Jak przyspieszyć naturalną regenerację wątroby?



Wątroba jest ważnym organem, w którym mają miejsce przemiana składników dostarczanych z pożywieniem i oddzielenie ich od groźnych dla zdrowia i życia toksyn. Jest to też narząd zdolny do regeneracji. Jak ją przyspieszyć?

 

Na pomoc wątrobie

Pomimo faktu, że wątroba jest narządem w ciele człowieka, który jako jedyny może się zregenerować samodzielnie, to zdolność ta jest ograniczana przez nas poprzez prowadzenie złej diety, brak aktywności fizycznej czy też nałogi. Aby wątroba mogła prawidłowo funkcjonować i regenerować się, trzeba ją wspomóc. Zalecany jest detoks dla oczyszczenia jej z toksyn. W przeciwnym wypadku wątroba przestanie produkować aminokwasy zapewniające prawidłowe działanie organizmu.

Elementem budulcowym błony komórkowej wątroby są lipidy, czyli tłuszcze pełniące ważną funkcję w organizmie. Właściwie są to fosfolipidy odgrywające kluczową rolę w funkcjonowaniu płynności błony biologicznej narządu, która wpływa na prawidłowe działanie enzymów, przekaźników i receptorów.

Błona ta, a więc i fosfolipidy, chroni ważne elementy znajdujące się wewnątrz komórek wątroby przed środowiskiem zewnętrznym. Jeśli uszkodzona jest błona komórkowa, wątroba nie ma pełnej możliwości regeneracji. Można je jednak przywrócić, stosując odpowiednie preparaty roślinne.



Co jest ratunkiem dla wątroby?

Istnieje wiele środków farmaceutycznych pochodzenia naturalnego, które mają dobroczynny wpływ na wątrobę. W ich składzie warto szukać między innymi ostropestu plamistego (silibum marianum). To substancja roślinna stosowana w różnorodnych schorzeniach tego organu, która zawiera sylimarynę wykazującą działanie ochronne dla komórek wątroby. Dzięki niej błona komórkowa organu ulega stabilizacji i uszczelnieniu, co utrudnia przenikanie substancji toksycznych do wnętrza komórek wątrobowych, tzw. hepatocytów. Ostropest zaleca się jako leczenie wspomagające w przypadku:

  • toksyczno-metabolicznego uszkodzenia wątroby,
  • niestrawności.
  • Uwaga! Ostropest może wywierać wpływ na aktywność wątrobowych enzymów mikrosomalnych, przez co niektóre leki mogą nie działać prawidłowo.

Kolejnym związkiem, który pomoże w naturalnej regeneracji wątroby, są fosfolipidy sojowe, czyli związki pozyskiwane z nasion soi. Podawane pacjentom z uszkodzoną wątrobą przedostają się do niej i wbudowują się w błony komórek. Innymi słowy uzupełniają ubytki powstałe wskutek procesu chorobowego i obniżenia wrażliwości hepatocytów na czynniki działające na wątrobę destrukcyjnie.

Niestety, z uwagi na zawartość oleju sojowego w fosfolipidach sojowych, nie wszyscy mogą je używać z uwagi na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Dotyczy to osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na soję.

Karchoczy ratunkiem

Ratunkiem dla wątroby mogą być karczochy. Powinny być wprowadzone do codziennej diety wszystkich osób mających problem z tym organem. Ma to związek z tym, że karczoch zwyczajny jest rośliną zawierającą cynarynę, która pobudza wydzielanie żółci przez wątrobę.

Zwiększona ilość żółci w parze z ułatwionym przepływem tej substancji powoduje, że organizm lepiej trawi. Dla wątroby najkorzystniej byłoby połączyć cynarynę z karczochów z ostropestem lub fosfolipidami sojowymi, aby wzajemnie uzupełnić ich unikalne właściwości.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ