Usuwasz pieprzyk lub znamię? Sprawdź o czym musisz pamiętać!



Na usunięcie pieprzyka, brodawki czy znamienia decydujemy się zarówno ze względów estetycznych jak i medycznych. Z jednej strony nie podobają nam się wszelkie zmiany na skórze, zwłaszcza te większe i bardziej widoczne.

Z drugiej zaś usunięcie barwnikowych znamion to także ważny element profilaktyki raka skóry. Realne ryzyko przekształcenia się takich zmian skórnych w komórki nowotworowe powoduje, że wolimy podjąć decyzję o ich usunięciu.

Sprawdzamy, jakie metody usunięcia niechcianych znamion są najlepsze i co powinniśmy wiedzieć o pielęgnacji miejsca po zabiegu.  

Pokaż znamię specjaliście

Jeśli tylko zauważymy na naszej skórze znamię w postaci pieprzyka, brodawki czy innej niepokojącej zmiany skórnej, powinniśmy możliwie jak najszybciej udać się do dermatologa. Istnieje wiele rodzajów zmian skórnych i metod ich usuwania, dlatego kluczowa jest odpowiednia diagnoza specjalisty i optymalny dobór sposobu pozbycia się nieestetycznej „ozdoby”. Lekarz po wykonaniu badania dermatoskopem podejmie decyzję i zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie.

 

Popularna metoda chirurgiczna

Metody usunięcia zmian skórnych dobiera się w zależności od wielkości oraz rodzaju znamiona. W przypadku obecności komórek nowotworowych lekarz zazwyczaj zaleca metodę chirurgiczną, polegającą na wycięciu złośliwego fragmentu tkanki razem z odpowiednim marginesem, tak aby uniknąć jej ponownego pojawienia się.

Po upływie 2-3 tygodni od uszkodzenia skóry,  powierzchnia rany ulega zamknięciu przez nowo powstałą tkankę, natomiast proces gojenia głębszych warstw skóry (faza przebudowy) trwa kilka miesięcy. Wczesne rozpoczęcie leczenia świeżej blizny pozytywnie wpływa na proces gojenia oraz hamuje wzrost tkanki łącznej, prowadzący do powstawania blizn przerostowych i bliznowców.

Aby blizna zagoiła się szybko i skutecznie, warto stosować odpowiednie preparaty, najlepiej takie, które zawierają heparynę, alantoinę czy wyciąg z cebuli. Contractubex plastry na blizny o intensywnym działaniu, do stosowania na noc, to produkt, który zapewnia skuteczne leczenie świeżych blizn po zamknięciu rany.

Stosowanie plastrów przez okres co najmniej 3 miesięcy, zapobiega tworzeniu wypukłych przebarwionych blizn. Plaster chroni również wrażliwy obszar blizny i łagodzi swędzenie, pieczenie  i uczucie napięcia, które często towarzyszą procesowi tworzenie blizn.

 

Laser czy kriochirurgia?

Jeśli zmiany skórne są łagodne zaleca się metodę laserową lub kriochirurgię. Usunięcie znamion laserem jest co prawda mniej uciążliwym zabiegiem, ale także powoduje, że nie można wykonać badania histopatologicznego. Dlatego konieczna jest w tym wypadku pewność, że nie mamy do czynienia z komórkami rakowymi.

Z kolei metoda kriochirurgiczna jako jedyna nie wiąże się z powstaniem blizny po zabiegu i do tego jest bezbolesna. Polega ona na miejscowym zastosowaniu zimna, które zamraża naczynia, w skutek czego tkanka chorobowa zostaje oddzielona od zdrowej.




Odpowiednie podejście

Pamiętajmy, że wycinanie pieprzyków i znamion stosuje się w szczególności z powodu zaleceń zdrowotnych, w drugiej kolejności funkcjonalnych (kiedy znamię, pieprzyk, lub brodawka znajduje się w miejscu utrudniającym nam codzienne funkcjonowanie), a dopiero potem estetycznych. Jeśli zdecydujemy się na zabieg, miejmy świadomość, że najlepiej zrobić go teraz, kiedy jeszcze nie musimy chronić skóry przed słońcem.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ