Jak walczyć z wypadaniem włosów?



Coraz częściej z niepokojem spoglądasz na szczotkę po czesaniu? Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym, jednak czasem znacząco się nasila. Niestety łysienie dotyka również kobiet. Na szczęście można mu skutecznie przeciwdziałać i nawet dawno utracone włosy mają szansę odrosnąć.

 

Włosy ciągle wypadają. Dziennie tracimy ich około stu. W normalnych okolicznościach po paru tygodniach cebulka ponownie zaczyna pracować i wyrasta nowy włos. To naturalny cykl wymienny, bez którego wszyscy prędzej czy później bylibyśmy łysi. Czasami jednak coś zaczyna szwankować i rzeczywiście włosów ubywa, stają się słabe, a w zamian nie pojawiają się nowe.

Czym spowodowane jest łysienie?

Przyczynami łysienia są choroby autoimmunologiczne, przewlekłe urazy i stres, a także przyjmowanie leków i terapie medyczne (np. chemioterapia), które wyniszczają cały organizm, nie omijając cebulek włosowych. Najczęściej jednak włosy wypadają przez nadmierną ilość w organizmie pewnej grupy hormonów.

Mowa o androgenach, od których pochodzi nazwa łysienia androgenowego. Są one typowo męskie, ale występują również u kobiet i im też mogą szkodzić. Jest pewien paradoks, w tym jak działają androgeny, ponieważ ta grupa hormonów w niektórych miejscach na ciele nasila owłosienie (np. na twarzy), a na głowie niestety powoduje jego ubytek. W cebulkach są receptory wyłapujące androgeny, przez co mieszki włosowe stają się słabsze, włosy cieńsze i zauważalnie jest ich coraz mniej.

Jak walczyć z wypadaniem włosów?

Przede wszystkim niezbędna jest diagnoza i wyeliminowanie przyczyny łysienia. Bez tego leczenie będzie jak walka z wiatrakami. Dodajmy również, że na początku oprócz przyczyny, lekarz określa również typ łysienia. A wyróżnić można dwa typy: bez bliznowacenia i z bliznowaceniem. Pierwsze jest odwracalne, drugie nie. Na szczęście najczęściej występuje pierwszy typ, w którym cebulki włosowe nie umierają tylko są osłabione. Równolegle do diagnozy i eliminacji przyczyn wypadania włosów należy poddać się odpowiedniej terapii wzmacniającej i regenerującej mieszki włosowe.



Metody leczenia

Zwykle na początku walki z łysieniem sięgamy po szampony, odżywki, ampułki i inne preparaty z minoksydylem. Jest to lek, który stosowany zewnętrznie działa stymulująco na cebulki, powodując zahamowanie wypadania włosów i odrastanie nowych. Przy pierwszych oznakach łysienia będzie działał, w bardziej zaawansowanym stadium choroby może być za słaby.

Kolejną możliwością jest leczenie doustne. Mimo, że przyjmowanie leków jest skuteczne to ma jedną zasadniczą wadę – działa ogólnoustrojowo i obciąża cały organizm powodując szkody w innych jego częściach. Warto się więc zastanowić, czy na pewno decydować się na tego typu leczenie, tym bardziej, że trzeba również wiedzieć, że zaprzestanie kuracji może spowodować cofanie się efektu leczniczego.

Z pomocą przychodzi również medycyna estetyczna. Wśród licznych zabiegów doktor Marek Wasiluk w warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium za najbardziej wartą uwagi wymienia mezoterapię osoczem bogatopłytkowym, która bardzo silnie pobudza aktywność cebulek włosowych.

– „Osocze uzyskuje się z krwi pacjenta. Po odpowiednim odwirowaniu krwi jej elementy zostają rozdzielone w taki sposób, że uzyskuje się skondensowane płytki krwi. To właśnie je wstrzykujemy w skórę głowy, dokładnie w tych miejscach gdzie jest widoczny problem. Płytki krwi wydzielają czynniki wzrostu, które stymulują mieszki włosowe do pracy i regeneracji. Dodatkowo już samo nakłuwanie skóry głowy ma działanie regeneracyjne, bo poprawia ukrwienie tkanek. Efekt jest taki, że cebulka ożywa i zaczyna produkować włos. Osocze warto zacząć stosować jak najszybciej, kiedy widzimy pierwsze oznaki łysienia, ale również jako zabieg wzmacniający włosy”.

Przy bardziej zaawansowanych problemach z łysieniem wykorzystuje się również laseroterapię. Terapia polega na codziennym naświetlaniu skóry głowy laserem biostymulacyjnym, w którym wykorzystywane jest światło czerwone lub podczerwone. „Jeśli dostarczamy odpowiednią dawkę światła proces wypadania włosów jest zahamowany. Wnika ono głęboko w tkankę i pobudza regenerację tkanek. Utrudnieniem może być to, że trzeba robić 30 minutowe naświetlenia codziennie przez ok. 2 miesiące. Jednak są już dostępne specjalne urządzenia, które można wypożyczać pacjentom do samodzielnego stosowania w domu. Fala wysyłana przez laser biostymulujący ma bardzo małą moc, jest więc to zupełnie bezpieczne. Lasery tego typu przypominają kask, nakłada się je na głowę i można swobodnie wykonywać domowe obowiązki” – podkreśla doktor Marek Wasiluk z Triclinium.

Dla najlepszych efektów warto stosować terapię łączącą dwie ostatnie metody. Najważniejsze jednak to jak najszybsza reakcja i pojawianie się u specjalisty w pierwszej chwili kiedy zauważamy problem.

 

Informacje o ekspercie:

Dr Marek Wasiluk ‒ specjalista medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie laseroterapii, prekursor i poszukiwacz nowych rozwiązań medycznych. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (al. KEN 47 lokal 13 www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga  www.marekwasiluk.pl

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ