Komórki regeneracyjne i macierzyste – sposób na zdrowe stawy i bujne włosy



Komórki regeneracyjne i macierzyste pozyskiwane z krwi lub tłuszczu pacjenta zyskują coraz większą popularność w odmładzaniu. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że komórki te równie skutecznie leczą łysienie, a nawet regenerują stawy. W jaki sposób działają? Kiedy warto zdecydować się na zabieg z ich użyciem? – odpowiada dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej i właścicielka warszawskiej kliniki Medycyna Młodości.

 

Komórki macierzyste nazywane są matkami wszystkich tkanek i narządów. Określenie to zawdzięczają swoim plastycznym zdolnościom do transróżnicowania, co oznacza, że komórka macierzysta „wie, w co ma się zamienić” w organizmie. Podana w daną tkankę, rozpoznaje środowisko i regeneruje uszkodzone miejsce. Już od kilku lat zabiegi z użyciem komórek regeneracyjnych i macierzystych są dostępne w Polsce, jednak ze względu na zaawansowaną technologię zabiegową wciąż wykonuje je zaledwie kilku specjalistów w kraju.

Terapia łysienia

Łysienie to zmora współczesnego społeczeństwa, która trapi zarówno mężczyzn, jak i kobiety. U mężczyzn mamy najczęściej do czynienia z łysieniem androgenowym, które powstaje powoli, ale systematycznie, zajmując coraz większe obszary od okolic skroniowych do tyłu głowy.

Obecnie bardzo obniżył się wiek mężczyzn, łysiejących, ten proces rozpoczyna się już około 25 roku życia. Główną przyczyną łysienia jest genetyka, czyli wrażliwość na hormon DHT (dihydrotestosteron), ale nie tylko. Coraz większy wpływ ma też życie w permanentnym stresie, ciągłym biegu, zamartwianie się i nadmiar obowiązków. U kobiet stres jest głównym czynnikiem decydującym o wypadaniu włosów. Inne przyczyny to: zaburzenia hormonalne, przyjmowanie nieodpowiednich leków, restrykcyjna dieta lub zbyt częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, i tu – im szybciej rozpocznie się kurację, tym mamy większe szanse na efekty. Zabieg z użyciem własnych komórek regeneracyjnych i macierzystych pacjenta to jedna z najskuteczniejszych obecnie metod leczenia łysienia.

Co ważne, wystarczy wykonać go tylko raz, by pojawiły się trwałe efekty. Najbardziej polecany jest pacjentom z początkującym łysieniem w przypadku panów. Łysienie kobiet jest znacznie łatwiejsze do leczenia. Podczas zabiegu komórki regeneracyjne i macierzyste pobierane są z krwi pacjenta za pomocą bardzo nowoczesnej i sterylnej technologii. Następnie podaje się je znów wypracowaną w klinice metodą pod skórę pacjenta. Komórki stymulują komórki skóry i jej przydatki, dzięki czemu włosy odrastają zdrowe i mocniejsze.




Leczenie zwyrodnienia stawów

Kiedy dochodzi do procesu zapalnego w stawach, odczuwamy wyraźny ból, uniemożliwiający ruchliwość. Do tej pory doraźnym antidotum na tego typu schorzenia były zastrzyki, blokady lub stenty. Niestety, skutki tego typu kuracji nie zawsze są zadowalające.

Zmiany w stawach postępują stopniowo doprowadzając do ich zwyrodnienia. Nawet pomimo tego, że obecnie można już taki staw wymienić, to i tak nie daje to 100% szansy wyleczenia, ponieważ rehabilitacja jest długotrwała, i nie gwarantuje ustąpienia dolegliwości bólowych. Bywa nawet, że sztuczny staw trzeba będzie wymienić za około 15 lat.

Komórki regeneracyjne i macierzyste odbudowują powierzchnie stawowe, zapewniając im lepsze ukrwienie i wyleczenie stanów zapalnych, ponieważ posiadają zdolność rozpoznawania tego, co się dzieje w organizmie i naprawy tego co jest nieprawidłowe. Jak to się dzieje – nie jest do końca poznane, ale udowodniona jest zdolność komunikacji komórek macierzystych z otoczeniem.

Wiadomo jest, że komórki macierzyste bardzo skutecznie działają w leczeniu zwyrodnienia stawów. Ból mija, pacjenci zaczynają chodzić, bez problemu schylają się, spacerują, wiążą sobie sznurówki. Niestety, najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium zwyrodnienia. Wtedy to właśnie komórki macierzyste stają się ostatnią deską ratunku. Pytanie tylko, po co czekać na ostatnią chwilę, skoro można sobie pomóc już teraz?

Regeneracja komórkami regeneracyjnymi i macierzystymi jest jedną z najlepszych metod leczenia również urazów stawów ( do których dochodzi podczas uprawiania sportu lub innej aktywności fizycznej), dlatego, że zapobiega powstawaniu nie korzystnych blizn po leczeniu zwichnięć i naderwań  ścięgien i więzadeł.

Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ