Jak nie mylić pojęć w medycynie estetycznej?



Obecnie mamy do czynienia z tak dużą ilością zabiegów medycyny estetycznej, że wielu pacjentów czuje dyskomfort przed wyborem konkretnej metody. Jeśli każdy zabieg działa i każdy jest najlepszy, to który należy wybrać? Ten tańczy, czy droższy? U kosmetyczki, czy u lekarza? Przed podjęciem decyzji, może pomoże ten tekst porządkujący kilka istotnych pojęć z zakresu poprawiania urody.

 

Jak wybrać miejsce zabiegu?

Ważne jest nie tylko to, jaką metodę odmładzania czy poprawiania urody wybierzemy, ale i to, gdzie ją wykonamy. Wcześniej należy się zastanowić, czy np. kosmetyczka powinna wykonywać tak skomplikowany zabieg, jak podanie pod skórę nici liftingujących? Przecież użycie nici wymaga niemałej precyzji, wprawnej ręki oraz bardzo dobrej znajomości anatomii.

Czyli najogólniej mówiąc, wymaga wiedzy lekarskiej. Inną sprawą jest, czy np. lekarz stomatolog jest właściwą osobą do odmładzania pacjenta botuliną? Ważne, że jest to lekarz z ogromną znajomością anatomii i fizjologii twarzy. Zachęcam do zapoznania się z kwalifikacjami poszczególnych zawodów. Warto wiedzieć, gdzie i jakim zabiegom się poddać, by zwyczajnie nie zrobić sobie krzywdy…

Czym jest osocze bogatopłytkowe?,

Pacjenci bardzo często pytają o zabieg z komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi, ale ten tańszy. Myślą o osoczu, uważając, że jest to również zabieg z komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi. Nic bardziej mylnego. Osocze nie posiada komórek, a jedynie płytki. A ponieważ w płytkach znajdują się czynniki wzrostu, to właśnie one mobilizują nasze komórki do pracy.

Dlatego działanie zabiegu z użyciem osocza polega głównie na odżywieniu i stymulacji skóry, a nie na jej odbudowie i regeneracji od środka, jak w przypadku metody z użyciem komórek macierzystych i regeneracyjnych. Aby się nie pomylić, zawsze można zapytać lekarza o czas i cenę zabiegu. Ten z użyciem komórek jest znacznie droższy, a procedura ich separacji z krwi lub tłuszczu pacjenta jest znacznie dłuższa niż proces pozyskania osocza bogatopłytkowego.




Czy komórki pozyskujemy z tkanki tłuszczowej?

Generalnie uważa się, że tkanka tłuszczowa jest bogata w komórki macierzyste i regeneracyjne, ale co ważne – przeszczep tkanki tłuszczowej nie jest przeszczepem komórek macierzystych. Żeby tak było, najpierw musielibyśmy wyreparować komórki z części odessanego tłuszczu, a następnie zmieszać je z pozostałą częścią tkanki tłuszczowej. W ten sposób uzyskujemy tzw. graft komórkowo-tłuszczowy.

Tymczasem przeszczep samej tkanki tłuszczowej, która jest bogata w komórki macierzyste to nie jest graftem komórkowo-tłuszczowym. Te pojęcia warto rozróżnić, ponieważ efekty są skrajnie różne. Zabieg z wyseparowanymi komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi z tkanki tłuszczowej lub krwi jako jedyny regeneruje tkankę podskórną, a w konsekwencji jako jedyny odmładza wizualnie nawet o dekadę.

Które nici i lasery wybrać?

Kolejnymi metodami, o których dobrze jest wiedzieć więcej, są nici i lasery. Spośród nici rozróżniamy: nici proste i screw (które mają zadanie regeneracyjne i lekko unoszące skórę), nici z haczykami (zakładane, by podnieść skórę jeszcze wyżej) oraz nici Happy Lift. Aby dobrać nici odpowiednie do potrzeb i oczekiwań pacjenta, warto udać się wcześniej na  konsultację do lekarza.

Jeśli natomiast chodzi o lasery, tu rozróżnienie jest jeszcze ważniejsze. Dostępne są: fraksel ablacyjny oraz erbowo-szklany laser frakcyjny nieablacyjny. O ile ten pierwszy doprowadza do uszkodzenia naskórka i często skóry, a zabieg jest bolesny, o tyle ten drugi odparowuje naskórek. Ten zabieg jest prawie bezbolesny, natomiast promienie lasera penetrują głębiej, bo na całą grubość skóry. Ten drugi jest laserem z wyboru do leczenia blizn.

Dr Urszula Brumer

Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ