Jak nie mylić pojęć w medycynie estetycznej?



Obecnie mamy do czynienia z tak dużą ilością zabiegów medycyny estetycznej, że wielu pacjentów czuje dyskomfort przed wyborem konkretnej metody. Jeśli każdy zabieg działa i każdy jest najlepszy, to który należy wybrać? Ten tańczy, czy droższy? U kosmetyczki, czy u lekarza? Przed podjęciem decyzji, może pomoże ten tekst porządkujący kilka istotnych pojęć z zakresu poprawiania urody.

 

Jak wybrać miejsce zabiegu?

Ważne jest nie tylko to, jaką metodę odmładzania czy poprawiania urody wybierzemy, ale i to, gdzie ją wykonamy. Wcześniej należy się zastanowić, czy np. kosmetyczka powinna wykonywać tak skomplikowany zabieg, jak podanie pod skórę nici liftingujących? Przecież użycie nici wymaga niemałej precyzji, wprawnej ręki oraz bardzo dobrej znajomości anatomii.

Czyli najogólniej mówiąc, wymaga wiedzy lekarskiej. Inną sprawą jest, czy np. lekarz stomatolog jest właściwą osobą do odmładzania pacjenta botuliną? Ważne, że jest to lekarz z ogromną znajomością anatomii i fizjologii twarzy. Zachęcam do zapoznania się z kwalifikacjami poszczególnych zawodów. Warto wiedzieć, gdzie i jakim zabiegom się poddać, by zwyczajnie nie zrobić sobie krzywdy…

Czym jest osocze bogatopłytkowe?,

Pacjenci bardzo często pytają o zabieg z komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi, ale ten tańszy. Myślą o osoczu, uważając, że jest to również zabieg z komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi. Nic bardziej mylnego. Osocze nie posiada komórek, a jedynie płytki. A ponieważ w płytkach znajdują się czynniki wzrostu, to właśnie one mobilizują nasze komórki do pracy.

Dlatego działanie zabiegu z użyciem osocza polega głównie na odżywieniu i stymulacji skóry, a nie na jej odbudowie i regeneracji od środka, jak w przypadku metody z użyciem komórek macierzystych i regeneracyjnych. Aby się nie pomylić, zawsze można zapytać lekarza o czas i cenę zabiegu. Ten z użyciem komórek jest znacznie droższy, a procedura ich separacji z krwi lub tłuszczu pacjenta jest znacznie dłuższa niż proces pozyskania osocza bogatopłytkowego.




Czy komórki pozyskujemy z tkanki tłuszczowej?

Generalnie uważa się, że tkanka tłuszczowa jest bogata w komórki macierzyste i regeneracyjne, ale co ważne – przeszczep tkanki tłuszczowej nie jest przeszczepem komórek macierzystych. Żeby tak było, najpierw musielibyśmy wyreparować komórki z części odessanego tłuszczu, a następnie zmieszać je z pozostałą częścią tkanki tłuszczowej. W ten sposób uzyskujemy tzw. graft komórkowo-tłuszczowy.

Tymczasem przeszczep samej tkanki tłuszczowej, która jest bogata w komórki macierzyste to nie jest graftem komórkowo-tłuszczowym. Te pojęcia warto rozróżnić, ponieważ efekty są skrajnie różne. Zabieg z wyseparowanymi komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi z tkanki tłuszczowej lub krwi jako jedyny regeneruje tkankę podskórną, a w konsekwencji jako jedyny odmładza wizualnie nawet o dekadę.

Które nici i lasery wybrać?

Kolejnymi metodami, o których dobrze jest wiedzieć więcej, są nici i lasery. Spośród nici rozróżniamy: nici proste i screw (które mają zadanie regeneracyjne i lekko unoszące skórę), nici z haczykami (zakładane, by podnieść skórę jeszcze wyżej) oraz nici Happy Lift. Aby dobrać nici odpowiednie do potrzeb i oczekiwań pacjenta, warto udać się wcześniej na  konsultację do lekarza.

Jeśli natomiast chodzi o lasery, tu rozróżnienie jest jeszcze ważniejsze. Dostępne są: fraksel ablacyjny oraz erbowo-szklany laser frakcyjny nieablacyjny. O ile ten pierwszy doprowadza do uszkodzenia naskórka i często skóry, a zabieg jest bolesny, o tyle ten drugi odparowuje naskórek. Ten zabieg jest prawie bezbolesny, natomiast promienie lasera penetrują głębiej, bo na całą grubość skóry. Ten drugi jest laserem z wyboru do leczenia blizn.

Dr Urszula Brumer

Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ