Znieczulający wibrator u dentysty



Właśnie zakończyły się pierwsze w Polsce, trwające aż rok testy urządzenia Dental Vibe. Amerykański wynalazek jest niepozorny i przypomina wyglądem elektryczną szczoteczkę do zębów.

Potrafi jednak zdziałać cuda i uczynić bezbolesnym jeden z najgorszych momentów wizyty u stomatologa – wbicia igły ze znieczuleniem.

Rewolucja w znieczulaniu

Dental Vibe jest ratunkiem dla tych, którzy cierpią na tzw. „needle phobia” czyli paniczny strach przed strzykawkami. Tym bardziej, że znieczulenie towarzyszy 80 procentom wykonywanych zabiegów stomatologicznych, z czego aż w 76 procentach podawane jest ono metodą tradycyjną, przy użyciu strzykawki.

 – Staraliśmy się sprowadzić do Polski sprzęt, który nie będzie kolejnym gadżetem, a realnie pomoże pacjentom przejść bezboleśnie przez proces leczenia zębów. Dlatego zainteresował nas Dental Vibe. Po roku testów, sprawdzania odczuć i opinii osób leczonych śmiało możemy powiedzieć, że ta metoda się sprawdza. Przykładamy urządzenie do dziąsła, wibrujemy i pacjent nie czuje, kiedy podano mu znieczulenie – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach.

Sposób działania również jest prosty: nieregularne wibracje Dental Vibe sprawiają, że informacja o nich dociera do mózgu szybciej, niż impuls wywołany przez ból i wypiera go całkowicie.Dodatkowym atutem urządzenia jest jego niewielki rozmiar, tania eksploatacja i niska cena usługi.




Wyniki mówią za siebie

W testach stomatologicznego wibratora udział wzięło 200 pacjentów Duda Clinic, którzy po zabiegu wypełnili specjalne ankiety.  Podczas testów znieczulenie przeprowadzano w klasyczny sposób tj. normalną igłą i strzykawką z płynem znieczulającym. Nie stosowano karpul z cienkimi igłami, nie stosowano również znieczulenia z pompą infuzyjną, a także nie stosowano znieczulenia tzw. bezigłowego.

Modanaurode.pl - znieczulajacy wibrator u dentysty

Aż 94 procent badanych stwierdziło, że nie czuło momentu ukłucia igłą podczas działania Dental Vibe, a 96 procent nie odczuło podawania środka znieczulającego (brak uczucia rozsadzania dziąseł, rozrywającego bólu).

To szczególnie ważne, tym bardziej, że w tej samej ankiecie większość pacjentów przyznawała, iż dotychczas obawiała się znieczulenia i było ono zazwyczaj bolesne. 60 proc. ankietowanych zaznaczyło, że odczuwa wyraźny strach na myśl o wizycie u stomatologa. Dzięki nowoczesnym urządzeniom, takim jak testowany wynalazek ze Stanów Zjednoczonych, statystyki te mają szansę wyraźnie się zmienić.

Strach ma wielkie zęby

Walka z bólem to jedno z największych wyzwań współczesnej stomatologii. Bez tego nie sposób przekonać pacjentów, by częściej odwiedzali gabinety dentystyczne. Jak podają ogólne statystyki, Polacy robią to stanowczo za rzadko.

Dane portalu dentysta.eu pokazują, że aż 60 procent osób tłumaczy się strachem po wcześniejszych traumatycznych i bolesnych doświadczeniach. Część z nich na pewno związana jest z podawaniem znieczulenia.

– Cały czas szukamy nowych, medycznych rozwiązań pozwalających pacjentom lepiej przechodzić wizytę w gabinecie stomatologicznym. W tej chwili obok umiejętności lekarzy oraz dobrego sprzętu liczą się wystrój wnętrza, zapach, komfort oraz redukcja stresu i bólu, a my mamy tego świadomość – mówi dr Duda.

ajwiększe trudności zawsze dotyczą dzieci. Jednak dzięki Dental Vibe, problem może zostać rozwiązany. Jeśli dziecko oswajane jest z elektryczną szczoteczką do zębów i bezbolesnym szczotkowaniem, może skojarzy urządzenie właśnie z tym zabiegiem. Dzięki niemu pierwsze poważne leczenie zęba ma szanse stać się nowym doświadczeniem, a nie traumatycznym przeżyciem, budzącym grozę przez resztę życia.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ