykają się z przypadkami przewlekłego bólu…
CZYTAJ

Niedostrzegany problem – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Plaga otyłości wśród dzieci to nie tylko kwestia społeczna, czy estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna: - Obecnie do specjalistów trafiają…
CZYTAJ

Z Miłości do Włoch!

Warszawa, 20 stycznia 2025 r. – W wyjątkowej przestrzeni budynku Senator przy ulicy Bielańskiej w Warszawie odbył się spektakularny pokaz…
CZYTAJ

Zmysłoterapia – zapachy dobrego nastroju. Jak oddziaływają na nas zapachy?

Zapachy otaczają nas na każdym kroku – w domu, pracy, czy podczas spacerów. Czasami są niemal niezauważalne, innym razem wywołują…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne w Klinice Urody Beleza – dlaczego warto?

Szybkie tempo życia i ciągły stres sprawiają, że coraz więcej osób szuka rozwiązań, które pozwolą im nieco odpocząć i rozluźnić…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ