Wymiana szczoteczki do zębów chroni przed chorobami – Zdrowe zęby



Ciężko mówić nawet o najprostszych zabiegach higienicznych w społeczeństwie, w którym aż 6 proc. mężczyzn przyznaje się do tego że wcale nie używa szczoteczek do zębów, 99 proc. dorosłych ma próchnicę, a 6 proc. z nas w ogóle nie chodzi do dentysty.

Tymczasem okazuje się, że tak proste czynności jak wymiana szczoteczki do zębów mają znaczący wpływ na nasze zdrowie.

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów

Wybór konkretnej szczoteczki do zębów najczęściej związany jest z jej promocyjną ceną lub reklamą, którą aktualnie oglądaliśmy. Niewielu z nas zwraca uwagę na odpowiednią miękkość szczoteczki. Zbyt twarde włosie może drażnić nasze dziąsła powodując ich krwawienie, recesję, a w ostateczności odsłanianie szyjek zębowych.

Zwłaszcza, jeśli podchodzimy do procesu szczotkowania entuzjastycznie i przykładamy do niego wiele siły. Nie mniej ważnym aspektem, niż odpowiedni wybór szczoteczki do zębów, jest czas jej użytkowania. Statystyki pokazują, że średnio Polacy wymieniają swoje szczoteczki rzadziej niż raz w roku.




– Zaleca się wymianę szczoteczki do zębów co 2 – 3 miesiące. W tym czasie dochodzi do odkształceń w szczoteczce, zwłaszcza w obrębie włosia. Spada skuteczność szczotkowania, a nasze dziąsła narażone są na dodatkowe urazy ze strony wysłużonych elementów szczoteczki. Osobnym, poważnym problemem są bakterie i grzyby, które mogą rozwijać się na szczoteczce, zwłaszcza wtedy gdy przechowujemy ją w nieodpowiedni sposób – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic w Katowicach.

modanaurode.pl wymiana szczoteczki do zebow1

Jak się okazuje, szczoteczkę powinniśmy wymieniać także po każdej infekcji gardła, przeziębieniu, grypie czy infekcji jamy ustnej. W przeciwnym wypadku drobnoustroje mogą przetrwać w zakamarkach szczoteczki i spowodować nawrót choroby.

Od czasu do czasu nie zaszkodzi wyparzyć szczoteczkę gorącą wodą z czajnika. Absolutnie nie należy myć jej w zmywarce ani dezynfekować w mikrofalówce. Pamiętajmy też, że niedopuszczalne jest współdzielenie tej samej szczoteczki, nawet z najbliższą nam osobą. Tak jak zmieniamy pościel, ręczniki, bieliznę, soczewki kontaktowe, tak samo musimy zaakceptować fakt konieczności wymiany szczoteczki.

Ta prosta czynność może wyraźnie poprawić stan naszego zdrowia. W nadchodzącym okresie świątecznym warto pomyśleć, czy Mikołaj nie powinien dorzucić do podarków dla najmłodszych szczoteczek z bohaterami kreskówek. Szczoteczka elektryczna można stanowić osobny, użyteczny i elegancki prezent.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ