Jak przyspieszyć naturalną regenerację wątroby?



Wątroba jest ważnym organem, w którym mają miejsce przemiana składników dostarczanych z pożywieniem i oddzielenie ich od groźnych dla zdrowia i życia toksyn. Jest to też narząd zdolny do regeneracji. Jak ją przyspieszyć?

 

Na pomoc wątrobie

Pomimo faktu, że wątroba jest narządem w ciele człowieka, który jako jedyny może się zregenerować samodzielnie, to zdolność ta jest ograniczana przez nas poprzez prowadzenie złej diety, brak aktywności fizycznej czy też nałogi. Aby wątroba mogła prawidłowo funkcjonować i regenerować się, trzeba ją wspomóc. Zalecany jest detoks dla oczyszczenia jej z toksyn. W przeciwnym wypadku wątroba przestanie produkować aminokwasy zapewniające prawidłowe działanie organizmu.

Elementem budulcowym błony komórkowej wątroby są lipidy, czyli tłuszcze pełniące ważną funkcję w organizmie. Właściwie są to fosfolipidy odgrywające kluczową rolę w funkcjonowaniu płynności błony biologicznej narządu, która wpływa na prawidłowe działanie enzymów, przekaźników i receptorów.

Błona ta, a więc i fosfolipidy, chroni ważne elementy znajdujące się wewnątrz komórek wątroby przed środowiskiem zewnętrznym. Jeśli uszkodzona jest błona komórkowa, wątroba nie ma pełnej możliwości regeneracji. Można je jednak przywrócić, stosując odpowiednie preparaty roślinne.



Co jest ratunkiem dla wątroby?

Istnieje wiele środków farmaceutycznych pochodzenia naturalnego, które mają dobroczynny wpływ na wątrobę. W ich składzie warto szukać między innymi ostropestu plamistego (silibum marianum). To substancja roślinna stosowana w różnorodnych schorzeniach tego organu, która zawiera sylimarynę wykazującą działanie ochronne dla komórek wątroby. Dzięki niej błona komórkowa organu ulega stabilizacji i uszczelnieniu, co utrudnia przenikanie substancji toksycznych do wnętrza komórek wątrobowych, tzw. hepatocytów. Ostropest zaleca się jako leczenie wspomagające w przypadku:

  • toksyczno-metabolicznego uszkodzenia wątroby,
  • niestrawności.
  • Uwaga! Ostropest może wywierać wpływ na aktywność wątrobowych enzymów mikrosomalnych, przez co niektóre leki mogą nie działać prawidłowo.

Kolejnym związkiem, który pomoże w naturalnej regeneracji wątroby, są fosfolipidy sojowe, czyli związki pozyskiwane z nasion soi. Podawane pacjentom z uszkodzoną wątrobą przedostają się do niej i wbudowują się w błony komórek. Innymi słowy uzupełniają ubytki powstałe wskutek procesu chorobowego i obniżenia wrażliwości hepatocytów na czynniki działające na wątrobę destrukcyjnie.

Niestety, z uwagi na zawartość oleju sojowego w fosfolipidach sojowych, nie wszyscy mogą je używać z uwagi na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Dotyczy to osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na soję.

Karchoczy ratunkiem

Ratunkiem dla wątroby mogą być karczochy. Powinny być wprowadzone do codziennej diety wszystkich osób mających problem z tym organem. Ma to związek z tym, że karczoch zwyczajny jest rośliną zawierającą cynarynę, która pobudza wydzielanie żółci przez wątrobę.

Zwiększona ilość żółci w parze z ułatwionym przepływem tej substancji powoduje, że organizm lepiej trawi. Dla wątroby najkorzystniej byłoby połączyć cynarynę z karczochów z ostropestem lub fosfolipidami sojowymi, aby wzajemnie uzupełnić ich unikalne właściwości.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ