Co kryje Twoja kosmetyczka?



Parafina, silikony, parabeny – te szkodliwe substancje, nagminne używane do produkcji kosmetyków, często kryją się pod innymi nazwami. Resibo to marka odpowiedzialna, której celem nadrzędnym jest rzetelna informacja o składach produktów. Dlatego przy tej okazji podpowiadamy, co to jest INCI i jak czytać etykiety, żeby wiedzieć, co kryje się w naszym ulubionym kremie.

Od największego do najmniejszego…

Pierwszą i najważniejszą zasadą w rozszyfrowaniu składników aktywnych jest fakt, że pozycje znajdujące się na początku listy to te, których jest w kosmetyku najwięcej. Jedną z takich substancji jest z pewnością w większości przypadków Aqua, czyli woda, bo większość preparatów na niej bazuje. Kolejnym często spotykanym komponentem jest Glyceryn, czyli gliceryna, która ma zdolności pochłaniania i wiązania wody, więc stanowi logiczne uzupełnienie. Poza tym ma dobroczynny wpływ na skórę. I tu niestety często pozytywy sie kończą, a zaczyna się lista „zapychaczy”, które pozornie podnoszą walory kosmetyku.

Jedną z takich substancji jest paraffinum liquidum, czyli olej parafinowy, substancja ropopochodna, która podobnie jak wszechobecne silikony, pozornie na chwilę poprawia wygląd skóry tworząc na niej gładką powłoczkę. To jednak na dłuższą metę substancja szkodliwa zarówno dla środowiska naturalnego, jak i naszego ciała. Zapycha pory, ogranicza swobodne oddychanie i przeznaskórkową wymianę wilgoci, co prowadzi do przesuszenia skóry oraz nasila zmiany trądzikowe problematycznych cer. Olej parafinowy jest poza tym jednym z najtańszych zapychaczy, dlatego tak chętnie nieuczciwe koncerny kosmetyczne wykorzystują go w swoich produktach.

Parafina na dłonie – zimowe ukojenie czy jednak oszustwo?

Z pewnością spotykałyście się w gabinetach kosmetycznych z parafinowym zabiegiem na dłonie. Czy to znaczy, że kosmetyczki Was oszukują i stosują najtańszą formę jako cudowny sposób na gładkie ręce? – No, nie. Bo parafina blokuje przeznaskórkową utratę wody, stanowi więc świetną okluzję, powodując, że kremy, maski wsmarowane we wcześniej wypeelingowaną skórę dłoni lepiej się wchłaniają – tłumaczy ekspert Resibo Magdalena Matyga-Kruk. – Poza tym zastosowana na gorąco otwiera pory i rozszerza naczynia krwionośne, co ułatwia wnikanie substancji czynnych. Sama w sobie nie ma jednak wartości, jest za to prawdziwym okładem.



A co z silikonami?

Na rynku kosmetycznym aż roi się od kremów z ich zawartością, zwłaszcza baz pod makijaż. Ich zastosowanie to rzekome przedłużenie trwałości makijażu, zmniejszenie nieestetycznego błyszczenia. – Paradoks polega na tym, że dzieje się dokładnie odwrotnie – podkreśla Magdalena Matyga-Kruk. – Badania wykazują, że coraz więcej kobiet ma przetłuszczającą się cerę właśnie przez nadmierne stosowanie kosmetyków z zawartością silikonów. A zasada działania jest taka sama, jak ze smarowaniem ust wazeliną. Bo i wazelina i silikon blokują parowanie wody, ale działają jednocześnie jak magnez, wyciągając tę wodę ze skóry, z czasem powodując tak silne przesuszenie, że wydaje nam się, że nie możemy się bez tych produktów obyć.

I tu koło się zamyka. Tak uzależniamy skórę od szkodliwych substancji powodując jej stopniowe pogorszenie. Bo pozytywny efekt osiągamy bezpośrednio po nałożeniu i tylko na chwilę, ale nie w bardziej przewlekłym stosowaniu.

modanaurode.pl kosmetyki resibo

Znienawidzone parabeny

Zostały nam jeszcze bardzo popularne ostatnio w wielu reklamach parabeny. Producenci zapewniają, że ich produkty są wolne od parabenów. Niestety, w większości przypadków to również bzdura… Ich nazwy zaczynają się od chemicznych przedrostków ethyl, methyl, propyl, butyl i są wyjątkowo niebezpiecznymi konserwantami. Powodują stany zapalne skóry na tle alergicznym, działają estrogenowo i rakotwórczo. Są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i okresie laktacji.

Czego szukać?

Na liście INCI szukajcie za to słów extract lub oil, z reguły bowiem odnoszą sie do wyciągów roślinnych i naturalnych olejów, które są zdecydowanie pożądanymi składnikami. Wyjątek stanowi jednak mineral oil, bo to nic innego jak paraffinum liquidum, czyli olej parafinowy, ukryty pod zamienną nazwą.

Pamiętajmy – największe znaczenie mają te substancje, które znajdują się na początku. Te z końca listy często nie przekraczają 1%, a ich kolejność może być już dowolna ze względu na faktyczny znikomy udział w produkcie.

Żmudna robota…

Sprawdzanie etykiet niektórym kojarzy się z upierdliwością, nadgorliwością. W dzisiejszych czasach jest jednak niezbędne! Nie dajcie sobie wciskać kitu, jaki serwują nam billboardy i reklamy telewizyjne i sprawdzajcie, z jakich cudownych składników złożone jest to, czym pielęgnujecie swoją skórę. Czasem warto rzucić okiem i wybrać dla siebie taką pielęgnacje, na jaką nasza cera zasługuje, prawdziwą i naturalną!

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ