Wybielanie zębów – FAQ, czyli odpowiedzi na najczęstsze pytania



Osoby z białymi zębami wyglądają o 5 lat młodziej i 20% atrakcyjniej – wynika z badań brytyjskich naukowców. Dlatego biały uśmiech jest nieustannie modny. Eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania związane z zabiegiem.

 

Czy każdy może skorzystać z wybielania zębów?

Zabieg poprzedza badanie dentystyczne oraz wywiad z pacjentem, które pozwalają ocenić dyspozycyjność oraz wykluczyć ewentualne przeciwskazania. Dlatego ważne, aby wykonał je doświadczony stomatolog, a nie na przykład kosmetyczka (można w ofercie niektórych salonów kosmetycznych znaleźć zabieg w ofercie).

– Lista przeciwskazań do wybielania zębów nie jest długa – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter. – Z zabiegu nie powinny korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stomatologa należy poinformować o alergiach – istnieje bowiem ryzyko, że jesteśmy uczuleni na któryś ze składników materiałów wybielających. Do przeciwskazań należą również przebarwienia tetracyklinowe czwartego stopnia oraz wiek poniżej 16 roku życia.

Czy domowe sposoby wybielania zębów działają?

W internecie można znaleźć domowe sposoby na wybielanie zębów. Wśród nich najczęściej wymienia się: cytrynę, sól i sodę oczyszczoną. Tymczasem długotrwały kontakt z cytryną może zaszkodzić dziąsłom, a także osłabić szkliwo.

Z kolei sól sprzyja powstawaniu bakterii chorobotwórczych, a używanie sody oczyszczonej w czystej postaci może narazić zęby na uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwość.

– Zamiast tego warto postawić na truskawki, ananasy, pomarańcze, pomidory lub sałatę – zawierają duże ilości kwasu jabłkowego, który jest podstawowym składnikiem past. Dodatkowo pijmy zieloną herbatę, która jest bogata w fluor – mówi Katarzyna Uścińska, dietetyk w Klinice Demeter.

Czy pasty, nakładki, żele działają?

Pasty do zębów składają się z substancji ściernych. Ich podstawową zaletą jest ochrona zębów przed próchnicą. Dodatkowo mogą oczyścić zęby z przebarwień powstałych w wyniku jedzenia, picia kawy, wina, czy palenia papierosów. Nie zmienią jednak koloru szkliwa. Co z paskami i nakładkami nazębnymi?

– Najczęściej tego typu wybielanie kończy się zmianą koloru przednich powierzchni zębów, przy czym powierzchnie między zębami pozostają ciemniejsze. Taki efekt nie jest estetyczny i nie trwa długo. Całościowe i bezpieczne wybielanie zębów możliwe jest jedynie przez doświadczonego stomatologa – mówi dr Romualda Schreiber, stomatolog dzieci i dorosłych w Klinice Demeter w Warszawie.



Jakie są najlepsze sposoby wybielania zębów?

Najbardziej skutecznym sposobem jest wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Rozpoczynając wybielanie lekarz dobiera odpowiednie stężenie wybielacza – nadtlenku wodoru. Następnie zabezpiecza dziąsła oraz inne tkanki miękkie jamy ustnej.

– Wybielanie wykonuje się w kilku sesjach. Za każdym razem środek jest nakładany na zęby, a jego działanie przyspiesza światło blue LED. Ta technologia wybiela zęby średnio o około osiem odcieni. Po zabiegu zęby są początkowo dużo bielsze na skutek odwodnienia szkliwa. Po dwóch-trzech dniach powinny delikatnie ściemnieć – mówi dr Romualda Schreiber, stomatolog dzieci i dorosłych w Klinice Demeter w Warszawie.

Wybielanie zębów to koszt od 800 do 1200 zł.

Jak przygotować zęby do wybielania?

Wybielanie poprzedza konsultacja, podczas której stomatolog usuwa kamień, diagnozuje stan dziąseł, uzupełnia ubytki. Nie wolno wybielać zębów chorych, ponieważ może to doprowadzić do zapalenia miazgi.

Kluczowe jest również odpowiednie postępowanie po zabiegu. To, jak długo utrzymuje się efekt, zależy od wielu czynników, między innymi od przyzwyczajeń żywieniowych, nawyków (palenie papierosów, picie kawy i czarnej herbaty) stanu higieny, jakości szkliwa i innych uwarunkowań genetycznych. Po wybielaniu przez 48 godzin zaleca się stosowanie tak zwanej białej diety (dozwolone są: mleko i jego przetwory, białe pieczywo, biały ryż, białe warzywa, białe ryby oraz białko jaja. Wszystko bez barwiących przypraw). Dzięki niej nie zepsujemy efektów zabiegu.

Do końca stycznia w warszawskiej Klinice Demeter zabieg jest tańszy o 20%.

 

Klinika Stomatologiczno-Lekarska Demeter została założona w 1991 przez dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz i lek. med. Zbigniewa Cierpisz, czyli istnieje od 25 lat. Obecnie w jej ramach funkcjonują dwie placówki medyczne na terenie Warszawy. Klinika Demeter zapewnia kompleksową opiekę z zakresu stomatologii oraz innych dziedzin medycyny, takich jak: ginekologia i położnictwo, dermatologia, urologia, okulistyka, ortopedia, neurologia, medycyna pracy, reumatologia, kardiologia, interna, medycyna estetyczna, dietetyka, psychologia. Współpracujemy z doświadczonymi specjalistami wielu dziedzin medycyny, a także konsultantami z Akademii Medycznych oraz z licznymi prywatnymi Towarzystwami Ubezpieczeniowymi w ramach Ubezpieczeń Zdrowotnych.

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru – świętuj, bo warto!

82 proc. Polaków umie jeździć na rowerze, ale ilu z nich wybiera ten środek transportu na co dzień? Okazuje się,…
CZYTAJ

Czy Porozumienie paryskie rzeczywiście doprowadzi do dekarbonizacji globalnej gospodarki w okresie wskazywanym jako optymalny przez IPCC?

Podczas gdy instytucje unijne przygotowują się do cyklu legislacyjnego, który ma zakończyć się przyjęciem celu redukcyjnego na poziomie UE na…
CZYTAJ

ASICS prezentuje model GEL-KAYANO 30 Komfort butów stabilizujących na zupełnie nowym poziomie

Marka ASICS prezentuje model GEL-KAYANO 30 – najwygodniejsze buty do biegania ze stabilizacją, wyposażone w zupełnie nowe technologie, zapewniające biegaczom…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Koktajl brzoskwiniowo-truskawkowy z nasionami chia

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Warzywne burgery

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Aromatyczne double burgery z pleśniowym serem i konfiturą z cebuli

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Tortilla ze szpinakiem

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

1 uczestnik = 1 drzewo. Startuje wyzwanie Healthy Cities

Z początkiem czerwca wystartowało wyzwanie Healthy Cities organizowane przez Grupę LUX MED. Do akcji dołączyli mieszkańcy 66 miast na prawach…
CZYTAJ

Sekret idealnego bikini: depilacja laserowa bez tajemnic

Chcesz się świetnie prezentować na plaży w te wakacje? Sprawdź, dlaczego depilacja laserowa z każdym rokiem zyskuje nowe rzesze fanek…
CZYTAJ

Słońce wrogiem młodej i gładkiej skóry! Dowiedz się co to jest fotostarzenie, dlaczego słońce „topi” kolagen i czy można temu zapobiec

Lato widać już na horyzoncie. Wszystkie portale, jak co roku o tej porze, obowiązkowo publikują „ABC bezpiecznego opalania”, a w…
CZYTAJ

Jak szybko zapuścić włosy? Najlepsze sposoby polecane przez trychologa

Długie, gęste włosy od zawsze były symbolem piękna i atrakcyjności. Dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób pragnie zapuścić je…
CZYTAJ

E-papierosy a zdrowie. Sprawdź, jakie są fakty i mity na ten temat

Światowy Dzień Bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, to doskonała okazja do zwrócenia uwagi na wpływ e-papierosów na zdrowie. W ostatnich…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru – świętuj, bo warto!

82 proc. Polaków umie jeździć na rowerze, ale ilu z nich wybiera…
CZYTAJ

1 uczestnik = 1 drzewo. Startuje wyzwanie Healthy Cities

Z początkiem czerwca wystartowało wyzwanie Healthy Cities organizowane przez Grupę LUX MED.…
CZYTAJ

E-papierosy a zdrowie. Sprawdź, jakie są fakty i mity na ten temat

Światowy Dzień Bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, to doskonała okazja do zwrócenia…
CZYTAJ

Dlaczego warto pójść do ginekologa na NFZ?

Opieka zdrowotna jest niezwykle istotna dla utrzymania naszego dobrostanu, a regularne wizyty…
CZYTAJ

Zawał serca: 60 minut, które decydują o życiu! Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zawale serca

Na zawał serca każdego roku umiera w Polsce ok. 15 tys. osób.…
CZYTAJ