Szafran na pozytywny nastrój



Szafran, czyli krokus o pięknych, fioletowych kwiatach ma zastosowanie nie tylko jako roślina ozdobna i przyprawa. Ze względu na zwiększanie poziomu „hormonów szczęścia” tj. serotoniny i dopaminy, pomaga utrzymać pozytywny nastrój, szczególnie podczas stresowych okresów. Dlatego wspomaga leczenie stanów depresyjnych.

 

Szafran, czyli krokus.

Szafran to substancja, która pozyskiwana jest z krokusa uprawnego, czyli rośliny o pięknych kwiatach, które mają fioletowy kolor. Rośnie w pasie od Morza Śródziemnego, przez Iran, aż po Indie. Ze względu na wiele cennych właściwości, szafran znajduje zastosowanie jako:

– roślina ozdobna

– przyprawa i produkt spożywczy

– surowiec medyczny.

 

Szerokie zastosowanie w medycynie.

Zarówno w ajurwedzie, jak i tradycyjnej medycynie arabskiej, szafran służył jako środek przeciwbólowy, wykrztuśny i pobudzający, dlatego stosowano go w łagodzeniu objawów przeziębienia. Jako przyprawa usprawnia proces trawienia, a także pomaga w walce z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Właściwości antyoksydacyjne związków, które zawarte są w tej roślinie, chronią układ sercowo-naczyniowy przed zmianami miażdżycowymi. Poza tym pomaga zmniejszać ciśnienie krwi, a także hamować apetyt.

 

Głównie jako środek antydepresyjny.

Jednak najbardziej znanym przykładem zastosowania szafranu w medycynie, które znane jest już od starożytności, jest wspomaganie leczenia łagodnych i bardziej zaawansowanych stanów depresji. Dwa aktywne składniki rośliny tj. krocyna i safranal, hamują zwrotny wychwyt 3 z 4 rodzajów neurotransmiterów tj. dopaminy, noradrenaliny i serotoniny. Dlatego potencjalnie odpowiedzialne są za jego antydepresyjne działanie.

 

Badania wykazują, że naturalny ekstrakt z szafranu wykazuje korzystne działanie terapeutyczne, w porównaniu do innych farmaceutycznych antydepresantów.

Więcej „hormonów szczęścia”.

Dzięki działaniu swoich składników, szafran wpływa więc na zwiększenie stężenia tzw. „hormonów szczęścia” tj.:

 

1. Serotoniny

Jej poziom ma wpływ na nasze samopoczucie i odczuwanie przez nas stresu. Dlatego, gdy w organizmie jest jej za mało, doskwiera nam obniżony nastrój i ciężej nam funkcjonować w stresowych okresach. Poza tym, przy niedoborze serotoniny możemy być bardziej skłonni do agresji, a także do odczuwania lęku.

 

2. Dopaminy

Podobnie jak serotonina odpowiada za samopoczucie, a dodatkowo również za energię. Z tego względu dopamina motywuje nas do działania. W przypadku jej niedoboru mamy trudności z rannym wstawaniem, a w ciągu dnia odczuwamy zmęczenie i problemy w koncentracji.

 

Ekstrakt z szafranu.




W tym miesiącu, na polskim rynku pojawił się Affron, który zawiera wyciąg z, zebranych ręcznie, znamion ze słupków kwiatów szafranu (Crocus sativus L., krokus uprawny). Ten ekstrakt z oferty Hepatica standaryzowany jest do zawartości min. 3,5% leptikrozalidy. Pochodzi z hiszpańskiej La Manchy, gdzie każdy etap produkcji jest ściśle kontrolowany, począwszy od hodowli rośliny, a skończywszy na gotowym ekstrakcie.

 

Działanie Affronu, które zostało poparte badaniami klinicznymi:

– ułatwia utrzymanie dobrego, pozytywnego nastroju

– łagodzi depresję, niepokój, napięcie nerwowe, gniew i rozdrażnienie

– poprawa jakości snu

– wyższy poziom energii i witalności organizmu

– zmniejsza dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

 

Aby zachować dobre samopoczucie i równowagę emocjonalną, niekiedy należy wspomóc się preparatami, najlepiej pochodzenia roślinnego. Warto jednak, aby ich działanie poparte było badaniami.

 

Link do zakładki nt. produktu https://hepatica.pl/sklep/affron/

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ