5 etapów starzenia się okolicy oka



Oczy – zwierciadła duszy i pierwsze elementy twarzy, na które zwracamy uwagę, poznając nową osobę. Wypoczęte, ładne spojrzenie sprawia, że człowiek wygląda młodo i zdrowo. Niestety, skóra wokół oczu starzeje się dwa razy szybciej niż w innych partiach twarzy – głównie ze względu na to, że jest znacznie cieńsza. Poznaj 5 etapów starzenia się okolicy oczu oraz nowoczesne metody medycyny estetycznej, które pozwolą Ci jak najdłużej cieszyć się pięknym spojrzeniem.

 

Etap 1: cienie

Ponieważ skóra wokół oczu ma jedynie około 0,5 mm grubości (podczas, gdy w innych miejscach twarzy nawet 2 mm), jej okolica starzeje się najszybciej. Pierwszym symptomem staje się prześwitywanie naczyń krwionośnych, które rzucają cienie na powiekę dolną. Dodatkowo, niektóre osoby mają już taką anatomię twarzy, że wystający policzek może również rzucać cień w te miejsca, co tylko potęguje nieestetyczny efekt.

– Jeśli chodzi o likwidowanie cieni pod oczami, medycyna estetyczna dysponuje kilkoma rozwiązaniami  – mówi dr Urszula Brumer, ekspert medycyny estetycznej i właścicielka warszawskiej kliniki „Medycyna Młodości”.

– W przypadku prześwitywania naczyń krwionośnych, możemy posłużyć się peelingami, mezoterapią lub założeniem nici liftingujących. Czasami powstawanie cieni może też występować na skutek produktów przemiany materii, czyli hemosyderyny. Wtedy pomaga mezoterapia Dark Circle. Po około 2 zabiegach skóra staje się dużo jaśniejsza i promienna. Jeśli zaś oczekujemy szybszego efektu, polecam nici. Wszystko zależy od pacjenta i od stopnia problemu, z jakim się zmaga.

Etap 2: obrzęki

Zdaniem dr Brumer obrzęki pod oczami są trudnym tematem, ponieważ często ich występowanie związane jest z patofizjologią, chorobami nerek lub z nadmiernym spożyciem produktów mlecznych przy diecie wysokobiałkowej. W zależności od zdiagnozowanej przyczyny problemu, stosuje się inne metody, jednak najbardziej popularne z nich to mezoterapia lub karboksyterapia, które poprawiają cyrkulację krwi i limfy.

Karbokysterapia jest terapią bodźcową, czyli pod wpływem dwutlenku węgla dochodzi do stymulacji procesów naprawczych i regeneracyjnych w tkankach oraz szybkiej eliminacji zalegających w skórze toksyn. Skóra po zabiegu staje się wyraźnie odżywiona i zregenerowana. Skutecznie odmładza okolicę oczu, ponieważ ma działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Jeśli jednak obrzęki związane są z przepukliną tłuszczową, wtedy należy poprosić o pomoc chirurga.



Etap 3: kurze łapki

Kurze łapki to inaczej pierwsze zmarszczki, które zauważamy  w okolicy oczu. Pojawiają się na skutek nadmiernej mimiki twarzy, ale także palenia papierosów, braku odpowiedniej ilości snu czy nadmiaru promieniowania słonecznego. Tych zmarszczek nie da się uniknąć, ale można opóźnić ich występowanie lub wygładzić zmiany skórne już istniejące. Często stosowaną do tego metodą jest zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej typu A.

Innym symptomem starzenia się skóry pod oczami są zmarszczki poprzeczne na powiece dolnej. W takich przypadkach stosowane są specjalne peelingi medyczne dedykowane na tę delikatną okolicę, które poprawiają jakość skóry i wyraźnie ją obkurczają. Można też zastosować wygładzające nici liftingujące – idealne dla osób chcących uzyskać natychmiastowy efekt.

Etap 4 i 5: marszczenie się i zwiększenie ilości skóry na powiekach

Z wiekiem obserwujemy pojawiający się na powiekach nadmiar skóry. Co można wtedy zrobić? Zdaniem doktor Urszuli Brumer, najważniejsza jest poprawa jakości skóry. Regularne stosowanie peelingów medycznych sprawia, że jest ona bardziej napięta i rozjaśniona. Natomiast nici liftingujące skutecznie podtrzymują opadanie wiotczejącej skóry, która z biegiem lat zwiększa swoją objętość.

Dodatkowo, niekiedy po czterdziestce obserwujemy pojawienie się tzw. „fałdu mongolskiego” powyżej brwi, czyli inaczej wałka tłuszczu. Aby go usunąć, znów mogą pomóc nici liftingujące założone na czoło, które pomagają w wizualnym „otworzeniu oka”.

Jak więc widać, problemów występujących w okolicach oczu jest wiele. Ich pojawianiu się sprzyja nie tylko upływający czas, ale i okres zimowy. Wtedy suche powietrze w pomieszczeniach jest jednym z powodów pojawiania się m.in. obrzęków.

Aby doraźnie temu zapobiec, warto robić sobie regularne okłady z czarnej herbaty, zmniejszyć czas wpatrywania się w ekran komputera,  a także zredukować ilości picia czerwonego wina. Warto też nie zwlekać i najpóźniej w okolicy 35. roku życia udać się do lekarza specjalisty, aby zaplanować własną, indywidualną kurację piękności.

modanaurode.pl Dr Urszula Brumer-fot Anna Ciupryk

Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ