Czym jest cykl włosowy i jak można go regulować? Poznaj fazy wzrostu włosa i przekonaj się, jak pobudzić jego wzrost.



Utrata włosów jest procesem wpisanym w naturę człowieka – każdego dnia wypada ich ok. 120-150. Wpływają na to fazy wzrostu włosa, które mają charakter cykliczny i następują po sobie.

 

Na czym polegają fazy wzrostu włosa?

Na cykl włosowy składają się trzy etapy. Każdy z kosmyków wchodzi w konkretną fazę niezależnie i indywidualnie. Dzięki temu włosy rosną w sposób niezsynchronizowany i różny jest ich moment wypadania. To sprawia, że u osób zdrowych ich naturalna utrata nigdy nie doprowadzi do całkowitego wyłysienia.

 

Faza 1 – anagen

Anagen to faza wzrostu, która trwa średnio 2-6 lat i obejmuje ok. 85% wszystkich włosów. Podczas tej fazy długość włosów może osiągnąć nawet 60 cm. W tym czasie dochodzi do wyrastania włosa z mieszka. W procesie podziałów i różnicowania komórek stopniowo zwiększa się jego długość, a fryzura jest bujna i gęsta.

W fazie anagenowej ukrwienie włosa jest najbardziej intensywne. Dlatego ważne jest, by w tym czasie dostarczać kosmykowi odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych – zarówno poprzez odpowiednie odżywianie, jak i stosowanie właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych.

 

Faza 2 – faza katagenowa

Faza katagenowa jest etapem bardzo krótkim – trwa od kilku dni do 2 tygodni i dotyczy 1-3% wszystkich kosmyków. W tym czasie dochodzi do zahamowania dalszego wzrostu włosa oraz do zatrzymania jego pigmentacji. Zmniejsza się jednocześnie ukrwienie brodawki włosowej, a opuszka ulega stopniowemu zanikowi.

 

Faza 3 – telogen

Faza telogenowa jest ostatnim etapem kończącym cykl włosowy. Trwa średnio od 2 do 4 miesięcy – po tym czasie włos wypada.

Telogen rozpoczyna się w momencie, gdy zrogowaciały korzeń włosa dotrze do powierzchni skóry, tj. znajdzie się blisko ujścia gruczołu łojowego. Do wypadania włosów w fazie telogenowej często dochodzi np. podczas czesania czy mycia kosmyków.



Jak pobudzić porost włosów?

Wiedząc, jak przebiegają fazy wzrostu włosa, można znaleźć sposoby zapobiegające przedwczesnej ich utracie oraz przyczyniające się do przyspieszenia ich porostu.

Wypadanie włosów można ograniczyć, przedłużając fazę anagenu. Im więcej kosmyków pozostanie na tym etapie, tym mniejsza będzie ich naturalna utrata związana z wejściem w telogen. Wystarczy sięgnąć po właściwie dobraną suplementację witaminowo – minerałową i stosować odpowiednie preparaty, np. profesjonalny lotion Vitapil.

Opracowany na bazie składników odżywczych oraz aktywnych substancji pochodzenia roślinnego, wpływa korzystnie na strukturę włosów i skórę głowy. Przyspiesza porost nowych włosów oraz wzmacnia cebulki – dzięki temu przeciwdziała ich nadmiernej utracie.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ