Cera wrażliwa w zimie – podstawowe zasady pielęgnacji



Okres jesienno-zimowy jest bardzo ciężki w pielęgnacji wrażliwej i suchej cery. Pod wpływem działania czynników atmosferycznych, a zwłaszcza zimnej temperatury: pękają naczynka, pojawiają się zaczerwienienia i uczucie ostrego szczypania. Jakby tego wszystkiego było mało, to szybciej się starzeje, jest bardziej podatna na alergie i różnego rodzaju infekcje.

 

Podtypy skóry wrażliwej

Chociaż samemu można określić ogólny rodzaj posiadanej cery (dermatolodzy wyróżniają ich cztery podstawowe typy: cera normalna, tłusta, wrażliwa oraz sucha), to jednak wiele trudności może sprawić właściwe rozpoznanie podtypu skóry. Dermatolodzy wyróżniają trzy rodzaje cery wrażliwej:

  • nadwrażliwa tłusta – wykazuje tendencje do łuszczenia i jednoczesnej nadmiernej produkcji sebum; może się łączyć z występowaniem niedoskonałości;
  • nadwrażliwa sucha – posiadacze tej cery często skarżą się na szorstkość, przesuszenie oraz odwodnienie mimo stosowania kremów nawilżających;
  • nadwrażliwa naczynkowa – najczęściej spotykany typ cery charakteryzuje się bardzo łatwą podatnością na różnego rodzaju podrażnienia, które niemal natychmiastowo pojawiają się na twarzy.

Bez względu na to, jaki typ cery posiadasz, musisz pamiętać, aby w pierwszej kolejności sięgać po preparaty silnie nawilżające i łagodzące. Podstawowa zasada pielęgnacji skóry wrażliwej brzmi: im mniej, tym lepiej, dlatego warto zrezygnować z ciężkiego makijażu i stosowania kilku rodzajów kremów – lepiej sięgnąć po jeden sprawdzony kosmetyk.



Dobór kosmetyków

Wiele osób zapomina, iż jedną z prymarnych zasad dotyczących kompleksowej pielęgnacji twarzy jest stosowanie kosmetyków z tej samej linii od jednego producenta. Wybierając żel do mycia twarzy i krem dwóch różnych producentów nie masz pewności, iż osiągniesz oczekiwane rezultaty. Na przykład sięgając po wysokiej jakości krem NeutrogenaVisibly Clear warto wybrać jednocześnie delikatny żel lub peeling do codziennego mycia twarzy. Czym powinny charakteryzować się kosmetyki do cery wrażliwej?

Bezzapachowość, szybkie wchłanianie, intensywne nawilżenie oraz łagodzenie zmian skórnych poprzez wytworzenie delikatnego, ochronnego filtru ochronnego – to niezbędne cechy dobrych preparatów pielęgnujących. Dotyczy to zarówno kosmetyków do twarzy, jak i całego ciała (wliczając w to kremy do pielęgnacji bardzo suchych stóp i dłoni). Tutaj znajdziesz bardzo dobre produkty do codziennej pielęgnacji wrażliwej i suchej cery: http://www.neutrogena.com.pl/produkty/

Pięć rad na wagę złota

  • Stosuj kosmetyki antyalergiczne, przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej, suchej cery; pod żadnym pozorem nie sięgaj po kolorowe i pachnące preparaty, które często wywołują podrażnienia i uczulenia.
  • Unikaj wystawiania skóry na promienie słoneczne i zimny wiatr, stosuj tłuste kremy i balsamy nawilżające.
  • Bezwzględnie trzeba zmywać makijaż przed snem, szczególna troska należy się okolicom oczu; w trakcie mycia cery nie pocieraj jej mocno, stosuj łagodne kremy i toniki, a także miękkie ręczniczki bawełniane.
  • W ciągu dnia warto spryskiwać twarz delikatną, wodną mgiełką, aby ją lekko nawilżyć i odświeżyć.
  • Systematycznie odwiedzaj kosmetyczkę w celu przeprowadzenia profesjonalnych zabiegów regenerująco-kojących cerę.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ