Lasery, czyli jak skutecznie pozbyć się blizn, przebarwień i innych niedoskonałości



Technologie laserowe zrewolucjonizowały rynek medyczny. Są one wykorzystywane niemal w każdej dziedzinie medycyny, również w przypadku zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, gdzie stosuje się je m.in do redukcji blizn, niwelowania przebarwień, czy też poprawy gęstości i  jędrności skóry.

O tym dlaczego to właśnie zabiegi z wykorzystaniem laserów są jednymi z najchętniej wybieranych przez pacjentów, opowiada dr Katarzyna Kochańska z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

 

Lasery możemy podzielić na lasery ablacyjne i nieablacyjne. Różnica wynika ze sposobu działania. Pierwsze z nich uszkadzają zewnętrzną warstwę skóry, aby pobudzić proces regeneracji skóry. Powstałe uszkodzenia nie zostawiają śladów po zakończonym zabiegu, a zastosowanie tej metody daje wyraźne efekty.

Preferują ją pacjenci zmagający się z drobnymi zmarszczkami, czy bliznami po trądziku. Z kolei lasery nieablacyjne wytwarzają ciepło w wewnętrznej warstwie skóry. Wynikiem jest krótszy czas gojenia. Zarekomendować go można pacjentom dojrzałym zmagającym się z głębokimi, widocznymi zmarszczkami i bruzdami oraz wiotczeniem skóry.

 

-Jesień to idealny czas na zabiegi laserowe. W ESTELL stosujemy urządzenia Alma, CO2 oraz Emerge. Możemy je wykorzystywać do wielu bardzo zróżnicowanych zabiegów, takich jak usuwanie blizn, epilacja, lifting skóry czy peeling. Każde ma swoją specyfikację i jest wykorzystywane w innej terapii, dodatkowo o zastosowaniu danego lasera decydują preferencje pacjenta – mówi dr Katarzyna Kochańska z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

 

Jednym z najczęściej wykorzystywanych laserów jest laser frakcyjny CO2. Jego promieniowanie powoduje powstawanie mikroskopijnych uszkodzeń, które docierają aż do skóry właściwej. Dzięki temu impulsy światła laserowego wnikają w skórę na odpowiedniej głębokości, jednocześnie nie powodując oparzeń. Powstałe uszkodzenia i dostarczane do głębszych warstw skóry ciepło pobudza proces gojenia i produkcji kolagenu.

 

-Laser CO2 wykorzystujemy do usuwania rozstępów i uszkodzeń skóry oraz do odmładzania i poprawy jędrności skóry. Jego zaletą jest to, że może być stosowany miejscowo na  całym ciele. Dzięki wykorzystaniu lasera, blizny zostają zastąpione zdrową tkanką. Odbudowa skóry jest widoczna po 4-5 tygodniach od zakończenia serii 3-5 zabiegów. Warto podkreślić, że powstałe zmiany są trwałe i nie wymagają ponawiania –podkreśla ekspert ESTELL.

 

Specjaliści medycyny estetycznej rekomendują również laser Alma. Zyskał on uznanie dzięki szybkości pojawiających się po jego zastosowaniu efektów. Pacjenci mogą je zauważyć już nawet po 3 dniach. Urządzenie to wykorzystuje wąskopasmowe światło pulsacyjne. Jest to metoda bezinwazyjna, a pacjenci mogą odczuwać wyłącznie pieczenie.

Tak jak w przypadku wspomnianej wcześniej terapii laserem CO2, rekonwalescencja nie jest wymagana i pacjent od razu może powrócić do normalnego funkcjonowania. Alma wykorzystywana jest do redukcji blizn, trądziku czy rumienia. Dzięki zastosowanej technologii używana jest również do resurfacing’u czy peelingu. Można go aplikować na całym ciele pacjenta




Ostatniego lasera, Emerge używa się do redukcji drobnych zmarszczek. Jest to możliwe dzięki emisjom mikrowiązek światła, które w sposób kontrolowany uszkadzają wybrane elementy naskórka i skóry właściwej. Ma to na celu pobudzenie procesu gojenia, a w miejsce uszkodzonych komórek pojawiają się nowe, zdrowe tkanki.

Tak jak w przypadku innych zabiegów z użyciem laserów, również i tutaj nie jest wymagane podanie znieczulenia. Pacjenci mogą odczuwać delikatny dyskomfort podczas zabiegu i jakiś czas po jego zakończeniu. Wykorzystuje się go do resurfacing’u skóry, w sposób widoczny poprawiając jej gęstość.

 

-Należy pamiętać, że nie wszyscy mogą korzystać z terapii za pomocą laserów. Ciepło wytworzone przez laser może niekorzystnie wpłynąć na kobiety w ciąży i karmiące piersią. Innymi przeciwskazaniami są: terapia doustna retinoidami, leki światłouczulające, aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze, nowotwory skóry, fotodermatozy i niektóre dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski), skóra opalona, obniżenie odporności organizmu, tendencja do tworzenia się bliznowców – podsumowuje dermatolog ESTELL dr Katarzyna Kochańska.

 

Technologie laserowe są przyszłością medycyny estetycznej. Zabiegi przeprowadzane tą metodą pozwalają na ich bezinwazyjne wykonywanie, minimalizują ból i czas rekonwalescencji. Jeżeli planujemy jakiś zabieg i nie ma przeciwskazań do wykonania go za pomocą lasera, warto więc rozważyć takie rozwiązanie.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ