Jesień – czas na usuwanie „pajączków”! Zobacz, jakie to proste!



Jesień nie rozpieszcza nas pogodą, ale właśnie dlatego – ze względu na brak słońca – jest najlepszym okresem na zabiegi gabinetowe na twarz i ciało. To również dobry moment, by zawalczyć o piękne nogi i pozbyć się nieestetycznych pajączków.

Nadszedł czas grubych swetrów, rajstop i szalików – chociaż wielu osobom brak słońca mocno daje się we znaki, warto wykorzystać tę ponurą aurę i zrobić coś dla siebie. Zwykle na końcówkę roku przekładamy zabiegi na twarz z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii – brak słońca jest gwarancją, że po zabiegu nie zostanie nam „pamiątka” w postaci przebarwień na skórze. Ale jesienne chłody są także doskonałym okresem, by pozbyć się uciążliwych pajączków z nóg.

Skąd się biorą pajączki?

Popękane naczynka, tzw. pajączki, są problemem, który częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Ma to związek z żeńskimi hormonami, dlatego też kobiety częściej są pacjentkami flebologów – lekarzy zajmujących się leczeniem chorób żył. Skłonność do powstawania pajączków dostajemy również w spadku po rodzicach.

 – Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na pękanie naczynek są również: otyłość, ciąża oraz wiek – wyjaśnia lek. med. Krzysztof Piórek, flebolog z Horizon Medical Center. Jednak często to my same pracujemy na pojawianie się pajączków na nogach, choćby regularnie biorąc długie i gorące kąpiele.

Naczynka mogą bowiem pękać na skutek działania wysokiej temperatury, depilacji, urazu, alkoholu lub nadmiernych ćwiczeń fizycznych. Warto tu podkreślić, że również brak regularnego ruchu sprzyja pajączkom.



Usuwać czy zostawić?

Czerwone lub sine naczynka na nogach to pierwsza oznaka niewydolności żył. Nie warto ich lekceważyć, bo nieleczone mogą powodować niebezpieczne powikłania. Wizyta u flebologa pozwoli ocenić stopień zaawansowania choroby i ustalić odpowiednie leczenie.

 – Na podstawie pełnego badania lekarskiego możemy stwierdzić, z jakim zaawansowaniem niewydolności żylnej mamy do czynienia. W oparciu o nie wybieramy metodę leczenia. W cięższych przypadkach konieczne bywa leczenie chirurgiczne i zabiegi wewnątrznaczyniowe – mówi dr Krzysztof Piórek.

– Popękane naczynka usuną zabiegi skleroterapii. Polegają one na wstrzyknięciu do światła naczynia leku, który powoduje podrażnienie śródbłonka naczyniowego i jego zwłóknienie, a w efekcie zamknięcie żyłki – przez co przestaje być ona widoczna.

Skleroterapia trwa około pół godziny i nie wymaga znieczulenia. W zależności od stopnia zaawansowania trzeba go powtórzyć. Po zabiegu można od razu wrócić do normalnej aktywności, jednak przez kilka tygodni konieczne jest noszenie specjalnych pończoch. Właśnie dlatego na skleroterapię warto zdecydować się, gdy zaczyna się jesień i łatwiej ukryć pończochy uciskowe.

Żegnajcie pajączki?

Przewlekła niewydolność żylna, a więc również jej widoczne objawy, jak pajączki i żylaki, z definicji jest chorobą przewlekłą. Możemy pozbyć się oznak choroby i na jakiś czas zatrzymać jej postęp. Nie można jednak zapominać o konsultacjach ze specjalistą, który pomoże nam utrzymać żyły w zdrowiu.

 Konsultacja merytoryczna: lek. med. Krzysztof Piórek, flebolog z Horizon Medical Center

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ