Lwia zmarszczka to nie koniec świata! Środki zaradcze.



Lwia zmarszczka to nie koniec świata! Środki zaradcze.

Częste marszczenie czoła może spowodować, że w pewnym wieku na skórze między brwiami zaczną pojawiać się charakterystyczne bruzdy. W konsekwencji twarz nabiera ponurego, lekko złowrogiego wyglądu. Choć nie każdego to czeka, na wszelki wypadek warto zawczasu dowiedzieć się, czym są lwie zmarszczki i jak z nimi walczyć.

Spojrzenie godne lwa

„Lwie zmarszczki” to potoczna, bardzo obrazowa nazwa na pionowe bruzdy zarysowujące się na gładziźnie czoła, między brwiami.

– Za ich powstawanie odpowiedzialny jest corrugator supercilii niewielki mięsień położony obok nasady nosa, który ulega skurczeniu za każdym razem, gdy marszczymy czoło – wyjaśnia dr n. med. Marcin Repetowski z kliniki CM Wodna 25 w Łodzi. Lwie zmarszczki powstają zatem na skutek mimiki twarzy, co jednak wcale nie oznacza, że zapanowanie nad nimi przychodzi nam łatwiej niż zahamowanie procesu pogłębiania się zmarszczek grawitacyjnych, w postaci bruzd nosowo – wargowych, opadających kącików ust czy też zmarszczek palacza.

Bywa, że gdy się złościmy lub głęboko nad czymś zastanawiamy, mięsień marszczący brwi automatyczne ulega skurczeniu. Nie potrafimy nad tym zapanować, a to powoduje, że nasza twarz z czasem coraz bardziej zaczyna przypominać oblicze lwa. Pozostawieni sami sobie, bez opieki lekarza, mamy niewielkie szanse, by zaradzić temu efektowi.



Środki zaradcze lwia zmarszczka.

Doskonałym sposobem niwelowania lwich zmarszczek jest wypełnienie ich kwasem hialuronowym. W tym zakresie można jednak skorzystać z dobrodziejstw kilku metod, a nawet je połączyć.

– Ze względu na to, że lwie zmarszczki to zmarszczki mimiczne, w ich usuwaniu pożądane efekty przynoszą te rozwiązania, które pozwalają osłabić siłę skurczu mięśni, a także wygładzić problematyczną okolicę. Tak działa botoks w połączeniu z kwasem hialuronowym – wyjaśnia lekarz.

– Najpierw blokujemy płytkę motoryczną toksyną botulinową tak, by skóra na czole nie napinała się tak mocno i odruchowo jak dotychczas. Wstrzyknięty w mięsień mimiczny twarzy botoks blokuje wydzielanie acetylocholiny, odpowiedzialnej za przekazywanie impulsów nerwowych do mięśni.

Tracą one zdolność kurczenia się, czego efektem jest relaksacja mięśnia, a następnie wygładzenie zmarszczki. Jeśli zachodzi taka potrzeba, wygładzamy bruzdę kwasem hialuronowym, np. bardzo plastycznym preparatem Teosyal Touch Up, który skutecznie, na okres nawet kilkunastu miesięcy, pozwala zniwelować występujące bruzdy – dodaje dr n. med. Marcin Repetowski.

Te dwie metody to obecnie najbardziej sprawdzony sposób na walkę z lwimi zmarszczkami. Nawet gdy kwas hialuronowy ulegnie wchłonięciu, zanim tak się stanie, zdąży pobudzić skórę do samodzielnej produkcji kolagenu. Czoło po takim zabiegu jeszcze długo pozostanie wygładzone, zachowując przy tym zdrowy i przyjazny wygląd.

Informacja o preparacie polecanym przez lekarza:

Teosyal Touch Up – preparat zawierający usieciowany kwas hialuronowy, przeznaczony do wypełniania średnich zmarszczek na wszystkich obszarach, w szczególności zaś: na czole, między brwiami (korekcja „lwich zmarszczek”), wokół ust. Produkt ma formę gęstego, lepkiego żelu, który dzięki dużej plastyczności pozwala na skuteczną i trwałą korekcję. Efekt  utrzymuje się od 9 do 12 miesięcy. Producent: Teoxane Laboratories. Wyłączny dystrybutor w Polsce: NewDerm Sp. z o.o.,

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ