Wygraj walkę z zaskórnikami



Zaskórniki. Słowo, które sieje trwogę wśród nastolatek, ale często też nawet dojrzałym osobom nie daje spokoju. Aby powstał zaskórnik nie trzeba wiele  – odrobina sebum, martwy naskórek i problem gotowy. Czym są zaskórniki, jak sobie z nimi radzić i czy można się ich definitywnie pozbyć? Przeczytajcie rady eksperta.

Zaskórniki, nazywane też wągrami, to nic innego, jak zaczopowane gruczoły łojowe. W każdym mieszku włosowym znajduje się gruczoł łojowy odpowiedzialny za produkowanie sebum tzw. łoju skórnego. Jego produkcja jest naturalna dla każdego, ponieważ tworzy na twarzy i skórze całego ciała swojego rodzaju cienką maskę ochronną. Czasem jednak gruczoły łojowe produkują za dużo wydzieliny, która gromadzi się ze złuszczonym martwym naskórkiem (keratynocytami) i innymi zanieczyszczeniami w mieszku włosowym. Tak powstają zaskórniki.

 

– Jeżeli ujście mieszka włosowego pozostaje otwarte, wtedy komórki znajdujące się w nim utleniają się i przybierają ciemną barwę. W takim przypadku mamy do czynienia z zaskórnikami otwartymi. Jeżeli zaś skóra nad zaskórnikiem pozostanie zamknięta, zawartość mieszka pozostaje uwięziona wewnątrz i wtedy tworzą się widoczne pod skórą białe grudki. To są zaskórniki zamknięte. Niestety walka z nimi jest trudna i często trzeba uciec się do pomocy specjalisty – mówi kosmetolog, mgr Katarzyna Brzozowska z Body Care Clinic w Katowicach.

 

Zapobiegaj zamiast leczyć

Odpowiednia codzienna pielęgnacja to sekret skóry bez zanieczyszczeń. Najbardziej skłonna do powstawania zaskórników jest skóra tłusta i mieszana. Należy poświęcić wiele uwagi na właściwą higienę, aby oczyścić pory z resztek kosmetyków, zrogowaciałego naskórka, nadmiaru sebum i zanieczyszczeń.

– Twoim wrogiem numer jeden są mocno wysuszające kosmetyki. Nie myj twarzy mydłem, ani nie stosuj preparatów z alkoholem. Kiedy skóra będzie przesuszona, zacznie się łuszczyć, a gruczoły łojowe będą wytarzać jeszcze więcej sebum. Stosuj oczyszczające żele do twarzy, zawierające łagodne, naturalne składniki i unikaj podrażniających substancji chemicznych. Im krótszy skład produktu, tym lepiej. To bardzo ważne, aby resztki kosmetyków nie pozostawały na skórze – mówi kosmetolog.

 

Co jeszcze? Warto rozważyć także stosowanie toników, które regulują poziom pH skóry i zapewniają lepsze oczyszczenie. Jeżeli skóra jest nieprzyjemnie ściągnięta, wybierajmy preparaty zawierające kwas mlekowy lub salicylowy, który delikatnie złuszczając, ułatwia zanieczyszczeniom wydostawanie się na zewnątrz.

Pozbądźmy się tłustych kremów o ciężkiej konsystencji. Skóra potrzebuje nawilżenia, a nie dodatkowego zatykania porów. Warto sprawdzić czy w składzie nie ma składników komedogennych (zatykających  pory), jak ekstrakt z alg, olej kokosowy, parafina czy masło kakaowe. Jeżeli problem nie jest miejscowy, a zaskórników i zmian ropnych jest coraz więcej, sięgamy po kosmetyki przeciwtrądzikowe.

Na noc najlepszym wyborem będzie krem seboregulujący, który zmniejszy wydzielanie łoju skórnego. Stosujmy pilingi, które usuwają obumarły naskórek. Te gruboziarniste mocno ścierają, ale nie nadają się do delikatnej lub obciążonej zmianami ropnymi skóry. Jeżeli skóra jest sucha i naczynkowa wybierz piling enzymatyczny.

Bardzo ważne jest, aby nie przesadzić. Twarz wystarczy umyć rano i wieczorem, a jeżeli nasza skóra nie jest bardzo tłusta i zanieczyszczona, piling dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Jeżeli będziemy robić to zbyt często, zaburzymy naturalną florę bakteryjną skóry, co może tylko pogorszyć sytuację.

 

Domowe sposoby

Jeżeli odpowiednio zadbaliśmy o codzienne oczyszczanie i pielęgnację skóry, a mimo to problem nie przechodzi, trzeba sięgnąć po mocniejsze środki. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj maseczki. Zwłaszcza polecamy te ściągające, ponieważ zwężają pory i ograniczają wydzielanie sebum. Taką maseczkę bardzo łatwo można przygotować samemu w domu.

 

Domowe maseczki? To proste!

Wystarczy, że ugotowanego, rozgniecionego ziemniaka nałożysz na twarz i zmyjesz po ok. 10-15 minutach. Możesz też zmielić trzy łyżki płatków owsianych i dodać odrobinę wody. Po wymieszaniu, wmasuj powstałą mieszankę w skórę. Ta maseczka jest bardzo delikatna i nie podrażnia twarzy.

Naszym przyjacielem jest też węgiel aktywny (aktywowany lub leczniczy – to to samo), który oczyszcza, zwęża pory, wyrównuje koloryt, matowi i działa antybakteryjnie. Węgiel w tabletkach rozgniatamy na proszek, a w kapsułkach wysypujemy do naczynia. Stopniowo dodajemy przegotowanej wody, by uzyskać pastę. Nakładamy na twarz na około 10 minut delikatnie wmasowując. Uważajmy przy tym na włosy i brwi, bo trudno jest z nich wypłukać węgiel.

Domowy peeling to również prosta sprawa. Łączymy ryż z mlekiem i odstawiamy na kilka godzin. Potem blendujemy i gotowe. Można też nabyć szczoteczkę do oczyszczania skóry twarzy, która wibrując, wymywa zanieczyszczenia z rozszerzonych porów dokładnie i szybko. W aptece zaopatrzymy się również specjalne plastry. Przykleja się je w odpowiednie miejsce, najczęściej na nos, i po kilku minutach odkleja. Ten sposób nie usunie wszystkich zaskórników, ale te płycej osadzone wyjdą razem z plastrem.

– Pamiętajmy, ze jeżeli zaskórniki przerodziły się w ropne stany zapalne, nie powinniśmy już próbować ich usuwać. Infekcja może się rozprzestrzenić i wniknąć w głąb skóry, co poskutkuje pojawieniem się przebarwień, a nawet blizn – radzi Katarzyna Brzozowska.




Profesjonalna pomoc

Jeżeli dotychczasowe metody nie pomagają lub problem wręcz się nasila, skorzystajmy z pomocy kosmetyczki lub lekarza medycyny estetycznej. Żadne domowe sposoby nie mogą równać się z profesjonalnym zabiegiem, wykonanym przez specjalistę. Mikrodermabrazja to peeling mechaniczny, który spłyca pory i wygładza powierzchnię skóry.

– Mikrodermabrazję korundową stosuje się w celu oczyszczenia skóry z zaskórników i zgrubień oraz usuwania rozszerzonych porów i przebarwień. Mikrokryształki tlenku glinu, wyrzucane pod ciśnieniem przez specjalną głowicę ścierają powierzchnię skóry, przez co usuwa obumarłe komórki naskórka. Dodatkowo laser biostymulujący, znajdujący się w głowicy, pobudza komórki do regeneracji i przyspiesza proces ich odnowy. Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona, ale po kilku dniach wraca do normy i odzyskuje zdrowy wygląd  –wyjaśnia ekspert Body Care Clinic.

 

Dużą popularnością cieszą się peelingi chemiczne. Najbardziej polecamy ten na bazie kwasu salicylowego, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Przenika przez sebum głęboko wnikając w mieszki włosowe i oczyszcza pory. Przyspiesza również proces gojenia się zmian trądzikowych. Nie ma właściwości wysuszających, przez co może być stosowany także do cery suchej.

Z kolei Laserowy peeling węglowy to bezinwazyjna metoda złuszczania, oczyszczania i wyrównywania naskórka. Na twarz nakłada się preparat z węglem, który pochłania energię emitowaną przez laser, przez co dochodzi do „mikroeksplozji” cząsteczek węgla. Dzięki temu tkanki lub pigmenty zewnętrznej warstwy naskórka za pomocą lasera odparowują. Zabieg zwęża rozszerzone pory, usuwa przebarwienia, a dodatkowo spłyca zmarszczki.

Podczas kuracji pamiętajmy, że efekty często nie będą widoczne od razu. Czasem poczekać trzeba nawet kilka miesięcy. Nie warto też stosować wszystkich sposobów na raz. Wybierzmy jeden i sprawdźmy, jaki będzie efekt. Dzięki temu będziemy mieli pewność, co działa na naszą skórę, a co nie. Jeżeli problem jest duży, warto od razu udać się do specjalisty, który od razu będzie wiedział, jak właściwie i skutecznie rozwiązać nasz problem.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a także strefa aktywności, strefa wiedzy, strefa relaksu, warsztaty…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ