Czym jest cykl włosowy i jak można go regulować? Poznaj fazy wzrostu włosa i przekonaj się, jak pobudzić jego wzrost.



Utrata włosów jest procesem wpisanym w naturę człowieka – każdego dnia wypada ich ok. 120-150. Wpływają na to fazy wzrostu włosa, które mają charakter cykliczny i następują po sobie.

 

Na czym polegają fazy wzrostu włosa?

Na cykl włosowy składają się trzy etapy. Każdy z kosmyków wchodzi w konkretną fazę niezależnie i indywidualnie. Dzięki temu włosy rosną w sposób niezsynchronizowany i różny jest ich moment wypadania. To sprawia, że u osób zdrowych ich naturalna utrata nigdy nie doprowadzi do całkowitego wyłysienia.

 

Faza 1 – anagen

Anagen to faza wzrostu, która trwa średnio 2-6 lat i obejmuje ok. 85% wszystkich włosów. Podczas tej fazy długość włosów może osiągnąć nawet 60 cm. W tym czasie dochodzi do wyrastania włosa z mieszka. W procesie podziałów i różnicowania komórek stopniowo zwiększa się jego długość, a fryzura jest bujna i gęsta.

W fazie anagenowej ukrwienie włosa jest najbardziej intensywne. Dlatego ważne jest, by w tym czasie dostarczać kosmykowi odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych – zarówno poprzez odpowiednie odżywianie, jak i stosowanie właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych.

 

Faza 2 – faza katagenowa

Faza katagenowa jest etapem bardzo krótkim – trwa od kilku dni do 2 tygodni i dotyczy 1-3% wszystkich kosmyków. W tym czasie dochodzi do zahamowania dalszego wzrostu włosa oraz do zatrzymania jego pigmentacji. Zmniejsza się jednocześnie ukrwienie brodawki włosowej, a opuszka ulega stopniowemu zanikowi.

 

Faza 3 – telogen

Faza telogenowa jest ostatnim etapem kończącym cykl włosowy. Trwa średnio od 2 do 4 miesięcy – po tym czasie włos wypada.

Telogen rozpoczyna się w momencie, gdy zrogowaciały korzeń włosa dotrze do powierzchni skóry, tj. znajdzie się blisko ujścia gruczołu łojowego. Do wypadania włosów w fazie telogenowej często dochodzi np. podczas czesania czy mycia kosmyków.



Jak pobudzić porost włosów?

Wiedząc, jak przebiegają fazy wzrostu włosa, można znaleźć sposoby zapobiegające przedwczesnej ich utracie oraz przyczyniające się do przyspieszenia ich porostu.

Wypadanie włosów można ograniczyć, przedłużając fazę anagenu. Im więcej kosmyków pozostanie na tym etapie, tym mniejsza będzie ich naturalna utrata związana z wejściem w telogen. Wystarczy sięgnąć po właściwie dobraną suplementację witaminowo – minerałową i stosować odpowiednie preparaty, np. profesjonalny lotion Vitapil.

Opracowany na bazie składników odżywczych oraz aktywnych substancji pochodzenia roślinnego, wpływa korzystnie na strukturę włosów i skórę głowy. Przyspiesza porost nowych włosów oraz wzmacnia cebulki – dzięki temu przeciwdziała ich nadmiernej utracie.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ