Lasery, czyli jak skutecznie pozbyć się blizn, przebarwień i innych niedoskonałości



Technologie laserowe zrewolucjonizowały rynek medyczny. Są one wykorzystywane niemal w każdej dziedzinie medycyny, również w przypadku zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, gdzie stosuje się je m.in do redukcji blizn, niwelowania przebarwień, czy też poprawy gęstości i  jędrności skóry.

O tym dlaczego to właśnie zabiegi z wykorzystaniem laserów są jednymi z najchętniej wybieranych przez pacjentów, opowiada dr Katarzyna Kochańska z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

 

Lasery możemy podzielić na lasery ablacyjne i nieablacyjne. Różnica wynika ze sposobu działania. Pierwsze z nich uszkadzają zewnętrzną warstwę skóry, aby pobudzić proces regeneracji skóry. Powstałe uszkodzenia nie zostawiają śladów po zakończonym zabiegu, a zastosowanie tej metody daje wyraźne efekty.

Preferują ją pacjenci zmagający się z drobnymi zmarszczkami, czy bliznami po trądziku. Z kolei lasery nieablacyjne wytwarzają ciepło w wewnętrznej warstwie skóry. Wynikiem jest krótszy czas gojenia. Zarekomendować go można pacjentom dojrzałym zmagającym się z głębokimi, widocznymi zmarszczkami i bruzdami oraz wiotczeniem skóry.

 

-Jesień to idealny czas na zabiegi laserowe. W ESTELL stosujemy urządzenia Alma, CO2 oraz Emerge. Możemy je wykorzystywać do wielu bardzo zróżnicowanych zabiegów, takich jak usuwanie blizn, epilacja, lifting skóry czy peeling. Każde ma swoją specyfikację i jest wykorzystywane w innej terapii, dodatkowo o zastosowaniu danego lasera decydują preferencje pacjenta – mówi dr Katarzyna Kochańska z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

 

Jednym z najczęściej wykorzystywanych laserów jest laser frakcyjny CO2. Jego promieniowanie powoduje powstawanie mikroskopijnych uszkodzeń, które docierają aż do skóry właściwej. Dzięki temu impulsy światła laserowego wnikają w skórę na odpowiedniej głębokości, jednocześnie nie powodując oparzeń. Powstałe uszkodzenia i dostarczane do głębszych warstw skóry ciepło pobudza proces gojenia i produkcji kolagenu.

 

-Laser CO2 wykorzystujemy do usuwania rozstępów i uszkodzeń skóry oraz do odmładzania i poprawy jędrności skóry. Jego zaletą jest to, że może być stosowany miejscowo na  całym ciele. Dzięki wykorzystaniu lasera, blizny zostają zastąpione zdrową tkanką. Odbudowa skóry jest widoczna po 4-5 tygodniach od zakończenia serii 3-5 zabiegów. Warto podkreślić, że powstałe zmiany są trwałe i nie wymagają ponawiania –podkreśla ekspert ESTELL.

 

Specjaliści medycyny estetycznej rekomendują również laser Alma. Zyskał on uznanie dzięki szybkości pojawiających się po jego zastosowaniu efektów. Pacjenci mogą je zauważyć już nawet po 3 dniach. Urządzenie to wykorzystuje wąskopasmowe światło pulsacyjne. Jest to metoda bezinwazyjna, a pacjenci mogą odczuwać wyłącznie pieczenie.

Tak jak w przypadku wspomnianej wcześniej terapii laserem CO2, rekonwalescencja nie jest wymagana i pacjent od razu może powrócić do normalnego funkcjonowania. Alma wykorzystywana jest do redukcji blizn, trądziku czy rumienia. Dzięki zastosowanej technologii używana jest również do resurfacing’u czy peelingu. Można go aplikować na całym ciele pacjenta




Ostatniego lasera, Emerge używa się do redukcji drobnych zmarszczek. Jest to możliwe dzięki emisjom mikrowiązek światła, które w sposób kontrolowany uszkadzają wybrane elementy naskórka i skóry właściwej. Ma to na celu pobudzenie procesu gojenia, a w miejsce uszkodzonych komórek pojawiają się nowe, zdrowe tkanki.

Tak jak w przypadku innych zabiegów z użyciem laserów, również i tutaj nie jest wymagane podanie znieczulenia. Pacjenci mogą odczuwać delikatny dyskomfort podczas zabiegu i jakiś czas po jego zakończeniu. Wykorzystuje się go do resurfacing’u skóry, w sposób widoczny poprawiając jej gęstość.

 

-Należy pamiętać, że nie wszyscy mogą korzystać z terapii za pomocą laserów. Ciepło wytworzone przez laser może niekorzystnie wpłynąć na kobiety w ciąży i karmiące piersią. Innymi przeciwskazaniami są: terapia doustna retinoidami, leki światłouczulające, aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze, nowotwory skóry, fotodermatozy i niektóre dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski), skóra opalona, obniżenie odporności organizmu, tendencja do tworzenia się bliznowców – podsumowuje dermatolog ESTELL dr Katarzyna Kochańska.

 

Technologie laserowe są przyszłością medycyny estetycznej. Zabiegi przeprowadzane tą metodą pozwalają na ich bezinwazyjne wykonywanie, minimalizują ból i czas rekonwalescencji. Jeżeli planujemy jakiś zabieg i nie ma przeciwskazań do wykonania go za pomocą lasera, warto więc rozważyć takie rozwiązanie.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ