Sprawdź, czy myjesz zęby pastą z plastikiem?!



Powszechnie stosowanym środkiem ścierającym w kosmetykach codziennego użytku są polimerowe granulaty. Plastikowe drobiny mogą stanowić nawet 10% składu pasty do zębów, mydła lub żelu pod prysznic. Przed niebezpiecznymi konsekwencjami może ustrzec tylko świadomy wybór.

 

Czym grozi stosowanie produktów z mikrogranulkami?

Maleńkie kolorowe kuleczki, które mają ścierać gromadzącą się na zębach płytkę, wykonane są z plastiku. Jego zaletą jest niewielki koszt produkcji, dobre efekty złuszczające i pozytywny wpływ na estetykę produktu przez możliwość produkowania go w różnych kolorach. Niestety na tym się kończą zalety polimerowego granulatu.

Plastik nie jest biodegradowalny. Nie ulega rozkładowi i nie można go wyeliminować z wody. Przez systemy kanalizacyjne dostaje się do wód gruntowych, rzek, mórz, oceanów, a nawet na lodowiec. Dziennie do wód trafia ok. 8 ton plastikowych kulek.

Zanieczyszczają środowisko i zalegają w organizmach zwierząt morskich. Do organizmu człowieka dostają się razem z posiłkami. Mogą powodować choroby nowotworowe, wady wrodzone, problemy z koncentracją i zahamowanie wzrostu. Cząsteczki plastiku znajdujące się w paście do zębów mogą osadzać się na dziąsłach powodując podrażnienia i bolesne stany zapalne.



Jak szukać plastiku w paście do zębów?

Mikrocząsteczki w składzie preparatów kosmetycznych są oznaczone łacińskimi nazwami jako: Polyethylene (PE), Polyethylene Terephthalate (PET), Nylon-6, Nylon-12, Acrylates Copolymer (AC), Polyester-1 bądź Polyurethane. Im wyżej w składzie występują, tym więcej znajduje się ich w danym produkcie. W 150 ml kosmetyku może znajdować się od 137 tys. do 2,8 mln polimerowych mikrodrobin.

Ułatwieniem w poszukiwaniu plastiku w składzie pasty do zębów jest mobilna aplikacja na smartfona. Podczas skanowania kodu kreskowego aplikacja informuje konsumenta o zawartości plastiku w składzie produktu. Kolor zielony oznacza, że pasta jest wolna od plastiku, a czerwony informuje, że w składzie produktu znajdują się polimerowe mikrodrobiny.

Źr.: Super Koszyk

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ