Dermabrazja laserowa w sam raz na jesień.



Początek jesieni sprzyja inwazyjnym zabiegom w gabinetach medycyny estetycznej.

Mniej intensywne słońce sprawia, że wykonywaniu terapii z wykorzystaniem światła lasera poddajemy się chętniej i z większym poczuciem bezpieczeństwa. Jedną z typowo „jesiennych” metod jest dermabrazja klasyczna.

Dermabrazja laserowa czyli sposób na gładką skórę.

Zabiegi spłycające zmarszczki, likwidujące blizny, przebarwienia oraz inne uszkodzenia struktury skóry opierają się m.in. na jej dogłębnym złuszczaniu. Laserowe „oczyszczanie” ze starych, zniszczonych komórek przebiega równolegle ze stymulowaniem fibroblastów w celu wytworzenia nowego kolagenu.

Dzięki temu skóra odzyskuje zarówno jędrność, jak i utraconą gładkość, a powierzchowne nierówności zostają wyrównane. Dosyć często zabieg dermabrazji laserowej jest mylony z popularną mikrodermabrazją, która jest zabiegiem kosmetycznym zarezerwowanym z reguły dla mniej poważnych zmian skórnych. Okres rekonwalescencji bywa krótszy, ale jednocześnie efekty – zwłaszcza w zaawansowanych przypadkach – nieco słabsze.




Z kolei dermabrazja laserowa powinna być wykonywana w specjalistycznym gabinecie, a przed samym zabiegiem skórę należy dokładnie obejrzeć. W zależności od głębokości działania zabieg dermabrazji laserowej może być zabiegiem dermatochirurgicznym. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest skóra ze zmianami nowotworowymi lub chorobowymi (aktywny trądzik młodzieńczy albo różowaty, opryszczka), a nawet choroby ogólne, stąd tak ważna jest wcześniejsza konsultacja u dobrego specjalisty. Co zatem czeka osoby, które zdecydują się na ten rodzaj poprawy stanu cery?

Kontrolowane odparowanie skóry

Jednym z laserów najczęściej stosowanych w dermabrazji laserowej jest laser CO2.

– W porównaniu do starszych laserów CO2 zabieg z użyciem skanera frakcyjnego nie musi powodować krwawienia, ponieważ jego światło przegrzewa termicznie tylko mikro-obszary, przy czym sąsiadująca tkanka pozostaje nieuszkodzona. W konsekwencji proces leczenia jest dużo szybszy, co pozwala na powrót do normalnej pracy w ciągu kilku dni. Podczas zabiegu dochodzi także do remodelowania kolagenu, a to podnosi jego skuteczność – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy SHAR-POL, specjalizującej się w nowoczesnych systemach laserowych.

Unikalne technologie zastosowane np. w laserze CO2RE™ pozwalają na niezależną regulację płytkiego odparowania naskórka i remodelowanie kolagenu w głębszych warstwach skóry. – Czas gojenia się miejsc poddanych dermabrazji jest zróżnicowany, ale ściśle uzależniony od głębokości, na jakiej oddziaływał laser, a którą zawsze dobiera się indywidualnie. Pod uwagę bierze się umiejscowienie oraz wielkość zmian. Średnio skóra goi się ok. 4 tygodnie – dodaje ekspert.

Zabiegi dermatochirurgiczne przeważnie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym krótkotrwałym albo miejscowym. Decydując się na klasyczną dermabrazję, można być pewnym efektu spłycenia i zniwelowania zmian, ale trzeba się przygotować na nieco dłuższy czas rekonwalescencji. Podczas procesu gojenia zakazane jest opalanie się oraz eksponowanie skóry na działanie innych czynników atmosferycznych, dlatego okres jesienny wydaje się być porą wręcz idealną na dermabrazję laserową. Po zabiegudermabrazji konieczna okaże się też rezygnacja z makijażu, agresywnych kosmetyków myjących i złuszczających.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ