Sprawdź, czy myjesz zęby pastą z plastikiem?!



Powszechnie stosowanym środkiem ścierającym w kosmetykach codziennego użytku są polimerowe granulaty. Plastikowe drobiny mogą stanowić nawet 10% składu pasty do zębów, mydła lub żelu pod prysznic. Przed niebezpiecznymi konsekwencjami może ustrzec tylko świadomy wybór.

 

Czym grozi stosowanie produktów z mikrogranulkami?

Maleńkie kolorowe kuleczki, które mają ścierać gromadzącą się na zębach płytkę, wykonane są z plastiku. Jego zaletą jest niewielki koszt produkcji, dobre efekty złuszczające i pozytywny wpływ na estetykę produktu przez możliwość produkowania go w różnych kolorach. Niestety na tym się kończą zalety polimerowego granulatu.

Plastik nie jest biodegradowalny. Nie ulega rozkładowi i nie można go wyeliminować z wody. Przez systemy kanalizacyjne dostaje się do wód gruntowych, rzek, mórz, oceanów, a nawet na lodowiec. Dziennie do wód trafia ok. 8 ton plastikowych kulek.

Zanieczyszczają środowisko i zalegają w organizmach zwierząt morskich. Do organizmu człowieka dostają się razem z posiłkami. Mogą powodować choroby nowotworowe, wady wrodzone, problemy z koncentracją i zahamowanie wzrostu. Cząsteczki plastiku znajdujące się w paście do zębów mogą osadzać się na dziąsłach powodując podrażnienia i bolesne stany zapalne.



Jak szukać plastiku w paście do zębów?

Mikrocząsteczki w składzie preparatów kosmetycznych są oznaczone łacińskimi nazwami jako: Polyethylene (PE), Polyethylene Terephthalate (PET), Nylon-6, Nylon-12, Acrylates Copolymer (AC), Polyester-1 bądź Polyurethane. Im wyżej w składzie występują, tym więcej znajduje się ich w danym produkcie. W 150 ml kosmetyku może znajdować się od 137 tys. do 2,8 mln polimerowych mikrodrobin.

Ułatwieniem w poszukiwaniu plastiku w składzie pasty do zębów jest mobilna aplikacja na smartfona. Podczas skanowania kodu kreskowego aplikacja informuje konsumenta o zawartości plastiku w składzie produktu. Kolor zielony oznacza, że pasta jest wolna od plastiku, a czerwony informuje, że w składzie produktu znajdują się polimerowe mikrodrobiny.

Źr.: Super Koszyk

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ