Co zrobić, gdy dieta i ćwiczenia nie działają?



Zgodnie z obowiązującymi trendami, atrakcyjny wygląd jest równoznaczny ze szczupłą, wysportowaną i proporcjonalną sylwetką. Dlatego ćwiczymy, zmieniamy diety, kupujemy zdrową żywność, ograniczamy używki. Osiągnięcie zamierzonego efektu wymaga żelaznej konsekwencji i regularności, a niestety niewiele z nas może sobie pozwolić na regularne treningi i ścisłą dietę równocześnie pracując zawodowo, wychowując dzieci i prowadząc dom.

 

Z badań CBOS wynika, że dbamy o sylwetkę i wygląd, bo poprawia to nasze samopoczucie. Prawie 72% badanych wiąże dbałość o wygląd zewnętrzny z samooceną. Aż 45% ankietowanych uważa, że dbałość o wygląd zapewnia powodzenie zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Blisko jedna trzecia respondentów odchudzała się, a prawie co piąty robił to kilkanaście razy w życiu. Natomiast 3% badanych pozostaje na diecie całe życie.

Niestety często zdarza się, że nasze wysiłki związane z dietą i aktywnością fizyczną nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Trudnością z reguły jest pozbycie się tkanki tłuszczowej z problematycznych okolic (brzucha, ud, kolan, nierzadko także pleców i bioder). Nawet dobrze dobrana dieta i indywidualnie opracowane ćwiczenia czasami nie są w stanie idealnie wymodelować sylwetki.

Trzeba też pamiętać, że żadna dieta trwale nie usunie komórek tłuszczowych. Istnieje błędne przekonanie, że utrata masy ciała i redukcja tkanki tłuszczowej to to samo. Jednak ogólna liczba komórek tłuszczowych w naszym organizmie kształtuje się do około 5 roku życia i jest raczej stała. Zmienia się tylko ich wielkość. Kiedy tracimy na wadze, nasze komórki tłuszczowe stają się mniejsze, ale liczba komórek tłuszczowych pozostaje taka sama. Gdy następuje przyrost masy ciała, komórki ponownie stają się większe. Wynika z tego, że osoby o różnej masie ciała mogą mieć taka samą liczbę komórek tłuszczowych.

Czy w takim wypadku nie mamy szans na zmniejszenie liczby komórek tłuszczowych i uzyskanie na trwałe wymarzonej sylwetki? Oczywiście, że mamy. Jednym z rozwiązań jest  pewnością wprowadzony w latach 70. ubiegłego wieku zabieg liposukcji.

Musi on być jednak wykonywany w warunkach sali operacyjnej i mimo coraz doskonalszych urządzeń i technik nadal jest obciążony ryzykiem powikłań, a także dużą bolesnością w przebiegu pooperacyjnym, co zdecydowanie może zniechęcić wielu z nas. Rozwój medycyny estetycznej pozwolił jednak opracować nieinwazyjną alternatywę dla odsysania tłuszczu – zabieg CoolSculpting firmy Zeltiq.

Jakie są jego największe zalety?




CoolSculpting zmniejsza liczbę komórek tłuszczowych w obrębie leczonych obszarów. Efekty zabiegu są bardzo dobre, gdyż komórki tłuszczowe zostają trwale usunięte z organizmu. Niezależnie od tego jak zmienia się nasza waga, fałdy tłuszczowe z trudnych miejsc znikają, a ciało staje się bardziej smukłe i wymodelowane. Procedura sprawdza się w tzw. trudnych okolicach.

Najczęstsze obszary poddawane zabiegowi to: brzuch, boki, wewnętrzna i zewnętrzna powierzchnia ud, ramiona, okolica pach i łopatek – mówi lek. med. Ewa Rybicka z centrum PROFEMED Medycyna Estetyczna w Warszawie.

 

Na czym polega i jak przebiega zabieg?

CoolSculpting to redukcja tkanki tłuszczowej, wykorzystująca zjawisko kriolipolizy, czyli nieinwazyjnej metody kontrolowanego chłodzenia tkanki tłuszczowej, która działa na wybrane komórki tłuszczowe i usuwa je z organizmu. Podczas zabiegu aplikator próżniowy zasysa skórę i delikatnie przytrzymuje ją między dwoma panelami chłodzącymi.

Czujniki wbudowane w aplikator monitorują skórę, a połączone z panelem sterowania regulują chłodzenie, zapewniając stały i jednakowy przebieg zabiegu, bez naruszenia ciągłości skóry i uszkodzenia tkanek sąsiadujących z komórkami tłuszczowymi. –Zabieg ten polecam każdemu, kto chce zlikwidować nadmiar tkanki tłuszczowej w miejscach opornych na dietę i ćwiczenia. Metoda jest bezpieczna i skuteczna, a jej efekty widoczne są  już po jednym zabiegu – dodaje lek. med. Ewa Rybicka.

A efekty?

Popularność zabiegu wynika właśnie z jego spektakularnych i długoterminowych efektów, widocznych już po jednorazowym jego wykonaniu. Jeden zabieg usuwa 20-35% komórek tłuszczowych z danej okolicy. Końcowy efekt widoczny jest po 60 dniach od zabiegu. Dzięki rozłożeniu całego procesu w czasie nie ma ryzyka wystąpienia niekorzystnego zjawiska związanego z nadmiarem luźnej skóry.

 

O PROFEMED Medycyna Estetyczna

Placówka PROFEMED Medycyna Estetyczna położna jest w dogodnej lokalizacji, w warszawskim Hotelu Marriott. Ideą, jaka przyświeca temu miejscu, jest przywracanie równowagi pomiędzy tym, co wewnętrzne, a tym, co zewnętrzne i holistyczne podchodzenie do potrzeb każdego Pacjenta. PROFEMED to ostoja dla tych,  którzy w codziennym zabieganiu chcą odnaleźć w końcu odrobinę harmonii i spokoju oraz wydobyć swoje wewnętrzne piękno. PROFEMED działa w oparciu o najwyższe standardy lidera prywatnej opieki medycznej w Polsce – Grupy LUX MED, jednak swą ofertę kieruje do Pacjentów indywidualnych, nieposiadających abonamentów medycznych.

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ