Prostowanie zębów – Estetyczny sposób na piękny uśmiech



Białe, zdrowe i proste zęby są dziś nie tylko atrybutem atrakcyjnego wyglądu, ale również pomagają zwiększyć naszą pewność siebie, poprawiają komfort psychiczny, a nawet pomagają znaleźć wymarzoną pracę.

Szczególnie młodzi ludzie inwestują w swój wygląd, regularnie odwiedzając gabinety stomatologiczne czy ortodontyczne.

Powszechny dostęp do Internetu, w którym można znaleźć szereg informacji na temat higieny i zdrowia jamy ustnej sprawia, że młodzi ludzie chętniej poddają się różnorodnym zabiegom stomatologicznym i częściej odwiedzają gabinety lekarskie w celu skontrolowania stanu swojego uzębienia.

Moda na prostowanie zębów, ale nie na aparat?

Najnowszym trendem wśród ludzi będących u progu dorosłego życia jest prostowanie zębów. Na wizytę u ortodonty decydują się w szczególności te osoby, których rodzice nie zadbali o korekcję ich wady zgryzu w okresie szkolnym. Teraz, mając 20-30 lat i własne środki finansowe do rozdysponowania, chcą zainwestować w aparat ortodontyczny, żeby poprawić wygląd swoich zębów, a co za tym idzie komfort swojego życia w przyszłości.

Wciąż jednak, wielu z nich odstrasza wizja „zadrutowania” na rok lub dwa. Większość z tych osób, to ludzie około trzydziestki, którzy po prostu wstydzą się nosić aparat. Tłumaczą, że są już na to za starzy, że boją się dyskomfortu albo że branża, w której pracują im na to nie pozwala.

– Kiedyś przyszedł do mnie młody człowiek, który jest dobrze prosperującym przedstawicielem handlowym. Powiedział, że był u kilku ortodontów i każdy z nich zalecał mu założenie aparatu. Mimo że chciał zlikwidować swoją wadę zgryzu, bał się, że założenie aparatu ortodontycznego źle wpłynie na jego kontakt z klientami. Stwierdził, że nie będą go traktować poważnie – mówi lek dent. Klaudiusz Rojek.

Ortodoncja estetyczna

Ortodoncja, podobnie, jak nowoczesna stomatologia, zmierza w stronę zapewnienia pacjentom jak największej wygody. Właśnie dlatego opracowane zostały rozwiązania, które nie tylko umożliwiają leczenie wad zgryzu ale również dbają o wymiar estetyczny tak, by pacjenci czuli się komfortowo i przede wszystkim pewnie. Jedną z metod stosowanych w ortodoncji estetycznej jest system Clear Aligner.

Czym jest Clear Aligner?

Clear Aligner to nowoczesna metoda leczenia wad zgryzu opracowana przez niemiecką firmę  Scheu-Dental. Od standardowego aparatu różni się przede wszystkim tym, że korekcja odbywa się za pomocą przezroczystych nakładek. Szyny Clear Aligner są z powodzeniem stosowane przy leczeniu 85% wszystkich wad zgryzu u osób z uzębieniem stałym. Sprawdzają się m.in przy zamykaniu luk międzyzębowych w korygowaniu zgryzu głębokiego, czy krzyżowego. Można je swobodnie wyjmować z ust, na przykład do jedzenia, a do czyszczenia nakładek wystarczy szczoteczka i pasta do zębów. Dobrze wykonane szyny nie uwierają, nie obcierają, nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.

– Na początku każdy będzie czuł lekki ucisk, jest to nieuniknione i całkowicie normalne. Ten lekki dyskomfort znika przy dłuższym noszeniu szyn. Leczenie tą metodą odbywa się jednak całkowicie bezinwazyjnie i jest bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów – mówi lek dent Klaudiusz Rojek specjalizujący się w leczeniu systemem Clear Aligner.

Dla kogo jest Clear Aligner?




Nakładki są przeznaczone dla wszystkich, którzy  nie wyobrażają sobie noszenia stałego aparatu ortodontycznego. Clear Aligner jest idealnym rozwiązaniem także dla osób uczulonych na nikiel i klej kompozytowy, który jest stosowany przy zakładaniu zamków ortodontycznych. Przezroczyste szyny są coraz częściej wybierane przez osoby, które boją się negatywnych skutków noszenia aparatów stałych, jak wyrywanie zdrowych zębów, próchnica, przebarwienia, zniszczenie szkliwa czy podrażnione dziąsła. Kwalifikacja pacjenta odbywa się podczas konsultacji, w trakcie której lekarz ocenia, czy dana wada nadaje się do leczenia tą metodą.

Jak wygląda leczenie?

System Clear Aligner to opatentowana metoda leczenia ortodontycznego, którą mogą posługiwać się gabinety posiadające licencję oraz certyfikat ukończenia szkolenia z zakresu wykonywania szyn. Zanim zdecydujemy się więc na leczenie sprawdźmy, czy wybrany przez nas dentysta posiada takie dokumenty.

 – Nakładki wykonywane są metodą termoformowania, przy użyciu folii Clear Aligner o różnej grubości. Oryginalna folia do szyn jest okrągła, posiada kod kreskowy, numer seryjny oraz informację o grubości. Wykonanie szyn jest wspierane analizą cyfrową, która pomaga ustalić zakres przesunięcia oraz wychylenia zębów. – opisuje lek dent. Klaudiusz Rojek z gabinetu Rojek Dental w Olsztynie.

-Powodzenie leczenia w dużej mierze zależy od pacjenta, który jest zobligowany do regularnego noszenia wkładek. – Pacjent otrzymuje komplet trzech nakładek o różnym stopniu korekcji (soft, medium hard). Każdą z nich nosi przez tydzień. Nakładki powinny być noszone 20-21h na dobę z przerwami na jedzenie oraz mycie zębów. Po upływie miesiąca pacjent jest zapraszany do gabinetu na wykonanie kolejnych nakładek. Okres leczenia jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta i zależy od tego jak dużą wadę będzie trzeba skorygować. Metoda Clear Aligner pozwala na osiągnięcie widocznych rezultatów już po 3 miesiącach stosowania. Szyny różnej grubości przesuwają zęby o 1 mm miesięcznie lub wychylają o 5 stopni. Dzięki temu czas leczenia jest znacznie krótszy niż w przypadku stałych aparatów. Po zakończeniu leczenia pacjent zakłada przezroczystą nakładkę retencyjną, która stabilizuje zęby w nowej pozycji. – dodaje lek dent Klaudiusz Rojek.

Jest wybór

Jak widać ortodoncja estetyczna rozwinęła już pewną alternatywą dla aparatów stałych. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia wad zgryzu młodzi ludzie nie muszą już rezygnować z pięknego i zdrowego uśmiechu, z powodu niechęci do aparatów ortodontycznych.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ