Jak dbać o skórę w okresie menopauzy?



Menopauza to dla każdej kobiety bardzo trudny okres, który często wiąże się z poczuciem utraty atrakcyjności i kobiecości. Właśnie dlatego, w tym czasie powinnyśmy szczególnie dbać o urodę – pomoże to nam w zachowaniu poczucia własnej wartości i pewności siebie. Musimy jednak pamiętać, że skóra potrzebuje wtedy specjalnej pielęgnacji!

Zmiany, które trudno zatrzymać

W okresie menopauzalnym ustaje wydzielanie żeńskich hormonów, których obecność warunkuje dobry stan i wygląd skóry. Deficyt estrogenów i progesteronu we krwi w ciągu kilku lat może doprowadzić do nadmiernej suchości i wiotkości skóry, a także powstania bardziej widocznych zmarszczek. Dodatkowo w ciągu pierwszych pięciu lat menopauzy zawartość kolagenu w skórze spada nawet o 35%.

Ma to ogromny wpływ na wygląd skóry, która staje się odwodniona, przez to mniej elastyczna i cieńsza. Pojawiają się przebarwienia i bardziej widoczne zmarszczki, często zanika też owal twarzy. Ponadto obserwuje się zwiększenie liczby teleangiektazji, czyli popękanych naczyń – mówi Małgorzata Jaworska, kosmetolog z PROFEMED Medycyna Estetyczna.

Dojrzałe potrzeby

Skóra dojrzała wymaga wyjątkowej, codziennej i kompleksowej pielęgnacji. Dobór kosmetyków powinien być przemyślany, a zawarte w nich substancje czynne muszą odpowiadać faktycznym potrzebom skóry. Jakie składniki są w tym czasie najważniejsze?

W składzie preparatów powinniśmy szukać przede wszystkim retinolu, lipidów oraz fitohormonów i fitoestrogenów, które wykazują bardzo silne właściwości przeciwutleniające, zwalczają wolne rodniki, przeciwdziałają uszkodzeniom tkanki w procesie starzenia się skóry, która pod wpływem tych substancji staje się bardziej elastyczna, miękka i lepiej nawilżona – radzi Małgorzata Jaworska.

Wybierając kremy przeznaczone do pielęgnacji cery w okresie menopauzy warto pamiętać, że ich skuteczność może być lepsza, jeśli wzbogacimy swoją dietę o witaminy – głównie A, C, D, E i witaminy z grupy B. Dzięki ich działaniu wspomagającemu regenerację włókien kolagenowych oraz nawilżającemu na poziomie komórkowym, efekty stosowania kremów będą jeszcze bardziej widoczne.



Silne wsparcie

Ogromne zmiany zachodzące w organizmie w okresie klimakterium sprawiają, że skóra, oprócz domowej pielęgnacji, może potrzebować również silniejszego wsparcia. W tym okresie powinnyśmy skupić się na zabiegach pobudzających syntezę kolagenu, a co za tym idzie, poprawiających napięcie skóry.

Wskazane są peelingi chemiczne, które pobudzają skórę do pracy, do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny, aby wzmocnić napięcie skóry i poprawić owal twarzy. Jednym z takich zabiegów jest Retises Yellow Peel – silnie złuszczający peeling z retinolem, który zmniejsza głębokość już istniejących zmarszczek, poprawia elastyczność skóry oraz rozjaśnia przebarwienia – dodaje Małgorzata Jaworska z PROFEMED Medycyna Estetyczna.

-W tym celu możemy też zastosować zjawisko radiofrekwencji oraz system terapii mikroigłowej, które wykorzystywane są w urządzeniu Scarlet RF. Zabieg polega na delikatnym nakłuwaniu skóry i wprowadzaniu impulsu fal radiowych zarówno w skórę właściwą, jak i w tkankę podskórną, co generuje w niej ciepło. Bezpośrednie ogrzewanie warstw wewnętrznych zapewnia uzyskanie maksymalnych efektów oraz minimalizuje uszkodzenia na powierzchni skóry – wyjaśnia Małgorzata Jaworska. Po zabiegu skóra staje się wygładzona, nabiera blasku i widocznie młodszego wyglądu.

Zmarszczki w okolicy ust zostają wygładzone, a policzki uniesione, co przekłada się na zniwelowanie tzw. „chomików”. W rezultacie poprawia się cały owal twarzy.

Pamiętajmy, że właściwie zadbana skóra pozwoli nam dłużej wyglądać młodo i witalnie, wpływając na naszą psychikę i optymistyczne podejście do świata.

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ