Jak przyspieszyć naturalną regenerację wątroby?
Wątroba jest ważnym organem, w którym mają miejsce przemiana składników dostarczanych z pożywieniem i oddzielenie ich od groźnych dla zdrowia i życia toksyn. Jest to też narząd zdolny do regeneracji. Jak ją przyspieszyć?
Na pomoc wątrobie
Pomimo faktu, że wątroba jest narządem w ciele człowieka, który jako jedyny może się zregenerować samodzielnie, to zdolność ta jest ograniczana przez nas poprzez prowadzenie złej diety, brak aktywności fizycznej czy też nałogi. Aby wątroba mogła prawidłowo funkcjonować i regenerować się, trzeba ją wspomóc. Zalecany jest detoks dla oczyszczenia jej z toksyn. W przeciwnym wypadku wątroba przestanie produkować aminokwasy zapewniające prawidłowe działanie organizmu.
Elementem budulcowym błony komórkowej wątroby są lipidy, czyli tłuszcze pełniące ważną funkcję w organizmie. Właściwie są to fosfolipidy odgrywające kluczową rolę w funkcjonowaniu płynności błony biologicznej narządu, która wpływa na prawidłowe działanie enzymów, przekaźników i receptorów.
Błona ta, a więc i fosfolipidy, chroni ważne elementy znajdujące się wewnątrz komórek wątroby przed środowiskiem zewnętrznym. Jeśli uszkodzona jest błona komórkowa, wątroba nie ma pełnej możliwości regeneracji. Można je jednak przywrócić, stosując odpowiednie preparaty roślinne.
Co jest ratunkiem dla wątroby?
Istnieje wiele środków farmaceutycznych pochodzenia naturalnego, które mają dobroczynny wpływ na wątrobę. W ich składzie warto szukać między innymi ostropestu plamistego (silibum marianum). To substancja roślinna stosowana w różnorodnych schorzeniach tego organu, która zawiera sylimarynę wykazującą działanie ochronne dla komórek wątroby. Dzięki niej błona komórkowa organu ulega stabilizacji i uszczelnieniu, co utrudnia przenikanie substancji toksycznych do wnętrza komórek wątrobowych, tzw. hepatocytów. Ostropest zaleca się jako leczenie wspomagające w przypadku:
- toksyczno-metabolicznego uszkodzenia wątroby,
- niestrawności.
- Uwaga! Ostropest może wywierać wpływ na aktywność wątrobowych enzymów mikrosomalnych, przez co niektóre leki mogą nie działać prawidłowo.
Kolejnym związkiem, który pomoże w naturalnej regeneracji wątroby, są fosfolipidy sojowe, czyli związki pozyskiwane z nasion soi. Podawane pacjentom z uszkodzoną wątrobą przedostają się do niej i wbudowują się w błony komórek. Innymi słowy uzupełniają ubytki powstałe wskutek procesu chorobowego i obniżenia wrażliwości hepatocytów na czynniki działające na wątrobę destrukcyjnie.
Niestety, z uwagi na zawartość oleju sojowego w fosfolipidach sojowych, nie wszyscy mogą je używać z uwagi na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Dotyczy to osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na soję.
Karchoczy ratunkiem
Ratunkiem dla wątroby mogą być karczochy. Powinny być wprowadzone do codziennej diety wszystkich osób mających problem z tym organem. Ma to związek z tym, że karczoch zwyczajny jest rośliną zawierającą cynarynę, która pobudza wydzielanie żółci przez wątrobę.
Zwiększona ilość żółci w parze z ułatwionym przepływem tej substancji powoduje, że organizm lepiej trawi. Dla wątroby najkorzystniej byłoby połączyć cynarynę z karczochów z ostropestem lub fosfolipidami sojowymi, aby wzajemnie uzupełnić ich unikalne właściwości.