Brodawki podeszwowe już niestraszne



Standardowe leczenie brodawek często występujących, zakaźnych zmian na podeszwach stóp niejednokrotnie wiąże się z problemami: opuchlizną, bólem i brakiem rezultatów. Z pomocą w usunięciu narośli i wykwitów przychodzą skuteczne metody z zakresu medycyny estetycznej.

 

Brodawki podeszwowe

Brodawki stóp (verrucae plantares) są zmianami skórnymi wywołanymi przez wirus brodawczaka HPV. Bardzo łatwo jest się nim zarazić ze względu na jego szerokie rozpowszechnienie, a przenosi się poprzez bezpośredni kontakt zarażonego miejsca z pękniętą, suchą lub wilgotną, zmiękczoną skórą oraz poprzez dotyk ze skaleczeniem i zadrapaniem.

Jego objawami jest powstanie twardego, zrogowaciałego zgrubienia skóry i ciemnej plamki pośrodku zmienionego chorobowo obszaru. Gdy nastąpi utworzenie się widocznej brodawki na skórze występują zazwyczaj twarde, guzowate narośla lub szorstkie placki skórne o zmienionym kolorze i średnicy 1-2 cm.

Brodawki najczęściej występują w miejscach, na których opiera się ciężar ciała tj. na pięcie i na palcach, dlatego ucisk podczas chodzenia powoduje dyskomfort. W konsekwencji wirus bardzo łatwo się rozsiewa i trudno jest się wyleczyć. Często zawodne są nawet dermatologiczne preparaty, a samo leczenie bywa uciążliwe, ponieważ wiąże się z dyscypliną, cierpliwością i bólem. Alternatywą dla leczenia farmakologicznego jest krioterapia, czyli zamrażanie zmian skórnych przy użyciu ciekłego azotu, łyżeczkowanie oraz usuwanie brodawek przy pomocy lasera, który jest najnowszą metodą leczenia.



Leczenie brodawek

Wczesne rozpoczęcie leczenia brodawek stóp warunkuje większą skuteczność. – Wybór sposobu postępowania w przypadku brodawek na stopie zależy przede wszystkim od lokalizacji, rodzaju i liczby zmian skórnych. Należy pamiętać jednak, że środki i preparaty farmaceutyczne są stosowane zwykle na wczesnym etapie rozwoju wirusa i do leczenia zmian miejscowo, a i tak leczenie może trwać od kilku miesięcy do roku. Natomiast laseroterapia sprawdzi się nawet w przypadku bardziej rozległych i zaawansowanych obszarów zaatakowanych wirusem, a w celu wyleczenia wystarczy raptem jeden, maksymalnie dwa, trzy zabiegi – tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej.

 – W leczeniu brodawek podeszwowych z pomocą przychodzi nowy laser S30 PODYLASTM, który nie obciąża organizmu jak antybiotyki i jest najbardziej polecaną, z uwagi na skuteczność, formą leczenia. Podczas zabiegu światło lasera o długości fali 1064nm i mocy 40W-70W jest skierowane na miejsce zarażone wirusem, dzięki czemu poddana leczeniu jest także głęboko umiejscowiona tkanka. Skuteczność zabiegu to 92% – uzupełnia Urszula Sztwiertnia.

Zabieg wykonany przy pomocy aparatu S30 PODYLASTM jest bezpieczny, bezbolesny i bez efektów ubocznych. Na obydwu stopach trwa 15 minut. Dla trwałego efektu poleca się wykonać 4 sesje co 15 dni. Zabieg nie wymaga dodatkowego leczenia farmakologicznego. Można go wykonywać u diabetyków i pacjentów obciążonych innymi chorobami.

 

Profilaktyka

W celu zapobiegania rozsiewu wirusa należy utrzymywać higienę stóp dzięki częstemu myciu i dokładnemu osuszaniu. Należy unikać chodzenia boso w miejscach publicznych i bezpośredniego kontaktu z brodawką oraz jej podrażnień. Na co dzień warto używać skarpet i butów z tworzyw naturalnych, które gwarantują wygodę i komfort.

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru – świętuj, bo warto!

82 proc. Polaków umie jeździć na rowerze, ale ilu z nich wybiera ten środek transportu na co dzień? Okazuje się,…
CZYTAJ

Czy Porozumienie paryskie rzeczywiście doprowadzi do dekarbonizacji globalnej gospodarki w okresie wskazywanym jako optymalny przez IPCC?

Podczas gdy instytucje unijne przygotowują się do cyklu legislacyjnego, który ma zakończyć się przyjęciem celu redukcyjnego na poziomie UE na…
CZYTAJ

ASICS prezentuje model GEL-KAYANO 30 Komfort butów stabilizujących na zupełnie nowym poziomie

Marka ASICS prezentuje model GEL-KAYANO 30 – najwygodniejsze buty do biegania ze stabilizacją, wyposażone w zupełnie nowe technologie, zapewniające biegaczom…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Koktajl brzoskwiniowo-truskawkowy z nasionami chia

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Warzywne burgery

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Aromatyczne double burgery z pleśniowym serem i konfiturą z cebuli

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Tortilla ze szpinakiem

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

1 uczestnik = 1 drzewo. Startuje wyzwanie Healthy Cities

Z początkiem czerwca wystartowało wyzwanie Healthy Cities organizowane przez Grupę LUX MED. Do akcji dołączyli mieszkańcy 66 miast na prawach…
CZYTAJ

Sekret idealnego bikini: depilacja laserowa bez tajemnic

Chcesz się świetnie prezentować na plaży w te wakacje? Sprawdź, dlaczego depilacja laserowa z każdym rokiem zyskuje nowe rzesze fanek…
CZYTAJ

Słońce wrogiem młodej i gładkiej skóry! Dowiedz się co to jest fotostarzenie, dlaczego słońce „topi” kolagen i czy można temu zapobiec

Lato widać już na horyzoncie. Wszystkie portale, jak co roku o tej porze, obowiązkowo publikują „ABC bezpiecznego opalania”, a w…
CZYTAJ

Jak szybko zapuścić włosy? Najlepsze sposoby polecane przez trychologa

Długie, gęste włosy od zawsze były symbolem piękna i atrakcyjności. Dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób pragnie zapuścić je…
CZYTAJ

E-papierosy a zdrowie. Sprawdź, jakie są fakty i mity na ten temat

Światowy Dzień Bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, to doskonała okazja do zwrócenia uwagi na wpływ e-papierosów na zdrowie. W ostatnich…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru – świętuj, bo warto!

82 proc. Polaków umie jeździć na rowerze, ale ilu z nich wybiera…
CZYTAJ

1 uczestnik = 1 drzewo. Startuje wyzwanie Healthy Cities

Z początkiem czerwca wystartowało wyzwanie Healthy Cities organizowane przez Grupę LUX MED.…
CZYTAJ

E-papierosy a zdrowie. Sprawdź, jakie są fakty i mity na ten temat

Światowy Dzień Bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, to doskonała okazja do zwrócenia…
CZYTAJ

Dlaczego warto pójść do ginekologa na NFZ?

Opieka zdrowotna jest niezwykle istotna dla utrzymania naszego dobrostanu, a regularne wizyty…
CZYTAJ

Zawał serca: 60 minut, które decydują o życiu! Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zawale serca

Na zawał serca każdego roku umiera w Polsce ok. 15 tys. osób.…
CZYTAJ