Brodawki podeszwowe już niestraszne



Standardowe leczenie brodawek często występujących, zakaźnych zmian na podeszwach stóp niejednokrotnie wiąże się z problemami: opuchlizną, bólem i brakiem rezultatów. Z pomocą w usunięciu narośli i wykwitów przychodzą skuteczne metody z zakresu medycyny estetycznej.

 

Brodawki podeszwowe

Brodawki stóp (verrucae plantares) są zmianami skórnymi wywołanymi przez wirus brodawczaka HPV. Bardzo łatwo jest się nim zarazić ze względu na jego szerokie rozpowszechnienie, a przenosi się poprzez bezpośredni kontakt zarażonego miejsca z pękniętą, suchą lub wilgotną, zmiękczoną skórą oraz poprzez dotyk ze skaleczeniem i zadrapaniem.

Jego objawami jest powstanie twardego, zrogowaciałego zgrubienia skóry i ciemnej plamki pośrodku zmienionego chorobowo obszaru. Gdy nastąpi utworzenie się widocznej brodawki na skórze występują zazwyczaj twarde, guzowate narośla lub szorstkie placki skórne o zmienionym kolorze i średnicy 1-2 cm.

Brodawki najczęściej występują w miejscach, na których opiera się ciężar ciała tj. na pięcie i na palcach, dlatego ucisk podczas chodzenia powoduje dyskomfort. W konsekwencji wirus bardzo łatwo się rozsiewa i trudno jest się wyleczyć. Często zawodne są nawet dermatologiczne preparaty, a samo leczenie bywa uciążliwe, ponieważ wiąże się z dyscypliną, cierpliwością i bólem. Alternatywą dla leczenia farmakologicznego jest krioterapia, czyli zamrażanie zmian skórnych przy użyciu ciekłego azotu, łyżeczkowanie oraz usuwanie brodawek przy pomocy lasera, który jest najnowszą metodą leczenia.



Leczenie brodawek

Wczesne rozpoczęcie leczenia brodawek stóp warunkuje większą skuteczność. – Wybór sposobu postępowania w przypadku brodawek na stopie zależy przede wszystkim od lokalizacji, rodzaju i liczby zmian skórnych. Należy pamiętać jednak, że środki i preparaty farmaceutyczne są stosowane zwykle na wczesnym etapie rozwoju wirusa i do leczenia zmian miejscowo, a i tak leczenie może trwać od kilku miesięcy do roku. Natomiast laseroterapia sprawdzi się nawet w przypadku bardziej rozległych i zaawansowanych obszarów zaatakowanych wirusem, a w celu wyleczenia wystarczy raptem jeden, maksymalnie dwa, trzy zabiegi – tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej.

 – W leczeniu brodawek podeszwowych z pomocą przychodzi nowy laser S30 PODYLASTM, który nie obciąża organizmu jak antybiotyki i jest najbardziej polecaną, z uwagi na skuteczność, formą leczenia. Podczas zabiegu światło lasera o długości fali 1064nm i mocy 40W-70W jest skierowane na miejsce zarażone wirusem, dzięki czemu poddana leczeniu jest także głęboko umiejscowiona tkanka. Skuteczność zabiegu to 92% – uzupełnia Urszula Sztwiertnia.

Zabieg wykonany przy pomocy aparatu S30 PODYLASTM jest bezpieczny, bezbolesny i bez efektów ubocznych. Na obydwu stopach trwa 15 minut. Dla trwałego efektu poleca się wykonać 4 sesje co 15 dni. Zabieg nie wymaga dodatkowego leczenia farmakologicznego. Można go wykonywać u diabetyków i pacjentów obciążonych innymi chorobami.

 

Profilaktyka

W celu zapobiegania rozsiewu wirusa należy utrzymywać higienę stóp dzięki częstemu myciu i dokładnemu osuszaniu. Należy unikać chodzenia boso w miejscach publicznych i bezpośredniego kontaktu z brodawką oraz jej podrażnień. Na co dzień warto używać skarpet i butów z tworzyw naturalnych, które gwarantują wygodę i komfort.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ