Rodzaje przebarwień na skórze. Jak je usunąć?



Niewiele z nas może cieszyć się idealnym kolorytem skóry. Na naszym ciele zwykle znajdują się różne plamki, które odróżniają się kolorem od reszty skóry.

 

Skłonność do powstawania przebarwień może być uwarunkowana genetycznie, jednak może być objawem różnych schorzeń. Większość z nich jest niegroźna dla zdrowia, jednak warto przyjrzeć im się bliżej, by dowiedzieć się w jaki sposób zadbać o naszą skórę.

 

Rodzaje przebarwień

Zmiany skórne zwykle pojawiają się, gdy komórki wytwarzające melaninę, działają nieprawidłowo. W niektórych miejscach może być ich za dużo, a czasami zbyt intensywnie produkują barwnik. Zazwyczaj powstają w miejscach odsłoniętych, narażonych na działanie promieniowania UV, mogą też być efektem zmian hormonalnych, stanów zapalnych oraz zażywania niektórych leków.

Najczęściej występującymi przebarwieniami są piegi. Są one uwarunkowane genetycznie, dotykają osób o bardzo jasnej karnacji. Ich intensywność zależy od wystawiania na słońce, dlatego istotna jest pielęgnacja kremami z wysokimi filtrami UV.

Plamy typu kawa z mlekiem, mogą występować od urodzenia lub pojawić się w dzieciństwie. Mają jasnobrązową barwę, równomierne zabarwienie i występują zwykle na tułowiu.

Plamy soczewicowate są efektem nadmiernej ekspozycji na słońce, często pojawiają się już w okresie dzieciństwa, jednak z upływem czasu może ich przybywać. Mogą występować na całym ciele, również w okolicy ust i oczu, ich barwa jest ciemnobrązowa. Istotna jest ich kontrola, ponieważ są bardzo podobne do znamion melanocytowych.Skutkiem działania promieni słonecznych jest też poikilodermia, czyli przebarwienia połączone z rozszerzonymi naczynkami lub rumieniem. Zwykle występuje na szyi lub po bokach twarzy.

 

Usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie przebarwień skórnych daje bardzo dobre efekty. Polega na nagrzewaniu światłem lasera melaniny, znajdującej się w plamach. Gdy zostanie osiągnięta odpowiednia temperatura, zmiany ulegają zniszczeniu. Początkowo stają się ciemniejsze, lekko szarawe, następnie zaczynają się łuszczyć, co może potrwać 2 tygodnie.

Zależnie od głębokości przebarwienia, zabieg należy powtórzyć kilka razy, jednak bywa i tak, że jeden jest wystarczający. Po zabiegu istotne jest by stosować kremy rozjaśniające i zabezpieczać skórę filtrem.

W walce z przebarwieniami skóry, możemy skorzystać z wielu skutecznych zabiegów: peelingów chemicznych, mezoterapii czy mikronakłuwania skóry Dermapen. Ta ostatnia metoda to prawdziwa rewolucja na rynku medycyny estetycznej.

Zabieg opiera się na automatycznym nakłuwaniu skóry i wprowadzaniu substancji aktywnych na odpowiednią głębokość. Mikrourazy powodowane iniekcjami przyczyniają się do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny oraz stymulują procesy naprawcze. Efektem zabiegu jest nie tylko wyrównany koloryt skóry, ale również jej wyraźne odmłodzenie, spłycenie zmarszczek i redukcja blizn (więcej w FAQ).




Terapię usuwania przebarwień można wykonać we Wrocławskiej klinice ProClinic. Zależnie od preferencji możemy zdecydować się na mezoterapię, peelingi chemiczne, mikronakłuwanie, a także na zabiegi laserowe. Gabinet dermatologiczny placówki wyposażony jest w urządzenie firmy FOTONA – najnowocześniejszy, wszechstronny system laserowy, wykorzystywany w medycynie estetycznej.

Dzięki innowacyjnej technologii zabiegi wykonywane są szybko, precyzyjnie i z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu pacjenta.Gabinet ProClinic we Wrocławiu to miejsce, w którym można skorzystać z wielu innych zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej, a także kompleksowo zadbać o zdrowie. W ProClinic pracują najlepsi lekarzez dziedzin takich jak: dermatologia, ginekologia, wenerologia, laryngologia, chirurgia i medycyna estetyczna.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ