Lwia zmarszczka to nie koniec świata! Środki zaradcze.



Lwia zmarszczka to nie koniec świata! Środki zaradcze.

Częste marszczenie czoła może spowodować, że w pewnym wieku na skórze między brwiami zaczną pojawiać się charakterystyczne bruzdy. W konsekwencji twarz nabiera ponurego, lekko złowrogiego wyglądu. Choć nie każdego to czeka, na wszelki wypadek warto zawczasu dowiedzieć się, czym są lwie zmarszczki i jak z nimi walczyć.

Spojrzenie godne lwa

„Lwie zmarszczki” to potoczna, bardzo obrazowa nazwa na pionowe bruzdy zarysowujące się na gładziźnie czoła, między brwiami.

– Za ich powstawanie odpowiedzialny jest corrugator supercilii niewielki mięsień położony obok nasady nosa, który ulega skurczeniu za każdym razem, gdy marszczymy czoło – wyjaśnia dr n. med. Marcin Repetowski z kliniki CM Wodna 25 w Łodzi. Lwie zmarszczki powstają zatem na skutek mimiki twarzy, co jednak wcale nie oznacza, że zapanowanie nad nimi przychodzi nam łatwiej niż zahamowanie procesu pogłębiania się zmarszczek grawitacyjnych, w postaci bruzd nosowo – wargowych, opadających kącików ust czy też zmarszczek palacza.

Bywa, że gdy się złościmy lub głęboko nad czymś zastanawiamy, mięsień marszczący brwi automatyczne ulega skurczeniu. Nie potrafimy nad tym zapanować, a to powoduje, że nasza twarz z czasem coraz bardziej zaczyna przypominać oblicze lwa. Pozostawieni sami sobie, bez opieki lekarza, mamy niewielkie szanse, by zaradzić temu efektowi.



Środki zaradcze lwia zmarszczka.

Doskonałym sposobem niwelowania lwich zmarszczek jest wypełnienie ich kwasem hialuronowym. W tym zakresie można jednak skorzystać z dobrodziejstw kilku metod, a nawet je połączyć.

– Ze względu na to, że lwie zmarszczki to zmarszczki mimiczne, w ich usuwaniu pożądane efekty przynoszą te rozwiązania, które pozwalają osłabić siłę skurczu mięśni, a także wygładzić problematyczną okolicę. Tak działa botoks w połączeniu z kwasem hialuronowym – wyjaśnia lekarz.

– Najpierw blokujemy płytkę motoryczną toksyną botulinową tak, by skóra na czole nie napinała się tak mocno i odruchowo jak dotychczas. Wstrzyknięty w mięsień mimiczny twarzy botoks blokuje wydzielanie acetylocholiny, odpowiedzialnej za przekazywanie impulsów nerwowych do mięśni.

Tracą one zdolność kurczenia się, czego efektem jest relaksacja mięśnia, a następnie wygładzenie zmarszczki. Jeśli zachodzi taka potrzeba, wygładzamy bruzdę kwasem hialuronowym, np. bardzo plastycznym preparatem Teosyal Touch Up, który skutecznie, na okres nawet kilkunastu miesięcy, pozwala zniwelować występujące bruzdy – dodaje dr n. med. Marcin Repetowski.

Te dwie metody to obecnie najbardziej sprawdzony sposób na walkę z lwimi zmarszczkami. Nawet gdy kwas hialuronowy ulegnie wchłonięciu, zanim tak się stanie, zdąży pobudzić skórę do samodzielnej produkcji kolagenu. Czoło po takim zabiegu jeszcze długo pozostanie wygładzone, zachowując przy tym zdrowy i przyjazny wygląd.

Informacja o preparacie polecanym przez lekarza:

Teosyal Touch Up – preparat zawierający usieciowany kwas hialuronowy, przeznaczony do wypełniania średnich zmarszczek na wszystkich obszarach, w szczególności zaś: na czole, między brwiami (korekcja „lwich zmarszczek”), wokół ust. Produkt ma formę gęstego, lepkiego żelu, który dzięki dużej plastyczności pozwala na skuteczną i trwałą korekcję. Efekt  utrzymuje się od 9 do 12 miesięcy. Producent: Teoxane Laboratories. Wyłączny dystrybutor w Polsce: NewDerm Sp. z o.o.,

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ