Komórki regeneracyjne i macierzyste – sposób na zdrowe stawy i bujne włosy



Komórki regeneracyjne i macierzyste pozyskiwane z krwi lub tłuszczu pacjenta zyskują coraz większą popularność w odmładzaniu. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że komórki te równie skutecznie leczą łysienie, a nawet regenerują stawy. W jaki sposób działają? Kiedy warto zdecydować się na zabieg z ich użyciem? – odpowiada dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej i właścicielka warszawskiej kliniki Medycyna Młodości.

 

Komórki macierzyste nazywane są matkami wszystkich tkanek i narządów. Określenie to zawdzięczają swoim plastycznym zdolnościom do transróżnicowania, co oznacza, że komórka macierzysta „wie, w co ma się zamienić” w organizmie. Podana w daną tkankę, rozpoznaje środowisko i regeneruje uszkodzone miejsce. Już od kilku lat zabiegi z użyciem komórek regeneracyjnych i macierzystych są dostępne w Polsce, jednak ze względu na zaawansowaną technologię zabiegową wciąż wykonuje je zaledwie kilku specjalistów w kraju.

Terapia łysienia

Łysienie to zmora współczesnego społeczeństwa, która trapi zarówno mężczyzn, jak i kobiety. U mężczyzn mamy najczęściej do czynienia z łysieniem androgenowym, które powstaje powoli, ale systematycznie, zajmując coraz większe obszary od okolic skroniowych do tyłu głowy.

Obecnie bardzo obniżył się wiek mężczyzn, łysiejących, ten proces rozpoczyna się już około 25 roku życia. Główną przyczyną łysienia jest genetyka, czyli wrażliwość na hormon DHT (dihydrotestosteron), ale nie tylko. Coraz większy wpływ ma też życie w permanentnym stresie, ciągłym biegu, zamartwianie się i nadmiar obowiązków. U kobiet stres jest głównym czynnikiem decydującym o wypadaniu włosów. Inne przyczyny to: zaburzenia hormonalne, przyjmowanie nieodpowiednich leków, restrykcyjna dieta lub zbyt częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, i tu – im szybciej rozpocznie się kurację, tym mamy większe szanse na efekty. Zabieg z użyciem własnych komórek regeneracyjnych i macierzystych pacjenta to jedna z najskuteczniejszych obecnie metod leczenia łysienia.

Co ważne, wystarczy wykonać go tylko raz, by pojawiły się trwałe efekty. Najbardziej polecany jest pacjentom z początkującym łysieniem w przypadku panów. Łysienie kobiet jest znacznie łatwiejsze do leczenia. Podczas zabiegu komórki regeneracyjne i macierzyste pobierane są z krwi pacjenta za pomocą bardzo nowoczesnej i sterylnej technologii. Następnie podaje się je znów wypracowaną w klinice metodą pod skórę pacjenta. Komórki stymulują komórki skóry i jej przydatki, dzięki czemu włosy odrastają zdrowe i mocniejsze.




Leczenie zwyrodnienia stawów

Kiedy dochodzi do procesu zapalnego w stawach, odczuwamy wyraźny ból, uniemożliwiający ruchliwość. Do tej pory doraźnym antidotum na tego typu schorzenia były zastrzyki, blokady lub stenty. Niestety, skutki tego typu kuracji nie zawsze są zadowalające.

Zmiany w stawach postępują stopniowo doprowadzając do ich zwyrodnienia. Nawet pomimo tego, że obecnie można już taki staw wymienić, to i tak nie daje to 100% szansy wyleczenia, ponieważ rehabilitacja jest długotrwała, i nie gwarantuje ustąpienia dolegliwości bólowych. Bywa nawet, że sztuczny staw trzeba będzie wymienić za około 15 lat.

Komórki regeneracyjne i macierzyste odbudowują powierzchnie stawowe, zapewniając im lepsze ukrwienie i wyleczenie stanów zapalnych, ponieważ posiadają zdolność rozpoznawania tego, co się dzieje w organizmie i naprawy tego co jest nieprawidłowe. Jak to się dzieje – nie jest do końca poznane, ale udowodniona jest zdolność komunikacji komórek macierzystych z otoczeniem.

Wiadomo jest, że komórki macierzyste bardzo skutecznie działają w leczeniu zwyrodnienia stawów. Ból mija, pacjenci zaczynają chodzić, bez problemu schylają się, spacerują, wiążą sobie sznurówki. Niestety, najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium zwyrodnienia. Wtedy to właśnie komórki macierzyste stają się ostatnią deską ratunku. Pytanie tylko, po co czekać na ostatnią chwilę, skoro można sobie pomóc już teraz?

Regeneracja komórkami regeneracyjnymi i macierzystymi jest jedną z najlepszych metod leczenia również urazów stawów ( do których dochodzi podczas uprawiania sportu lub innej aktywności fizycznej), dlatego, że zapobiega powstawaniu nie korzystnych blizn po leczeniu zwichnięć i naderwań  ścięgien i więzadeł.

Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn.

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ