Co nam mówi etykieta na kosmetykach?



Nazwy zawarte na etykietach kosmetyków, mogą być niezrozumiałe i dezorientowac nas. Możemy mieć obawy iż kupujemy kosmetyki o nie tym przeznaczeniu dla naszej skóry niż tego sobie życzymy, dlatego niejednokrotnie rezygnujemy z zakupu, w obawie iż kosmetyk nie będzie odpowiadał naszym wymaganiom/preferencjom.  Dlatego przedstawiamy wszystko co powinnaś wiedziec o etykietach.

Cream-to-powder – puder w kremie, konsystencja kremu,  szybko schnie nie wymaga utrwalania pudrem.

Demi-matte – (semi-matte,astin), półmatowy zapewnia, najbardziej naturalny wygląd. Najczęściej używany do wykończenia makijażu. Bardzo dobrze kryje, maskuje bardzo dobrze skazy oraz nadaje skórze zdrowy i świeży wygląd.

Dewy – (rosisty), wilgotny, błyszczący preparat do wykończenia makijażu. Mogą go używać praktycznie wszystkie kobiety. Niestety nie zakrywa skaz. Według opinii kobiet ze skłonnościami do cery tłustej, nie jest to idealne rozwiązanie dla nich i raczej za nim nie przepadają.

Foundation stick – podkład w sztyfcie, wyglądem swoim przypomina Duzy sztyft maskujący, w dotyku jest bardziej miękki, oszczędza czas można go bardzo szybko nałożyc, po czym rozprowadzic na skórze.

Light-diffusing – rozpraszający światło, w swoim składzie zawiera specjalne pigmenty odbijające światło, co daje optyczne złudzenie iż nasza skóra jest młodsza. Dostępny jest w postacji pudru prasowanego oraz sypkiego o różnym stopniu pokrywania.

Line-minimising – łagodzący rysy

Matte – matowy, jednolity, nie odbija światła, ale może wydobyc barwę skóry, w momencie gdy nie używasz różu. Bardzo polecany do cery tłustej.

Maximum cover – maksymalne, całkowite pokrycie, konsystencja nie przezroczysta, idealne do skóry z defektami, maskuje drobne skazy naszej skóry.

Microsphere – określa iż w kosmetyku zawarte są mikrocząsteczki.

Non-comedogenic – nie zatyka porów. Bardzo dobry do cery tłustej, ze skłonnościami do wyprysków.

Oil-free – beztłuszczowy, dobry do cery tłustej, receptura oparta na wodzie w której zastosowano wygładzające cząsteczki silikonu zamiast składników nawilżających.

Porte-minimising – zmniejsza pory, płynny podkład, odbija światło od skaz na naszej skórze oraz zmniejsza wydzielanie tłuszczu. Bardzo dobry i zalecany dla kobiet cierpiących na trądzik oraz do cery tłustej o rozszerzonych porach.

Sheer – przejrzysty, kryje minimalnie, można powiedziec iż jest to raczej zabarwiony krem niż podkład, bardzo przydatny do wyrównania odcienia skóry. Najlepszy jest do cery jasnej, nie tuszuje sińców pod oczami, piegów ani wyprysków.

Two In one – czyli dwa w jednym, uniwersalny do stosowania na sucho, jest to lekko pokrywający puder, aby uzyskac lepszy efekt można użyc wilgotnej gąbki.



UV filters – filtry ochronne, przed szkodliwym działaniem promieni UV. Pamietajmy iż filtry bez określonych numerów dają bardzo małą ochronę. Według dermatologów wszystkie filtry poniżej 15, dają bardzo małą ochronę i są nie wystarczające.

Velvet – bogata niezbyt matowa konsystencja, bardzo dobrze pokrywa, idealna na wieczór.

Wet/Dry – wilgotno/suchy, można przy tym pozwolic sobie na eksperymentowanie ponieważ używając jednej palety można uzyskac dwie wersje wyglądu. Stosowany na sucho w momencie gdy chcemy aby nasza skóra wyglądała na delikatna/ jedwabistą lub na mokro gdy potrzebujemy mocniej ja pokryc.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ