Z suchością w ustach nie ma żartów. Tak zaczynają się poważne choroby jamy ustnej



Masz wrażenie nieustannej suchości w ustach i spękane kąciki, a może musisz wciąż przepijać usta wodą i żuć gumę? Kserostomia, czyli suchość jamy ustnej, to problem, przez który coraz częściej lądujemy u dentysty.

 

Mniej śliny, więcej bakterii

Chociaż suchość jamy ustnej sama w sobie nie jest chorobą, może przyczynić się do rozwoju szeregu schorzeń stomatologicznych. Powód? Mniej śliny lub jej całkowity brak sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych bakterii, w tym również próchnicowych.

– Ślina to naturalna substancja chroniąca zęby i tkanki jamy ustnej. Odpowiada za utrzymanie neutralnego pH jamy ustnej (ok. 7), wymywanie bakterii, ochronę dziąseł przed patogenami oraz prawidłowy proces trawienia. Zawarte w niej mucyny chronią zęby przed próchnicą i ubytkami innego pochodzenia. Ślina odgrywa także istotną rolę w procesie naturalnej remineralizacji szkliwa. Znajdujące się w niej fluorki, fosforany i jony wapnia odbudowują mikroubytki – mówi lek. stom. Romana Markiewicz z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

Zmniejszenie ilości śliny skutkuje m.in. groźnymi zmianami w mikrobiomie jamy ustnej. Równowaga naturalnej flory bakteryjnej zostaje zachwiana, zaczynają w niej dominować bakterie beztlenowe np. Streptoccocus mutants i Streptococcus agalactiae odpowiedzialne za próchnicę oraz Treponema denticola i Porphyromonas gingivalis odpowiedzialne za infekcje przyzębia. Natomiast ograniczeniu ulegają populacje tzw. dobrych bakterii np. Protobacterii. W efekcie zmian, jama ustna i uzębienie stają się bardziej podatne na infekcje bakteryjne i grzybicze.

– Ślina ma właściwości płynu przeciwbakteryjnego. Przy kserostomii jama ustna zostaje pozbawiona tej naturalnej obrony. W konsekwencji szybciej rozwija się płytka nazębna i zwiększa się ilość kwasów produkowanych przy udziale bakterii. Szybciej również płytka nazębna przekształca się w kamień. Prowadzi to do naruszenia szkliwa zębów oraz do rozwoju próchnicy i stanów zapalnych dziąseł – mówi dr Markiewicz

Skąd ta suchość?

Dlatego dentyści zalecają, żeby nie lekceważyć przypadłości, tym bardziej, że może ona wskazywać na wiele chorób układowych. Źródłem kserostomii są takie  schorzenia jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, anemia, astma, nadczynność tarczycy, grzybica jamy ustnej czy niektóre alergie, a także zespół Sjogrena, stany lękowe i depresje. W wielu przypadkach suchość jest skutkiem ubocznym zażywanych leków przeciwbólowych, przeciwalergicznych, antydepresantów, leków rozszerzających oskrzela czy leków moczopędnych.

– W leczeniu suchości jamy ustnej istotne jest leczenie choroby podstawowej dającej taki objaw, dlatego konieczna jest także konsultacja z lekarzami innych specjalności. Ważne może być odstawienie pod kontrolą lekarza pewnych leków lub zastąpienie je innymi, nie dającymi skutków ubocznych. Pamiętajmy także, że suchość w jamie ustnej to sygnał naszego organizmu, że dzieje się z nim coś złego – mówi dr Markiewicz

Zdaniem dentysty, tego symptomu nie powinniśmy bagatelizować zwłaszcza, jeśli towarzyszą mu inne dolegliwości np. wzmożone pragnienie, mrowienie lub zaczerwienienie języka, problemy z połykaniem. – Kserostomia często powoduje widoczne gołym okiem zmiany w jamie ustnej.

Błona śluzowa jest bledsza i sucha, a język pozbawiony porowatości i brodawek. Często pierwszym objawem kserostomii mogą być afty, czyli zaczerwienione punkty z białą otoczką pojawiające się na dziąsłach i wewnętrznej stronie policzków, a także spękania w kącikach ust.  Charakterystyczne jest także uczucie pieczenia języka i warg – wylicza ekspert Dentim Clinic.

Suchość w jamie ustnej nie zawsze jest jednak objawem choroby. Często jej przyczyną jest niedostateczne nawodnienie organizmu lub niewłaściwa dieta, zbyt bogata w sól. Problem często dotyczy także palaczy, osób żyjących w stresie lub nadużywających alkoholu. Dolegliwości powodują także niedobory witamin i minerałów, zwłaszcza witamin B1 i B6 oraz żelaza.



Jak pobudzić ślinianki?

Suchość jamy ustnej można złagodzić. Oprócz leczenia choroby podstawowej i zmiany farmakoterapii, pomoc dentysty może zminimalizować objawy, a także zabezpieczyć zęby przed próchnicą. – Głównym zaleceniem jest  tutaj zmiana nawyków higienizacyjnych. Konieczne jest regularne mycie zębów miękką szczoteczką oraz nitkowanie. Zaleca się także stosowanie past bogatych we fluor i wapń, które wzmacniają szkliwo. Rekomendowana może być także fluoryzacja zębów oraz zabiegi higienizacyjne – piaskowanie i skaling – mówi ekspert Dentim Clinic

– Efekt terapeutyczny może przynieść stosowanie sztucznej śliny w aerozolu, cukierkach  lub w postaci płukanki.  Substancja ta nawilża tkanki i minimalizuje uczucie suchości. W walce z bakteriami i grzybami przydatne są preparaty zawierające chloroheksedynę lub zwykła woda utleniona. Konieczne może być także wprowadzenie płukanek lub past z nystatyną. Jeśli sprawność ślinianek jest zachowana zalecane jest pobudzenie ich pracy np. poprzez żucie bezcukrowych gum o kwaśnym smaku, ssanie kostek lodu, mrożonych owoców lub tabletek z witaminą C – wylicza ekspert.

Konieczne są także zmiany nawyków żywieniowych. Z codziennego menu trzeba wyeliminować ostre i słone przyprawy, sosy, przekąski. Odradza się także spożywania cytrusów i picie soków owocowych, które mogą dodatkowo podrażnić dziąsła lub przyczynić się do rozmiękczenia szkliwa.

Z tego samego też powodu dentyści zalecają unikania słodyczy, zwłaszcza oblepiających jamę ustną (chipsy, karmelki, owoce kandyzowane). Ponadto dietę powinno się wzbogacić dużą ilością niegazowanej i wysokomineralizowanej wody mineralnej (minimum 2-2,5 litra dziennie), a także owocami i warzywami zawierającymi dużo wody (arbuz, ogórek, cukinia, melon, truskawki, pomidory).

lek. stom. Romana Markiewicz fot. Dentim Clinic

Dentim Clinic to nowoczesny gabinet stomatologiczny w centrum Katowic, wyspecjalizowany w leczeniu implantologicznym oraz leczeniu ortodontycznym dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Swoim pacjentom pomaga zarówno w nagłych przypadkach, takich jak doskwierający ból zęba, jak również przy kompleksowej zmianie uśmiechu. Klinika dysponuje własną pracownią diagnostyczną z RTG i tomografią komputerową, natomiast niezwykle precyzyjne leczenie kanałowe wykonuje korzystając z najnowocześniejszych mikroskopów ZEISS. Specjalnością lekarzy

Dentim Clinic jest również: stomatologia estetyczna, protetyka, chirurgia szczękowa, profilaktyka paradontozy oraz stomatologia zachowawcza, a także stomatologia dziecięca.  Więcej: www.dentim.pl

 

Na zdjęciu: lek. stom. Romana Markiewicz fot. Dentim Clinic

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ