Zanim zdecydujesz się na prostowanie zębów



Decydując się na prostowanie zębów, najczęściej zastanawiamy się nad tym jaki typ aparatu wybrać – stały czy ruchomy, bardziej czy mniej estetyczny?  Tymczasem bardziej istotne w powodzeniu leczenia ortodontycznego jest doświadczenie lekarza, ustalenie planu leczenia i technika,  jaką zastosuje specjalista.

Mamy duży wybór wśród metod ortodontycznych m.in. bardziej tradycyjne, czyli takie, które biorą pod uwagę usuwanie zębów w przypadku znacznych stłoczeń lub nowoczesne techniki leczenia, które starają się odtworzyć miejsce na ciasno ustawione zęby, poprzez rozwój łuków zębowych.

Jedną z takich technik jest CAD czyli Coordinated Arch Development – Wielokierunkowa Jednoczesna Rozbudowa Łuków. W czym tkwi jej sekret?

 

Jak zazwyczaj przebiega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne zazwyczaj przebiega w podobny sposób. Po dokładnym badaniu i analizie modeli oraz zdjęć rentgenowskich lekarz ustala plan leczenia, który jest omawiany i analizowany z pacjentem. Po jego akceptacji na kolejnej wizycie zostaje założony aparat. Wizyty kontrolne odbywają się co kilka tygodni, podczas których  ortodonta  steruje pracą aparatu tak, aby ustawiał on prawidłowo zęby.

Tradycyjne założenie aparatu stałego często sprowadza się do tego, że zęby prostując się wychylają się do przodu, bo nie ma na nie odpowiednio dużo miejsca. Dr Kamila Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium podkreśla, że jeżeli miejsce na stłoczone zęby nie będzie stworzone, to prostowanie ich spowoduje ustawienie poza tzw. przestrzenią neutralną w jamie ustnej.

– Obrazowo można powiedzieć, że zęby zostają wypchnięte do przodu. Zęby będą proste, ale będą ciągle odczuwały nacisk ust i policzków, a przez to po zakończeniu leczenia wada może powracać. Pacjenci w takich przypadkach zmuszeni są do noszenia do końca życia aparatów retencyjnych. Poza tym takie wyleczenie wady nie wygląda zawsze dobrze – wyjaśnia ortodontka.

Jeżeli stłoczenie jest za duże, to bywa, że zęby, nawet te zdrowe, są wcześniej usuwane. W ten sposób uzyskuje się miejsce na ich ustawienie. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, choć niestety w niektórych przypadkach konieczne. To raczej rodzaj kompromisu, ponieważ mimo tego, że zęby po takim zabiegu i leczeniu ortodontycznym stoją prosto, to rysy twarzy, profil, a przede wszystkim uśmiech ulegają niekorzystnym zmianom.

Po usunięciu zębów twarz z profilu wydaje się cofnięta, zapadają się wargi i cofa się bródka, a górny i  dolny łuk zębowy stają się węższe przez co uśmiech nie jest tak spektakularny. Z wiekiem zmiany te pogłębiają się, ponieważ tkanki miękkie twarzy wiotczeją i tracą podparcie.

Na czym polega technika ortodontyczna CAD?

Nowoczesna ortodoncja dysponuje różnymi technikami, które znacznie ograniczają potrzebę usuwania zębów i jednocześnie mogą powodować ustawianie zębów w przestrzeni neutralnej. Jedną z takich technik jest technika CAD – Coordinated Arch Development, czyli Wielokierunkowa Jednoczesna Rozbudowa Łuków Zębowych, która została opracowana w USA przez specjalistę ortodoncji dr. Greenfielda. Swoją metodę udoskonalił on na podstawie dziesiątek tysięcy wyleczonych pacjentów.



aparat stosowny w CAD - lip bumper, fot. Triclinium

– W odróżnieniu od tradycyjnego leczenia, w CAD pacjent po diagnozie, w kolejnym etapie ma rozbudowywane łuki zębowe tak. Leczenie przebiega przy użyciu niewielkich, przyjaznych biologicznie sił, wykorzystując różne specjalnie do tego przeznaczone aparaty. Dzięki temu, że łuki są rozbudowywane,  tworzą się szpary między zębami i zyskuje się przestrzeń na ustawienie stłoczonych zębów. Faza leczenia tymi aparatami trwa około 12-18 miesięcy w zależności od przypadku, a następnie zakładany jest aparat stały – wyjaśnia dr Kamila Wasiluk

W trakcie leczenia ortodontycznego techniką CAD stosuje się różne aparaty m.in. aparat Lip Bumper, dystalizator Greenfielda GMD lub łuk TPA (transpalatal arch). Aparat Lip Bumper to indywidualnie dogięty drut przebiegający w przedsionku jamy ustnej na granicy dziąseł i zębów, jest więc praktycznie niewidoczny. Aparaty GMD oraz TPA leżą na podniebieniu w jamie ustnej.

Według specjalistki Triclinium metoda jest spójna, logiczna i bardzo pomocna w rozwiązywaniu wielu problemów ortodontycznych.

 

Zalety metody CAD

Pierwsza faza leczenia ortodontycznego w technice CAD może trwać nawet półtora roku zanim założymy aparat stały. Jej celem jest rozbudowa łuków zębowych i pomieszczenie wszystkich zębów, dzięki czemu zyskujemy pełniejszy, a co za tym idzie ładniejszy uśmiech. Dużą zaletą metody jest to, że zachowujemy całe uzębienie i nie jesteśmy narażeni na nieprzyjemny zabieg, jakim jest usuwanie zębów. Dodatkowo pełne uzębienie i szerszy łuk stanowią podporę dla policzków i ust, dzięki czemu twarz dłużej wygląda młodo.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ