5 mało inwazyjnych i skutecznych kuracji wyszczuplających



W dzisiejszych czasach dbanie o zdrowy wygląd i szczupłą sylwetkę staje się coraz modniejsze. W celu zrzucenia zbędnych kilogramów, wiele osób decyduje się nawet na metody chirurgiczne. Okazuje się jednak, że operacje kosmetyczne, np. liposukcję, można z powodzeniem zastąpić mniej inwazyjnymi i bezpieczniejszymi zabiegami wyszczuplającymi.

 

Niewłaściwa dieta, ciągła praca w trybie siedzącym, brak aktywności fizycznej – to najpopularniejsze przyczyny nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dodatkowe kilogramy najczęściej pojawiają się w okolicach ud, brzucha, pośladków czy też pleców. A praktyka pokazuje, że nie z każdej ze wspomnianych partii ciała da się łatwo wyeliminować zbędne centymetry. Niekiedy nawet zmiana trybu życia na zdecydowanie zdrowszy nie da szybkich i zadowalających rezultatów. W takich okolicznościach warto sprawdzić, jakie kuracje wyszczuplające są dziś przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych.

 

Kriolipoliza – zamrażanie komórek tłuszczowych

Zabieg ten pozwala na zredukowanie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, boczków, ud, pośladków, ramion, karku czy też pleców. I co najciekawsze, kriolipoliza opiera się na działaniu bardzo niskiej temperatury. Pisząc wprost, w trakcie kuracji, która zazwyczaj składa się z około 3 wizyt w gabinecie, dochodzi do zamrażania komórek tłuszczowych. Natomiast efekty terapii są zazwyczaj widoczne po 2-3 tygodniach od momentu wykonania zabiegu.

– Kriolipoliza to nie tylko bezinwazyjna i bezbolesna kuracja wyszczuplająca. Zaletą zabiegu jest także jego dostępność praktycznie przez cały rok. Warto jednak pamiętać, iż w procesie usuwania zbędnych kilogramów kluczowe jest picie dużej ilości wody, najlepiej mineralnej, gdyż komórki tłuszczowe są wtedy szybciej wydalane z organizmu. Efektywność kriolipolizy zwiększy również lekkostrawna dieta oraz aktywność fizyczna – wyjaśnia Emilia Rechul, kosmetolog salonu kosmetycznego Qclinique.

 

Kawitacja ultradźwiękowa – nieinwazyjna liposukcja

W przypadku tego zabiegu odchudzającego wykorzystuje się działanie ultradźwięków o częstotliwości 40 kHz, które wywołują zjawisko kawitacji. Za sprawą wytworzonej w ten sposób energii dochodzi do uszkodzenia i rozbicia komórek tłuszczowych (dzięki zmianie polaryzacji błony komórkowej). W rezultacie, uwolniony z adipocytów tłuszcz zostaje przetransportowany przez układ naczyniowy i limfatyczny do wątroby, gdzie ulega przemianie materii.

Należy pamiętać, że ze względu na dbałość o zdrowie pacjenta, kawitacji ultradźwiękowej nie wykonuje się w okolicach głowy, szyi i klatki piersiowej. Niemniej, pozostałe obszary, w których często zalegają zbędne kilogramy, np. brzuch, boczki, uda, pośladki lub ramiona, można poddać tej kuracji. Ponadto, program terapii, w zależności od indywidualnych potrzeb, składa się z około 5-10 wizyt w salonie, w odstępach 2 lub 3 dni. Natomiast wykonanie jednego zabiegu, na konkretnej partii ciała, trwa 20 minut.




Karboksyterapia – medyczny CO2 na problemy skórne

Karboksyterapia jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod redukowania cellulitu, rozstępów oraz zlokalizowanego miejscowo nadmiaru tkanki tłuszczowej. A dodatkowy atut tej kuracji tkwi w zastosowaniu związku chemicznego, który występuje naturalnie w organizmie człowieka – dwutlenku węgla. Aplikacja CO2 za pomocą cienkiej igiełki przyczynia się bowiem do powstania kwasu węglowego.

Cały proces wpływa również na dotlenienie i odżywienie obszaru, który jest poddawany karboksyterapii (poprawa jędrności jest widoczna już po 1 wizycie w salonie). Co więcej, dodatkowym efektem zabiegu jest spowolnienie procesów odpowiedzialnych za starzenie się skóry.

 

Mezoterapia igłowa – aplikacja substancji o działaniu lipolitycznym

Mezoterapia igłowa to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który jest najczęściej stosowany przy niwelowaniu postępujących wraz z wiekiem problemów skórnych. Niemniej, kurację można również przeprowadzić w celu wyszczuplenia i wymodelowania konkretnych partii ciała, np. podbródka, okolic kolan, bryczesów, pośladków albo boczków.

Jest tak, gdyż w przypadku tej terapii wszystko zależy od użytego preparatu. Natomiast przy redukowaniu tkanki tłuszczowej zazwyczaj wykorzystuje się substancje aktywne o działaniu lipolitycznym (zdolność rozkładania tłuszczów do wolnych kwasów tłuszczowych). W rezultacie, mezoterapia igłowa doskonale sprawdza się w walce z nieestetycznymi problemami – cellulitem oraz rozstępami. Ponadto, jest to zabieg całkowicie bezpieczny dla organizmu, a jego efekty są widoczne niemal natychmiast.

 

Endermologia LPG – numer 1 w modelowaniu sylwetki?

Przez wiele osób endermologia jest uznawana za zdecydowany numer 1 w modelowaniu sylwetki, redukcji cellulitu oraz wyszczuplaniu. Do wykonania zabiegu wykorzystuje się nowoczesną aparaturę LPG, która umożliwia mechaniczny masaż (podciśnieniowy) całego ciała lub wybranych obszarów, np. ud, pośladków bądź brzucha.

Niewątpliwą zaletą tej kuracji jest wzmocnienie tkanki łącznej oraz pobudzenie organizmu do szybszego usuwania ubocznych produktów przemiany materii i toksyn. Ponadto, endermologia LPG stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, jak również wyraźnie poprawia napięcie skóry (efekty widoczne już po 1 wizycie).

– Mechaniczny masaż podciśnieniowy przeprowadza się przy pomocy głowicy wyposażonej w sterowane elektronicznie rolki. Podczas zabiegu zasysany jest fałd skóry, co wpływa na ogólne zwiększenie jędrności, wydrenowanie oraz rozbicie komórek tłuszczowych. W przypadku endermologii LPG istotne jest również odpowiednie zabezpieczenie ciała. Wykorzystuje się do tego jednoczęściowy kostium, który zapobiega szczypaniu skóry oraz zaciąganiu włosów – opowiada Emilia Rechul.

 

Omówione przed chwilą kuracje można wykonywać praktycznie o każdej porze roku. Jednakże, warto podkreślić, że zabiegom odchudzającym towarzyszą zarówno pewne zalecenia, jak i przeciwwskazania. W związku z tym, nie każdy będzie mógł dokonać wyboru spośród wszystkich 5 terapii wyszczuplająco-modelujących.

Przy niektórych kuracjach istotne jest również systematyczne przeprowadzanie badań, np. krwi. Pozwoli to na precyzyjne dostosowanie zabiegów do stanu zdrowia pacjenta oraz konkretnych problemów, które mają zostać zniwelowane.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ