Suchość w ustach: przyczyny i zapobieganie



Suchość w ustach (kserostomia), która jest skutkiem niedoboru śliny, powodować może problemy z mówieniem, połykaniem czy odczuwaniem smaku. Przyczyną tej dolegliwości może być radioterapia, przyjmowanie leków, cukrzyca, niewłaściwa dieta, używki czy podeszły wiek.

 

Gdy zaczyna brakować śliny.

Skutkiem niedoboru śliny może być zespół suchości w jamie ustnej, zwany kserostomią, który powoduje:

– problemy z mówieniem, połykaniem, odczuwaniem smaku czy noszeniem protez zębowych

– podrażnienie i uczucie palenia języka i błony śluzowej

– nieprzyjemny zapach (halitoza), jak i smak

– zwiększoną podatność na uszkodzenia zębów i próchnicę, a także choroby dziąseł.

 

Przyjmowanie leków.

Na występowanie suchości w ustach wpływ ma ponad 400 leków, w tym:

– betablokery, stosowane w leczeniu chorób układu krążenia

– leki na obniżenie ciśnienia

– leki przeciwlękowe, antypsychotyczne, nasenne, antydepresanty

– diuretyki.

 

Radioterapia.

Gruczoły ślinowe w trakcie radioterapii, szczególnie okolic głowy i szyi, wytwarzają mniej śliny niż zwykle. Powodem może być uszkodzenie ślinianek podczas naświetlania. Wystąpić może wówczas suchość jamy ustnej i zapalenie jej błony śluzowej, które objawiają się bolesnym przełykaniem.

Pacjenci powinni spożywać wtedy więcej pokarmów płynnych i półstałych. Ten rodzaj leczenia powodować może także próchnicę zębów czy utratę smaku. Niestety suchość w ustach utrzymuje się często również po zakończeniu leczenia.

 

Cukrzyca.

U chorych z cukrzycą, częstym powikłaniem jest powiększenie ślinianek przyusznych. Skutkiem uszkodzenia gruczołów ślinowych jest zmniejszone wydzielanie śliny, a także wzrost jej lepkości i gęstości. Objawom tym często towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust, który

Pacjenci mylnie przypisują zaburzeniom trawiennym. Błona śluzowa jamy ustnej u cukrzyków, niekiedy ma kolor żywoczerwony, a w stanach ostrych – intensywnie fioletowy, dodatkowo pokryta może być zaschniętymi pasmami śluzu.

Osoby starsze.

Suchość w ustach wzrasta również z wiekiem, gdyż wraz z upływem lat organizm „wysycha” od środka. Seniorzy często skarżą się też dentystom na złe dopasowanie protez dentystycznych. Jednak zwykle protezy są odpowiednie, ale brakuje naturalnego smaru, jakim jest ślina i „trzecie zęby” zaczynają uwierać. Warto jednak pamiętać, iż przyczyną częstych zachorowań na kserostomię wśród seniorów, jest nie tylko wiek, ale także przyjmowanie leków i schorzenia ogólnoustrojowe.

suchosc jamy ustnej 2



Niewłaściwa dieta i używki.

Przyczyną występowania suchości w ustach może być nadmierne spożywanie alkoholu i kawy, a także palenie papierosów i marihuany. Jeśli chodzi o dietę należy wystrzegać się potraw tłustych, słonych i suchych, a także ostrych przypraw.

Aby u chorego zwiększyła się ilość wydzielanej śliny, powinien wypijać do 3 litrów wody dziennie, a także jeść warzywa i owoce, z dużą ilością soku np. jabłka, arbuzy czy pomidory. Stwierdzono, iż istnieje również związek między częstością występowania refluksu żołądkowo-przełykowego, a kserostomii.

MucoDry X

Aby zapobiegać suchości w ustach, a także łagodzić jej objawy, stosować można preparat w spray-u MucoDry X. Po zastosowaniu natychmiast nawilża on jamę ustną, powleka delikatną warstwą ochronną jej błonę śluzową, a także stymuluje naturalne wydzielanie śliny.

Spray ten chroni śluzówkę jamy ustnej przed podrażnieniami i łagodzi uczucie pieczenia, dzięki czemu ułatwia mówienie i połykanie. Poza tym daje uczucie świeżości w ustach, a także redukuje nieprzyjemny zapach i smak.

 

MucoDry X to wyrób medyczny opracowany w Szwajcarii, przez pracowników naukowych firmy Peters Krizman AG, a w Polsce dystrybuowany jest przez Aurea Pharma. Polecany jest szczególnie osobom:

– poddawanym radioterapii

– diabetykom

– przyjmującym leki

– w podeszłym wieku.

Do tej pory nie zostały zaobserwowane żadne skutki uboczne, ani nie odnotowano przypadków reakcji związanych z nadwrażliwością na ten preparat.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ