Medycyna estetyczna – „Skóra Smerfetki” to problem wielu kobiet. Jak się go pozbyć?



Zmiany naczynkowe przybierające błękitną lub szarawą barwę potrafią być prawdziwą zmorą wielu kobiet. Z trudem maskuje je make-up, do tego mają tendencje do zaostrzania się np. pod wpływem nagłej zmiany temperatury, stresu lub… wypitego kieliszka wina.  Jak pozbyć się tych zmian?

 

Efekt smerfetki?

Wyraźnie widoczne pod skórą poszerzone naczynka to  częsty problem wielu kobiet.  Zmiany te mogą przyjmować postać pojedynczych, cienkich nitek lub pajączków, najczęściej w kolorze czerwonym lub różowym. Zdarzają się jednak sytuacje, w których poszerzone naczynia mają  wyraźny kolor błękitny, granatowy, a nawet fioletowy. I chociaż w większości przypadków są to tylko zmiany kosmetyczne, wielu kobietom spędzają sen z powiek. Powód?

 – Pojedynczą fioletową lub niebieską zmianę łatwo zamarkować dobrym podkładem lub pudrem. Problem pojawia się, kiedy występują one w dużym skupisku, tworząc charakterystyczną sieć. Wówczas zmiany naczynkowe zaczynają przypominać nieestetyczne niebieskie siniaki i plamy – mówi dr Anna Deda, kosmetolog z Body Care Clinic.

 

Jak usunąć czerwone i niebieskie zmiany?

Takiej zmiany można pozbyć się trwale. Jednym z rozwiązań jest zabieg laseroterapii z wykorzystaniem lasera neodymowo-yagowego Gentle YAG PRO–U. Urządzenie to w Polsce dostępne jest od niedawna. Podczas zabiegu wiązka światła o długości fali 1064 nm ukierunkowywana jest na rozszerzone naczynko np. na nosie, policzku lub łydce. Impuls w jego stronę trwa krócej niż sekundę. Pod wpływem ciepła naczynko ulega koagulacji i zamknięciu.

 

Zabieg jest prosty. Wiązka lasera penetruje wybrane miejsce na skórze, docierając do zmiany naczynkowej i absorbuje hemoglobinę w krwinkach rozszerzonych naczyń. Jeśli zmiana jest niewielka wystarczy sam kontakt światła z naczyniem, aby możliwe było jego zamknięcie. W przypadku dużej zmian naczynie ulega zamknięciu, kiedy osiągnie ono temperaturę koagulacji.

– Przy pomocy lasera można usunąć zarówno majce od 0,5 mm do 3 mm naczynka śródskórne i podskórne występujące na twarzy, jak również naczynka o większej średnicy sięgającej od 0,5 mm do 4 mm, które pojawiły się np. na łydce lub udzie. Terapia ta likwiduje także zmiany rubinowe i jeziorka żylne, czyli nabyte rozszerzenia powierzchownych naczyń żylnych – wylicza ekspertka Body Care Clinic.

 

Efekty terapii widoczne są już po pierwszym zabiegu, konieczne jednak jest wykonanie min. 2-3 zabiegów, w odstępach 3-6 tygodniowych, aby całkowicie usunąć zmianę.  Sam zabieg jest bezbolesny, trwa od 20-30 minut (w zależności od skali zmian). Jedyne co się odczuwa w jego trakcie to niewielkie pieczenie, które minimalizowane jest rozpraszanym na skórze kriogenem. Zabieg może być stosowany w zastępstwie lub jako dopełnienie skleroterapii, czyli usuwania żylaków i pajączków metodą injekcyjna.

 

Jak usunąć czerwone i różowe zmiany?

Ale to nie jedyny sposób na to, aby pozbyć się widocznych naczynek. Inną terapią jest zabieg urządzeniem VeinWave. Zbieg ten, wykorzystujący termo-koagulację, polega na ukierunkowaniu za pomocą ultracienkiej igły kontrolowanej dawki energii o wysokiej częstotliwości wprost na naczynko, które chcemy usunąć. Prąd, który ma częstotliwość radiową, dociera wyłącznie do słabych lub uszkodzonych naczynek powodując ich zamknięcie i zniknięcie.

 -Zabieg ten stosuje się przede wszystkim do zamykania widocznych, pękniętych lub rozszerzonych naczynek, które pojawiają się w obrębie twarzy np. na policzkach lub nosie. W niektórych przypadkach może być stosowany także do likwidacji zmian na rękach. VeinWave ma jednak pewne ograniczenia, które dotyczą grubości i wielkości naczyń.  Za jego pomocą nie usuniemy np. rozległych zmian naczyniowych oraz żylaków zlokalizowanych np. na łydce, udzie lub stopach. Tutaj pomocny jest zabieg Gentle YAG PRO–U – wyjaśnia dr Deda.



Jak pozbyć się „delikatnych” pajączków

Nie zawsze jednak konieczna jest „interwencja” laserem. Niektóre zmiany naczynkowe przyjmują delikatną postać. Wówczas pomocne może być zastosowanie peelingu kwasem azelainowym na twarz, dekolt i szyję. Zawarte w nim substancje wzmacniają naczynia krwionośne  oraz skórę sprawiając, że jest ona mniej podatna na działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza promieni UV.

– Peelingi tego typu można stosować u osób z cerą naczynkową, czyli bardzo wrażliwą i cienką, mającą skłonności do powstawania zmian tego typu. Preparat taki zabezpiecza skórę, wyrównuje jej koloryt oraz pobudza do regeneracji. W efekcie tego cera staje się odporniejsza m.in. na nagłe zmiany temperatury, wilgotności powietrza, czy promienie słoneczne – wylicza dr Deda.

 

 Skąd ten problem? – odpowiada dr Anna Deda, kosmetolog z Body Care Clinic

Cera naczynkowa to problem coraz większej liczby kobiet. Powodem jej powstania są często zmiany hormonalne – występujące w organizmie kobiety estrogeny rozluźniają mięśniówkę naczyń. Ponadto cera u kobiet jest znacznie cieńsza niż u mężczyzn, zwłaszcza z wiekiem, kiedy zanika kolagen i zmniejsza się mikrokrążenie.

Takie połączenie sprawia, że dość gwałtownie reaguje ona na zmiany w otoczeniu. Wówczas widoczne stają się charakterystyczne pajączki. Mogą się one uwidocznić np. pod wpływem zmiany temperatury. Na naczynka niekorzystnie działa wysoka temperatura i mróz, a także promienie słoneczne i sauna.

Zmiany mogą pojawić się nawet po zażyciu gorącej kąpieli. Kobiety z taką cera powinny także szczególnie dbać o dietę, niektóre potrawy np. bardzo ostre dania, alkohole czy napoje zawierające kofeinę mogą uwidocznić naczynka. Trzeba również uważać na wysiłek fizyczny oraz leki, jakie zażywamy, zwłaszcza na leki antykoncepcyjne. W wielu przypadkach przyczyną podrażnienia cery naczynkowej są niewłaściwie stosowane kosmetyki. Koniecznie trzeba unikać peelingów zawierających mocne kwasy owocowe oraz substancje ścierne tzw. scruby.

Informacje dodatkowe:

Body Care Clinic to nowoczesna klinika medycyny estetycznej w Katowicach powstała w 2012 roku. W jej ofercie znajdują się m.in. zabiegi z wykorzystaniem MesoTherm, Ulthera, Nd:Yag, X-Lase, CoaxMed, Clryolift 3, zabiegi Botoxu, Volumetrii; zabiegi z wykorzystaniem fali radiowej, mezoterapia igłowa i bezigłowa, peelingi medyczne, CLP. www.bodycareclinic.pl

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ