Kosmetolog radzi – jak pielęgnować delikatną skórę wokół oczu



Oczy są zwierciadłem duszy – wyrażają emocje, obrazują nastroje, a także stanowią istotny element charakteru twarzy. Aby wyeksponować naturalne piękno oczu, warto zatroszczyć się o znajdującą się wokół nich skórę, która już od 20 roku życia wymaga intensywnej pielęgnacji i specjalnej ochrony.

 

Skóra pod specjalnym nadzorem

Skóra wokół oczu jest bardzo podatna na podrażnienia, to także w jej obrębie najszybciej widać oznaki zmęczenia czy starzenia się naskórka. Dzieje się tak, ponieważ skóra w tych rejonach jest bardzo cienka. Grubość skóry wokół oczu wynosi tylko 1 mm a naskórka, który głównie podlega pielęgnacji zaledwie 0,4mm. Właściwości tej towarzyszy także mała ilość gruczołów łojowych, co prowadzi do szybszego przesuszania się skóry, a co za tym idzie – powstawania zmarszczek mimicznych, tzw. kurzych łapek, które są efektem mrużenia oczu pod wpływem zbyt jasnego światła, prób wytężenia wzroku, a także wyrażania emocji – śmiechu, płaczu itp.

Na wygląd skóry pod oczami mają wpływ nie tylko jej biologiczne właściwości, ale również dieta, tryb życia jaki prowadzimy, a także czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV oraz zanieczyszczenia powietrza. Wszystko to sprawia, że wokół oczu mogą pojawić się cienie, a także tzw. „worki”, będące efektem gromadzenia się w tkance łącznej produktów przemiany materii.

Po pierwsze – demakijaż

Podstawą pielęgnacji skóry wokół oczu jest odpowiedni demakijaż, którego wykonania, nawet pomimo późnej pory czy zmęczenia nie wolno odkładać na następny dzień. Niezmyty fluid, cień do powiek czy tusz do rzęs mogą prowadzić do podrażnień skóry i często są przyczyną spuchniętych oczu o poranku.

Demakijaż oczu powinien być staranny, a jednocześnie delikatny, a rozpoczynać go powinno dokładne umycie rąk. Zamiast pocierać oczy w celu sunięcia kosmetyku, lepiej przyłożyć do powiek dwa płatki kosmetyczne nasączone preparatem do demakijażu i odczekać kilka-kilkanaście sekund, aż specyfik rozpuści makijaż. Intensywne pocieranie i rozciąganie skóry może prowadzić do mechanicznego uszkodzenia rzęs, mikropodrażnień naskórka, a także przyczyniać się do wcześniejszego powstawania zmarszczek.

Tusz najlepiej usuwać pionowymi ruchami z góry na dół, natomiast resztę makijażu, od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Demakijaż jest kompletny dopiero, gdy płatki będą zupełnie czyste.




Po drugie – odpowiedni krem

Kolejnym krokiem po dokładnym demakijażu jest dobór odpowiedniego kremu. Preparaty przeznaczone do pielęgnacji twarzy, zawierające wysoko skoncentrowane składniki aktywne, nie są jednak odpowiednie do stosowania na delikatne okolice oczu. Kosmetyki pielęgnujące owe rejony zawierają odpowiednio zbalansowane komponenty, dostosowane do wyjątkowo wrażliwej i cienkiej skóry.

Krem pod oczy warto stosować już od 20. roku życia; zapobiegnie to przedwczesnemu starzeniu się naskórka oraz przyczyni się do utrzymania właściwego nawilżenia. Na początek mogą to być preparaty wzmacniające barierę wodno-lipidową skóry.

W okolicach 30 roku życia warto wybierać kosmetyki wzbogacone składnikami, hamującymi procesy starzenia się skóry, np. witaminami A i C, po czterdziestce kremy mogą zawierać już składniki o intensywnym działaniu, takie jak ceramidy czy kwas hialuronowy o właściwościach wypełniających i napinających.

– Wraz z rozwojem współczesnej kosmetologii wzrastają możliwości skuteczniejszego przeciwdziałania oznakom starzenia i jeszcze bardziej efektywnej pielęgnacji nawet najbardziej wrażliwej skóry – tłumaczy mgr kosmetologii Agnieszka Kulak – kosmetolog marki Apis Natural Cosmetics, specjalizującej się w produkcji profesjonalnych kosmetyków pielęgnacyjnych do zabiegów dla gabinetów kosmetycznych a także kosmetyków do domowego użytku.

Pamiętajmy jednak, aby o skórę wokół oczu, jak i zresztą o całą cerę, dbać regularnie już od lat młodzieńczych. Prawidłowa pielęgnacja na co dzień w połączeniu ze zdrowym trybem życia to najlepsza inwestycja na przyszłość. Specjalne receptury i opatentowane kompleksy składników aktywnych, oparte np. na roślinnych komórkach macierzystych, pozwalają skutecznie spowolnić oznaki upływającego czasu, a nowoczesna biotechnologia oferuje ogromne możliwości pielęgnacyjne, w dodatku precyzyjnie dedykowane do indywidualnych potrzeb. Niezwykle ważne przy tym, aby faktycznie dobierać kosmetyki odpowiednie do rodzaju i potrzeb cery – dodaje mgr kosmetologii Agnieszka Kulak z Apis Natural Cosmetics.

Po trzecie – tryb życia

Oczywiście na kondycję skóry wokół oczu, poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków, mają wpływ także nasze codzienne przyzwyczajenia, nawyki, a także środowisko, w jakim funkcjonujemy. Dlatego bez względu na pogodę stosujmy kremy z filtrem UV, śpijmy przynajmniej 8 godzin na dobę, pijmy minimum 2 litry wody dziennie, aby nawilżyć skórę także od wewnątrz.

Od czasu do czasu możemy wybrać się także do salonu kosmetycznego na nawilżający, liftigujący lub relaksujący zabieg, który poprawi barierę ochronną skóry i wzmocni działanie stosowanych na co dzień kosmetyków. Połączenie zdrowego stylu życia z odpowiednimi zabiegami pielęgnacyjnymi pozwoli cieszyć się nienaganną kondycją skóry wokół oczu na dłużej, a pozytywne nastawienie do świata sprawi, że nasze oczy zyskają nie tylko piękną oprawę, ale także radość i wewnętrzny żar.

– Niezależnie od tego czy mamy cerę tłustą, suchą, naczyniową czy mieszaną najważniejsze jest używanie kremów nawilżających – mówi mgr kosmetologii Agnieszka Kulak – kosmetolog marki Apis Natural Cosmetics. Odpowiednie nawilżenie skóry zdecydowanie spowalnia procesy starzenia. Ważne jest także, aby w przypadku cery młodej nie stosować  kosmetyków przeciwzmarszczkowych przeznaczonych do skóry starszej. W żadnym stopniu nie zapobiegnie to powstawianiu zmarszczek a może mieć niekorzystny wpływ na szybkość pojawienia się pierwszych oznak starzenia się skóry – dodaje kosmetolog.

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ