Kwas hialuronowy – fakty i mity



Większość kobiet zapytana o najpopularniejszy sposób na uporanie się ze zmarszczkami i utratą jędrności skóry, odpowie: KWAS HIALURONOWY. Wokół tego zabiegu narosło jednak kilka szkodliwych mitów, które należy obalić.

MIT: KWAS HIALURONOWY POWODUJE EFEKT „KACZYCH UST”.

 

NIEPRAWDA − efekt działania kwasu hialuronowego na usta zależy od preparatu, techniki podania, a także oczekiwań pacjenta i gustu lekarza. Zwykle źle oceniamy „zrobione” usta. Wydaje nam się, że po zabiegu będą wielkie, mało ruchliwe, jakby nadmuchane…

Nic bardziej mylnego! Dobrze „zrobionych” ust po prostu nie zauważamy! Mądry lekarz nie zafunduje 50-latce ust Angeliny Jolie, a jedynie nawilży jej własne oraz lekko uwypukli górną i dolną wargę. Tak, koniecznie dolną. Ponieważ to ona powinna być 1,5 razy większa niż górna.

Nie wiadomo dlaczego tak wiele pacjentek wciąż zgłasza się do gabinetów w celu korekty górnej wargi. Taki zabieg nie tylko nie poprawia sytuacji, ale wręcz stwarza problemy. Powiększona górna warga powoduje ucisk na kąciki ust oraz powstawanie zmarszczek w tej okolicy, co sprawia, że twarz wygląda na smutną, również u osoby bardzo młodej.

Młodym pacjentkom poleca się Juvéderm Volift – produkt zwiększający objętość warg, dla starszych Juvéderm Volbella – idealny dla odświeżenia czerwieni wargowej, a także korekty zmarszczek wokół ust.

MIT:  NADESZŁA ERA „ZROBIONYCH POLICZKÓW”.

 

PRAWDA − nic tak nie postarza jak utrata objętości tkanki podskórnej w okolicy poniżej oczodołu. Kwas hialuronowy, a dokładniej tzw. preparaty wolumetryczne, mogą być doskonałym remedium na zapadnięte policzki. Jest to jednak zabieg wymagający ogromnej wprawy oraz umiejętności przewidywania efektów, tzw. widzenia 3D.

Zabieg modelowania twarzy łączy w sobie umiejętności techniczne i artystyczne. Decydując się na wolumetrię, warto przyjrzeć się twarzom koleżanek i wybrać lekarza tej, u której efekty są najbardziej naturalne. Istnieje bardzo wiele preparatów wolumetrycznych, różnią się między sobą wieloma czynnikami.

Dla osoby, która będzie przez najbliższe 2 lata „żyć z wypełniaczem” najważniejsze jest, aby go nie wyczuwała (tu dobrze sprawdzą się preparaty z linii VYCROSS).

 

MIT: ZABIEGI Z ZASTOSOWANIEM WYPEŁNIACZY MOGĄ BYĆ WYKONYWANE RÓWNIEŻ PRZEZ KOSMETYCZKI.

 

NIEPRAWDA − zabiegi z zastosowaniem wypełniaczy mogą wykonywać jedynie stosownie przeszkoleni lekarze. Liczba rozmaitych powikłań po zabiegach z zastosowaniem wypełniaczy wciąż rośnie. Jeżeli powikłaniem jest jedynie nieestetycznie wykonany zabieg, problem jest niewielki, zawsze można zniwelować lub poprawić efekt. Niestety ostatnio coraz więcej doniesień dotyczy zmian pojawiających się w kilka miesięcy po zabiegu.

Często wypełniacz „ożywa” z powodu jakiejś infekcji, np. w przewodzie pokarmowym. Czy kosmetyczka będzie umiała leczyć takie powikłania? Odpowiedź jest oczywista.



MIT: KWASEM DA SIĘ ZROBIĆ WSZYSTKO…

PRAWIE PRAWDA − nowoczesne preparaty kwasu hialuronowego umożliwiają pracę praktycznie we wszystkich okolicach twarzy, szyi i dekoltu. Plastyczność preparatów oraz bardzo przewidywalna ilość wiązania wody powodują, że tzw. trudne okolice stały się możliwe do korekcji.

Jeszcze 3 lata temu podawanie kwasu hialuronowego pod oczy stanowiło nie lada problem. Wielu pacjentów leczonych kilka lat temu do dziś ma widoczne obrzęki lub przebarwienia – ślady po kwasie sprzed lat. Nowoczesne formuły kwasów mają bardzo wysoki profil bezpieczeństwa i pozwalają na większą kontrolę rezultatów.

 

MIT: WSZYSTKIE WYPEŁNIACZE SĄ TAKIE SAME.

 

NIEPRAWDA − na rynku obecnych jest kilkaset produktów zawierających kwas hialuronowy oraz bardzo wiele innych wykorzystujących np. hydroksyapatyt wapnia, a także niezliczona ilość preparatów zawierających różne inne związki. Przed wykonaniem zabiegu bardzo ważne jest, aby uzgodnić z lekarzem jakiego produktu lub gamy produktów będzie używał. Każdy produkt ma swoją specyfikę.

Dla lekarza cechy takie jak wiskoelastyczność czy koherencja są niezwykle ważne, dla pacjenta najważniejszą cechą produktu powinna być jego zdolność do kreowania naturalnych, zgodnych z mimiką efektów.

 

Konsultacja merytoryczna: dr Marzena Lorkowska-Precht

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ