Rodzaje przebarwień na skórze. Jak je usunąć?



Niewiele z nas może cieszyć się idealnym kolorytem skóry. Na naszym ciele zwykle znajdują się różne plamki, które odróżniają się kolorem od reszty skóry.

 

Skłonność do powstawania przebarwień może być uwarunkowana genetycznie, jednak może być objawem różnych schorzeń. Większość z nich jest niegroźna dla zdrowia, jednak warto przyjrzeć im się bliżej, by dowiedzieć się w jaki sposób zadbać o naszą skórę.

 

Rodzaje przebarwień

Zmiany skórne zwykle pojawiają się, gdy komórki wytwarzające melaninę, działają nieprawidłowo. W niektórych miejscach może być ich za dużo, a czasami zbyt intensywnie produkują barwnik. Zazwyczaj powstają w miejscach odsłoniętych, narażonych na działanie promieniowania UV, mogą też być efektem zmian hormonalnych, stanów zapalnych oraz zażywania niektórych leków.

Najczęściej występującymi przebarwieniami są piegi. Są one uwarunkowane genetycznie, dotykają osób o bardzo jasnej karnacji. Ich intensywność zależy od wystawiania na słońce, dlatego istotna jest pielęgnacja kremami z wysokimi filtrami UV.

Plamy typu kawa z mlekiem, mogą występować od urodzenia lub pojawić się w dzieciństwie. Mają jasnobrązową barwę, równomierne zabarwienie i występują zwykle na tułowiu.

Plamy soczewicowate są efektem nadmiernej ekspozycji na słońce, często pojawiają się już w okresie dzieciństwa, jednak z upływem czasu może ich przybywać. Mogą występować na całym ciele, również w okolicy ust i oczu, ich barwa jest ciemnobrązowa. Istotna jest ich kontrola, ponieważ są bardzo podobne do znamion melanocytowych.Skutkiem działania promieni słonecznych jest też poikilodermia, czyli przebarwienia połączone z rozszerzonymi naczynkami lub rumieniem. Zwykle występuje na szyi lub po bokach twarzy.

 

Usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie przebarwień skórnych daje bardzo dobre efekty. Polega na nagrzewaniu światłem lasera melaniny, znajdującej się w plamach. Gdy zostanie osiągnięta odpowiednia temperatura, zmiany ulegają zniszczeniu. Początkowo stają się ciemniejsze, lekko szarawe, następnie zaczynają się łuszczyć, co może potrwać 2 tygodnie.

Zależnie od głębokości przebarwienia, zabieg należy powtórzyć kilka razy, jednak bywa i tak, że jeden jest wystarczający. Po zabiegu istotne jest by stosować kremy rozjaśniające i zabezpieczać skórę filtrem.

W walce z przebarwieniami skóry, możemy skorzystać z wielu skutecznych zabiegów: peelingów chemicznych, mezoterapii czy mikronakłuwania skóry Dermapen. Ta ostatnia metoda to prawdziwa rewolucja na rynku medycyny estetycznej.

Zabieg opiera się na automatycznym nakłuwaniu skóry i wprowadzaniu substancji aktywnych na odpowiednią głębokość. Mikrourazy powodowane iniekcjami przyczyniają się do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny oraz stymulują procesy naprawcze. Efektem zabiegu jest nie tylko wyrównany koloryt skóry, ale również jej wyraźne odmłodzenie, spłycenie zmarszczek i redukcja blizn (więcej w FAQ).




Terapię usuwania przebarwień można wykonać we Wrocławskiej klinice ProClinic. Zależnie od preferencji możemy zdecydować się na mezoterapię, peelingi chemiczne, mikronakłuwanie, a także na zabiegi laserowe. Gabinet dermatologiczny placówki wyposażony jest w urządzenie firmy FOTONA – najnowocześniejszy, wszechstronny system laserowy, wykorzystywany w medycynie estetycznej.

Dzięki innowacyjnej technologii zabiegi wykonywane są szybko, precyzyjnie i z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu pacjenta.Gabinet ProClinic we Wrocławiu to miejsce, w którym można skorzystać z wielu innych zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej, a także kompleksowo zadbać o zdrowie. W ProClinic pracują najlepsi lekarzez dziedzin takich jak: dermatologia, ginekologia, wenerologia, laryngologia, chirurgia i medycyna estetyczna.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ