5 etapów starzenia się okolicy oka



Oczy – zwierciadła duszy i pierwsze elementy twarzy, na które zwracamy uwagę, poznając nową osobę. Wypoczęte, ładne spojrzenie sprawia, że człowiek wygląda młodo i zdrowo. Niestety, skóra wokół oczu starzeje się dwa razy szybciej niż w innych partiach twarzy – głównie ze względu na to, że jest znacznie cieńsza. Poznaj 5 etapów starzenia się okolicy oczu oraz nowoczesne metody medycyny estetycznej, które pozwolą Ci jak najdłużej cieszyć się pięknym spojrzeniem.

 

Etap 1: cienie

Ponieważ skóra wokół oczu ma jedynie około 0,5 mm grubości (podczas, gdy w innych miejscach twarzy nawet 2 mm), jej okolica starzeje się najszybciej. Pierwszym symptomem staje się prześwitywanie naczyń krwionośnych, które rzucają cienie na powiekę dolną. Dodatkowo, niektóre osoby mają już taką anatomię twarzy, że wystający policzek może również rzucać cień w te miejsca, co tylko potęguje nieestetyczny efekt.

– Jeśli chodzi o likwidowanie cieni pod oczami, medycyna estetyczna dysponuje kilkoma rozwiązaniami  – mówi dr Urszula Brumer, ekspert medycyny estetycznej i właścicielka warszawskiej kliniki „Medycyna Młodości”.

– W przypadku prześwitywania naczyń krwionośnych, możemy posłużyć się peelingami, mezoterapią lub założeniem nici liftingujących. Czasami powstawanie cieni może też występować na skutek produktów przemiany materii, czyli hemosyderyny. Wtedy pomaga mezoterapia Dark Circle. Po około 2 zabiegach skóra staje się dużo jaśniejsza i promienna. Jeśli zaś oczekujemy szybszego efektu, polecam nici. Wszystko zależy od pacjenta i od stopnia problemu, z jakim się zmaga.

Etap 2: obrzęki

Zdaniem dr Brumer obrzęki pod oczami są trudnym tematem, ponieważ często ich występowanie związane jest z patofizjologią, chorobami nerek lub z nadmiernym spożyciem produktów mlecznych przy diecie wysokobiałkowej. W zależności od zdiagnozowanej przyczyny problemu, stosuje się inne metody, jednak najbardziej popularne z nich to mezoterapia lub karboksyterapia, które poprawiają cyrkulację krwi i limfy.

Karbokysterapia jest terapią bodźcową, czyli pod wpływem dwutlenku węgla dochodzi do stymulacji procesów naprawczych i regeneracyjnych w tkankach oraz szybkiej eliminacji zalegających w skórze toksyn. Skóra po zabiegu staje się wyraźnie odżywiona i zregenerowana. Skutecznie odmładza okolicę oczu, ponieważ ma działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Jeśli jednak obrzęki związane są z przepukliną tłuszczową, wtedy należy poprosić o pomoc chirurga.



Etap 3: kurze łapki

Kurze łapki to inaczej pierwsze zmarszczki, które zauważamy  w okolicy oczu. Pojawiają się na skutek nadmiernej mimiki twarzy, ale także palenia papierosów, braku odpowiedniej ilości snu czy nadmiaru promieniowania słonecznego. Tych zmarszczek nie da się uniknąć, ale można opóźnić ich występowanie lub wygładzić zmiany skórne już istniejące. Często stosowaną do tego metodą jest zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej typu A.

Innym symptomem starzenia się skóry pod oczami są zmarszczki poprzeczne na powiece dolnej. W takich przypadkach stosowane są specjalne peelingi medyczne dedykowane na tę delikatną okolicę, które poprawiają jakość skóry i wyraźnie ją obkurczają. Można też zastosować wygładzające nici liftingujące – idealne dla osób chcących uzyskać natychmiastowy efekt.

Etap 4 i 5: marszczenie się i zwiększenie ilości skóry na powiekach

Z wiekiem obserwujemy pojawiający się na powiekach nadmiar skóry. Co można wtedy zrobić? Zdaniem doktor Urszuli Brumer, najważniejsza jest poprawa jakości skóry. Regularne stosowanie peelingów medycznych sprawia, że jest ona bardziej napięta i rozjaśniona. Natomiast nici liftingujące skutecznie podtrzymują opadanie wiotczejącej skóry, która z biegiem lat zwiększa swoją objętość.

Dodatkowo, niekiedy po czterdziestce obserwujemy pojawienie się tzw. „fałdu mongolskiego” powyżej brwi, czyli inaczej wałka tłuszczu. Aby go usunąć, znów mogą pomóc nici liftingujące założone na czoło, które pomagają w wizualnym „otworzeniu oka”.

Jak więc widać, problemów występujących w okolicach oczu jest wiele. Ich pojawianiu się sprzyja nie tylko upływający czas, ale i okres zimowy. Wtedy suche powietrze w pomieszczeniach jest jednym z powodów pojawiania się m.in. obrzęków.

Aby doraźnie temu zapobiec, warto robić sobie regularne okłady z czarnej herbaty, zmniejszyć czas wpatrywania się w ekran komputera,  a także zredukować ilości picia czerwonego wina. Warto też nie zwlekać i najpóźniej w okolicy 35. roku życia udać się do lekarza specjalisty, aby zaplanować własną, indywidualną kurację piękności.

modanaurode.pl Dr Urszula Brumer-fot Anna Ciupryk

Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ