Naturalnie piękna – czyli regeneracja poprzez stymulowanie



Początki medycyny estetycznej wywodzą się z chirurgii plastycznej. Większość zabiegów w obydwu dziedzinach polegało zazwyczaj na wycinaniu, zapełnianiu lub naciąganiu fragmentów tkanki, w celu zatuszowaniu jej niedoskonałości. Cały proces polegał na mechanicznym i sztucznym usunięciu problemu. Tymczasem współczesna, nowoczesna medycyna estetyczna odchodzi od starych standardów i kładzie mocny nacisk na leczenie poprzez naturalną regenerację!

 

Jednym z pierwszych zabiegów medycyny estetycznej był botoks, którego działanie polega na rozluźnianiu mięśni, a przez to na prostowaniu zmarszczek. Nie ma więc tutaj mowy o jakimkolwiek oddziaływaniu na samą jakość skóry, a jedynie o kamuflowaniu danego problemu.

Tak samo rzecz ma się z kwasem hialuronowym, który również nie powoduje poprawy jakości skóry, a jedynie sztucznie uzupełnia w niej ubytki i w żadnym wypadku nie przyczynia się on do jej regeneracji. Zważywszy na fakt, że z wiekiem nasza skóra nieustannie się starzeje (traci ok. 1% kolagenu rocznie po 30 roku życia), tego typu jej „uzupełnianie i mechaniczne prostowanie” w którymś momencie może przestać być efektywne. Im mniej w tkance kolagenu i elastyny, tym staje się ona mniej sprężysta, cienka i łatwiej robią się na niej zmarszczki.

Wypełnianie a regenerowanie

Kolejna rzecz wpływająca na nasz młody wygląd jest taka, że nie tylko nasza skóra się starzeje, lecz wraz z wiekiem zmienia się też kształt kości, zmniejszają się mięśnie i zanika tkanka tłuszczowa. To wszystko powoduje widoczne gołym okiem efekty.

– Kiedy mówimy o wypełniaczach, mówimy tak naprawdę o wypełnianiu różnych ubytków w skórze przy pomocy preparatów, takich jak kwas hialuronowy. Od jakiegoś czasu jednak podchodzi się do tego problemu inaczej – za pomocą medycyny estetycznej zaczęto niejako zmuszać organizm do regenerowania ubytków. Szukamy odpowiedzi na pytanie, co można zrobić, żeby wraz z wiekiem nasza skóra nie starzała się tak szybko i żeby z roku na rok nie produkowała coraz mniej kolagenu, tylko produkowała go tyle samo co wcześniej, czy nawet jeszcze więcej -– tłumaczy doktor Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.



Regeneracja poprzez uszkadzanie

Główną filozofią towarzyszącą stymulatorom jest niejako „zmuszenie”  starszych, „rozleniwionych” komórek do lepszej, bardziej efektywnej pracy. W ten sposób mogą one wytwarzać więcej kolagenu niż normalnie. Powoduje to, że w następstwie nasza skóra po prostu się odmładza, a więc zaczynają zanikać zmarszczki, a zapadnięcia zaczynają się wypełniać. W jaki sposób możemy taką regenerację na organizmie „wymusić”? Według doktora Marka Wasiluka głównie przy wykorzystaniu trzech grup metod: poprzez uszkadzanie, podrażnianie lub stymulację chemiczną.

W przypadku pierwszej grupy metod uszkadzamy skórę po to, aby mogła się ona następnie zregenerować, przez co będzie się robiła gładsza, zdrowsza, a więc także bardziej elastyczna i z większą ilością kolagenu. Skórę możemy uszkadzać na trzy sposoby: mechaniczne, chemiczne i termiczne.

W praktyce na ten moment stosuje się tylko uszkodzenia termiczne, których działanie jest najsilniejsze i najskuteczniejsze. W tym celu wykonuje się zabiegi urządzeniami takimi jak laser frakcyjny, radiofrekwencja mikroigłowa oraz HIFU. Powodowanie tego typu kontrolowanych urazów jest przyczynkiem stymulującym regenerację skóry. W odpowiedzi na uraz organizm po pierwsze odnawia uszkodzone komórki, ale robi tak naprawdę jeszcze więcej.

– Metoda ta jest najbezpieczniejszym sposobem regeneracyjnym – deklaruje doktor Marek Wasiluk z Triclinium. – Nie ma mowy przykładowo o żadnych reakcjach alergicznych, a jeśli już pojawiłoby się jakieś powikłanie, to wyłącznie z błędu podczas wykonywania zabiegu (np. źle skalibrowane czy popsute urządzenie). Są to jednak zabiegi dość drogie, przede wszystkim z powodu wysokiego stopnia bezpieczeństwa oraz  bardzo drogich urządzeń do ich wykonywania. Jeden zabieg na twarz może kosztować od dwóch do nawet czterech-pięciu tysięcy złotych, a czasem może być konieczne powtórzenie zabiegu (mniej więcej po trzech miesiącach).

 

Regeneracja poprzez podrażnianie

Inną grupą zabiegów regeneracyjnych są zabiegi podrażniające tkankę. Zabiegi tego typu polegają na wprowadzaniu w skórę substancji, która utrzymuje się zazwyczaj przez ok. kilka miesięcy i w tym czasie delikatnie ją drażni. Przewrotnie można nazwać coś takiego „dobrze przyjmowalnym ciałem obcym”.

W wyniku reakcji obronnej, komórki organizmu zaczynają produkować nowy kolagen. W przypadku tego kierunku działania, lekarze w gabinetach medycyny estetycznej wykorzystują cztery główne preparaty: kwas polimlekowy, hydroksyapacyt wapnia, polikaprolakton oraz nici rewitalizujące.

Są to bardzo efektywne środki, gwarantujące bardzo dobre efekty, jednak zazwyczaj potrzebnych jest kilka zabiegów (ok. 2-3). Z punktu widzenia lekarza zaletą jest również to, że do ich podawania nie potrzeba żadnych drogich urządzeń, bo podaje się je po prostu przy użyciu igły. Słabym punktem tego typu metod jest jednak to, że substancje te utrzymują się w naszym organizmie przez stosunkowo długi czas.

– W związku z tym nie powinno się stosować ich w przypadku osób z chorobami autoimmunologicznymi czy alergiami, ponieważ ciężko jest przewidzieć, czy organizm nie zareaguje na nie zbyt mocno, powodując tym samym nie delikatne, a silne podrażnienie. Dlatego w przeciwieństwie do metod termicznych z tą metodą trzeba być nieco bardziej ostrożnym – tłumaczy doktor Marek Wasiluk.

 

Regeneracja poprzez pobudzanie

Trzecia grupa stymulatorów związana jest z pobudzaniem chemicznym. Mowa tutaj przede wszystkim o osoczu bogatopłytkowym. Zabieg tego typu polega nie na dokonywaniu urazów czy na podrażnianiu komórek, lecz na oddziaływaniu na ich receptory, aby lepiej pracowały. W ten sposób komórki, na które działamy, wytwarzają substancji, które pobudzają z kolei sąsiednie komórki do szybszej pracy.

Jest to metoda naturalna (w końcu osocze bogatopłytkowe pochodzi z własnej krwi pacjenta) i skuteczna, jednak pobudzenie w ten sposób komórek trwa relatywnie krótko. W związku z tym jest to zabieg idealny dla nieco młodszych pacjentów (ok. 30-letnich), dzięki któremu procesy starzenia się zostają spowolnione. U osób starszych tego typu pobudzanie komórek jest niestety zbyt słabe, natomiast dobrze sprawdza się jako zabieg wspomagający przy innych, opisanych wcześniej metodach.

 

Najlepsze rozwiązanie

Zabiegi regeneracyjne są najlepszym rozwiązaniem z kilku powodów: są metodą bezpieczną, dają naturalny efekt, „nakłaniają” organizm do produkcji własnego kolagenu, całość przebiega w sposób kontrolowany, a w rezultacie skóra wygląda ładnie i naturalnie. Minus jest natomiast taki, że na efekty trzeba niestety trochę poczekać (z reguły od trzech do pięciu miesięcy).

Z kolei już sam uzyskany efekt utrzymuje się długo, bo przez ok. 2-3 lata. Najbardziej godne polecenia są zabiegi z pierwszej grupy (regeneracja poprzez uszkadzanie), ponieważ są one zdecydowanie najbezpieczniejsze, można stosować je właściwie u każdego pacjenta i praktycznie nie wywołują żadnych powikłań.

 

Informacje o ekspercie:

Dr Marek Wasiluk specjalista medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie laseroterapii, prekursor i poszukiwacz nowych rozwiązań medycznych. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (al. KEN 47 lokal 13 www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga  www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ