Wpływ uzębienia na estetykę twarzy



W dzisiejszych czasach rola stomatologa zmieniła się. Pacjenci zgłaszają się do niego nie tylko z powodów zdrowotnych, czyli próchnicy lub bólu zęba, ale również ze względów estetycznych.

Nowoczesna stomatologia i ortodoncja z założenia mają poprawiać komfort życia pacjenta, a więc wpływać również na estetykę twarzy, a ta w bardzo dużym stopniu zależy właśnie od prawidłowego zgryzu i zdrowych zębów.

 

Obecnie zębom i zgryzowi poświęca się o wiele więcej uwagi niż kiedyś. Nie wystarczy już jedynie dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, a w razie potrzeby zaplombować zęba lub przeleczyć kanałowo. Żyjemy w czasach kiedy uroda jest bardzo ważnym aspektem, a zdrowe zęby są tylko podstawowym elementem atrakcyjnego człowieka, dlatego powinny być one w komplecie, śnieżnobiałe, proste i najlepiej dające efekt jak najbardziej pełnego uśmiechu.

 

Krzywe zęby i komfortowe metody leczenia

Nieprawidłowy zgryz wygląda nieestetycznie, a krzywe zęby są kompleksem wielu osób. Na szczęście nowoczesna ortodoncja dysponuje metodami, które leczą wady zgryzu nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych. Jak zapewnia dr Kamila Wasiluk z Warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium dobry ortodonta zaproponuje plan leczenia, który nie tylko doprowadzi do prostych zębów, ale także do tego, że poprawią się rysy twarzy.

 – Warto pamiętać, że współczesna ortodoncja jest dużo bardziej skuteczna niż kiedyś, przez co leczenie jest krótsze i mniej uciążliwe dla pacjenta. Nowoczesne aparaty stałe jak np aparat samoligaturujący mają unikalną budowę, dzięki temu nie ranią warg, są bardziej wygodne i estetyczne.

Poza tym powodują mniejsze odczucia bólowe u pacjenta podczas prostowania zębów i krótszy o parę miesięcy czas leczenia. Aparat samoligaturujący ma również taką zaletę, że nosząc go łatwiej jest utrzymać higienę jamy ustnej, a wizyty kontrole mogą odbywać się rzadziej, co 6-8 tygodni – tłumaczy specjalistka.

Dodatkowo obecnie pacjent nie musi obawiać się nieestetycznego wyglądu w trakcie leczenia. W aparatach można zastosować zamki i drut z materiałów i w kolorach estetycznych. Dr Kamila Wasiluk tłumaczy, że obecnie rzadko leczenie zaczyna od założenia aparatu stałego prostującego zęby.

 – Możliwe jest to jedynie przy bardzo delikatnych nieprawidłowościach. W zdecydowanej większości przypadków tak prowadzę leczenie, aby przy pomocy specjalnych aparatów rozbudować łuki zębowe tak, aby w prawidłowy sposób pomieściły wszystkie zęby. Dawniej w przypadku silnych stłoczeń po prostu je usuwano. Obecnie ortodoncja dysponuje metodami, które pozwalają zachować wszystkie zęby.

Dzięki temu zyskujemy pełniejszy, a co za tym idzie ładniejszy uśmiech, zachowujemy całe uzębienie i nie narażamy pacjenta na nieprzyjemny zabieg jakim jest usuwanie zębów. Nowoczesną metodą uzyskującą takie efekty jest technika CAD (Coordinated Arch Development), która pozwala na rozbudowę łuków zębowych w trzech kierunkach jednocześnie” – wyjaśnia ekspertka.

 

Asymetria i odpowiednie proporcje twarzy

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nieprawidłowy zgryz często powoduje nie tylko nieestetyczny wygląd zębów, ale co gorsze, wpływa również na nieestetyczną budowę twarzy. Wady zgryzu mają niestety także odzwierciedlenie w rysach twarzy. Te z grupy dotylnych to cofnięta bródka, schowana warga dolna i nieładny profil twarzy.

Mocno zaznaczoną czy wręcz wysuniętą bródkę i cofnięcie się środkowego odcinka twarzy obserwujemy w wadach doprzednich. Doktor Kamila Wasiluk podkreśla, że na przykład nadmiernie rozwinięta żuchwa zaostrza rysy, podkreśla bruzdy nosowo-wargowe i powoduje, że twarz wygląda na starszą niż jest w rzeczywistości. Stale uchylone usta czy cofnięta bródka też często jest powiązana z wadą zgryzu.

Na to czy kogoś postrzegamy jako ładnego wpływa nie tylko jakość skóry, czyli brak zmarszczek i odpowiednia jędrność tkanki, ale też odpowiednie proporcje i symetria twarzy. Jeżeli więc przyjmiemy fakt, że uzębienie nie tylko jest elementem estetyki twarzy, ale również wpływa na wygląd innych jej części, to okazuje się, że w znaczącym stopniu rzutuje na odbiór całości twarzy.

Co istotne zgryz i wady w budowie twarzy nim spowodowane bardzo łatwo można korygować pod warunkiem, że wada zostanie zdiagnozowana na wczesnym etapie, dlatego tak istotne jest, aby uważnie obserwować co się dzieje z uzębieniem nawet bardzo małego dziecka i jeśli coś wzbudza nasz niepokój warto skonsultować z ortodontą.

W przypadku cięższych wad zgryzu tzw. gnatycznych , które są często dziedziczne może się okazać niezbędna współpraca z chirurgiem szczękowo-twarzowym. Aby spełnić oczekiwania pacjenta proponowane są zabiegi z zakresu chirurgii takie jak augmentacja bródki czy operacje na szczęce i żuchwie.



Braki w uzębieniu a proces starzenia

Kości szczęk i zęby są podporą dla ust i policzków. Tworzą dla nich rusztowanie. Podobnie jak w przypadku wad zgryzu tak samo braki w uzębieniu są nie tylko same w sobie mało estetyczne, ale wpływają również na wygląd twarzy. Dlatego osoby, którym nie przeszkadza brak tylnych zębów muszą zdawać sobie sprawę z tego, że ich policzki będą się zapadać i w efekcie będą wyglądać na dużo starsze.

Podobnie jak na to, czy oceniamy kogoś jako ładnego wpływa nie tylko jakość skóry, ale również symetria i proporcja twarzy, tak samo na to, czy odbieramy kogoś jako młodego, wpływa nie tylko jakość skóry, ale również odpowiedni kształt twarzy. Skóra z wiekiem zaczyna opadać.

Dzieje się tak dlatego, że przemodelowują się kości twarzoczaszki i zanikają mięśnie. Jeśli dodatkowo zabraknie zębów to okazuje się, że skóry jest „za dużo”, a jej nadmiar wskutek grawitacji zaczyna opadać, tworząc obwisłe policzki, bruzdy i tzw. „chomiki”.

Dlatego najlepiej jest jak najszybciej uzupełniać brakujące zęby. Tym bardziej, że zwlekając z uzupełnieniem braku zęba może dochodzić dodatkowo do tworzenia się wady zgryzu (zęby zaczynają się przesuwać i nachylać w stronę luki). Jak podkreśla dr Kamila Wasiluk najskuteczniejszą metodą uzupełniania braku zębowego są obecnie implanty, które zastępują korzeń zęba, na którym na stałe mocuje się sztuczną koronę. Inna metodą uzupełniania braków zębowych są mosty, które zastępują brakujący ząb opierając się na sąsiednich zębach za pośrednictwem osadzonej na nich korony. Minusem takiego rozwiązania jest to, że sąsiadujące z luką zęby muszą być pokryte koroną.

Kosmetyka uzębienia

W poprzedniej części zostało omówione znaczenie uzębienia dla estetyki twarzy. Oczywiście można mieć proste i zdrowe zęby, a mimo to chcieć je jeszcze bardziej upiększyć. Tutaj z pomocą przychodzą zabiegi wybielania zębów, a także skalingu oraz piaskowania. Metodą laserowego wybielania jesteśmy w stanie uzyskać kolor zębów jaśniejszy nawet o kilka odcieni. Pacjentom z trudnymi przebarwieniami szkliwa np. spowodowanymi antybiotykoterapią, dla uzyskania bardziej estetycznego uśmiechu proponowane są licówki.

Leczenie stomatologiczne i ortodontyczne są dzisiaj nieodzownym elementem dbania o wygląd i niewątpliwie są częścią medycyny estetycznej. Okazuje się, że mała zmiana w uzębieniu może znacząco wpłynąć na estetykę twarzy i poprawić naszą atrakcyjność.

—-

Informacje o ekspercie:

Doktor Kamila Wasiluk – MSc in Orthodontics, lekarz stomatolog, ortodonta. Absolwentka mi.in. Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i trzyletnich studiów specjalizacyjnych z ortodoncji  na Donau University w Austrii. Współwłaścicielka warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www.triclinium.pl), w którym prowadzi swoją praktykę lekarską. Leczy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik ortodontycznych, powalających uzyskać jak najlepsze i trwałe efekty terapii bez usuwania zębów.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ