Co powinnaś wiedzieć o powiększaniu piersi? Ekspert radzi



To jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Kobiety które mu się poddały, mówią, że czują się po nim bardziej pewne siebie i kobiece.

Powiększanie piersi – bo o tym mowa –  to zabieg, który niesie za sobą wiele pytań. Wraz z chirurgiem plastykiem dr Krzysztofem Szymańskim z Horizon Medical Center odpowiadamy na te najbardziej nurtujące.

Podróż samolotem

Często pojawiającą się kwestią jest to czy latanie samolotem jest niebezpieczne kiedy w piersiach znajdują się implanty. –To przekonanie jest zupełnie nieprawdziwe, dobre implanty silikonowe są całkowicie bezpieczne, odporne i niewrażliwe na żadne zmiany ciśnienia atmosferycznego na wysokości. Nie ma możliwości, aby nagle implanty pękły i wylała się z nich zawartość, tylko dlatego, że lecimy samolotem – tłumaczy dr Krzysztof Szymański. Jest to więc jedynie mit, który powtarzany wielokrotnie urósł do rangi legendy.

Ból pooperacyjny i rekonwalescencja

Nie ma co ukrywać, powiększanie piersi to operacja, która wymaga odpowiedniego okresu rekonwalescencji, a ból występujący po zabiegu jest całkowicie naturalny.

Dolegliwości bólowe uzależnione są wielkości implantów, indywidualnych predyspozycji pacjentki i głębokości włożenia implantów. Na szczęście łagodzimy te objawy środkami przeciwbólowymi. Ból ustępuje w ok. 2-3 dobie po zabiegu – wyjaśnia dr SzymańskiRekonwalescencja zakłada również, że przez 2 tygodnie po operacji należy stale nosić specjalny biustonosz, a następnie, do 6 tygodni po zabiegu, można go nosić z przerwami.

Co ciekawe, powrót do życia intymnego jest możliwy po ok. 1-3 tygodniach, natomiast do aktywności fizycznej można powrócić po ok. 4 tygodniach. Ostateczny efekt zabiegu widoczny jest po ok. 2-3 miesiącach od operacji – jest to czas kiedy rezultat wynagradza wszelkie niedogodności. Piersi stają się pełniejsze, uniesione i symetryczne.

Wymiana implantów

Powiększanie piersi silikonowymi implantami to operacja która daje trwałe rezultaty, jednak pacjentki po upływie pewnego czasu decydują się na ich wymianę. To dlatego, że nasze ciało się zmienia – karmienie piersią, ciąża czy wahania wagi mogą mieć wpływ na zmianę efektów estetycznych. Również naturalne procesy starzenia powodują opadanie tkanek, dlatego po 20 latach piersi będą miały inny kształt niż początkowo. Pacjentki decydują się na ponową operację ze względów estetycznych, aby ich biust wyglądał odpowiednio do wieku, nie są to decyzje wynikające z defektów czy ‘zużywania się’ implantów – rozwiewa wątpliwości dr Szymański.



Kształt i wygląd

Wybór rozmiaru implantu to kluczowa kwestia, z jaką zgłasza się pacjentka. W zasadzie ograniczenia co do rozmiaru wynikają tylko ze zdrowego rozsądku i efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Czasem nie ma możliwości, aby odróżnić piersi powiększone od tych naturalnych. Wynika to z kształtu implantów jakie dobieramy. Te o wyglądzie w kształcie łezki, czyli anatomiczne, zachowują bardziej fizjologiczny kształt i są praktycznie niewidoczne. Natomiast okrągłe, będą bardziej widoczne w górnej części piersi. Wielkość również ma znaczenie. Kiedy chcemy uzyskać efekty naturalne, oczywisty jest fakt, aby wybierać  rozmiar proporcjonalny do sylwetki – wyjaśnia dr Szymański.

Palenie papierosów

Decydując się na operację powiększenia piersi warto się do niej przygotować dużo wcześniej. Jeśli jesteś palaczką powinnaś rzucić palenie na około 6. tygodni przed planowaną operacją.

Rezygnacja z palenia papierosów to wbrew pozorom bardzo ważna kwestia, gdyż palenie zmniejsza ukrwienie tkanek, gojenie jest dłuższe, blizny mają gorszy wygląd. Dlatego nie powinno się bagatelizować tego problemu. Kiedy pacjentka odstawi papierosy istnieje większe prawdopodobieństwo uzyskania lepszych rezultatów bez komplikacji – tłumaczy dr Krzysztof Szymański z Horizon Medical Center.

 

Konsultacja merytoryczna: dr Krzysztof Szymański, chirurg plastyk, Horizon Medical Center (dawniej Klinika Medycyna Urody)

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ