Proste zęby dzięki masce i bez „drutów”? – Szyna Invisalign



Leczenie ortodontyczne nie wymaga już noszenia tradycyjnych aparatów z drutami. Coraz częściej mamy do wyboru alternatywę – specjalne, niewidoczne maski nakładane na zęby. Działają tak samo jak tradycyjny aparat, ich plusem jest natomiast…. dyskrecja. Moda na niewidzialną ortodoncję do Polski trafiła z USA. W ten sposób zęby korygowali już m.in. Justin Bieber i Miley Cyrus.

Niewidoczne maski na zęby

Dotychczas pragnienie posiadania idealnego uśmiechu, wiązało się z koniecznością noszenia przez długi czas rzucającego się w oczy metalowego aparatu. Dziś się to zmienia. Coraz modniejsze staje się leczenie ortodontyczne przy pomocy niewidocznych gołym okiem szyn.

Metoda do polski trafiła zza oceanu, gdzie spopularyzowały ją gwiazdy, chcące w dyskretny sposób poprawić swój zgryz. Teraz szyna Invisalign trafiła do Polski. W terapii z jej wykorzystaniem stosuje się serię transparentnych masek, nakładanych na łuk zębowy.

–  Założonej na zęby szyny  nie zauważymy gołym okiem, nawet jeśli się uśmiechamy. Pracuje ona dyskretnie, w ukryciu równając zęby. Efekty pracy transparentnej maski są jednak takie same, jak przy tradycyjnych aparatach ortodontycznych – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic w Katowicach.

Maski, wykonane z elastycznego i miękkiego materiału, projektowane są indywidualnie do zgryzu na podstawie cyfrowych wycisków. – Nakładki są idealnie dopasowane do zębów, powstają z precyzyjnych cyfrowych wycisków szczęki.  W sumie w trakcie leczenia nosimy od 12 do 48 takich szyn, aż do wyrównania zębów. O ich liczbie decyduje to, jak bardzo skomplikowana jest wada  – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko, specjalista Dentim Clinic w Katowicach – gabinetu, który stosuje tę metodę.

Aparat, który możesz wyjąć

Ale dyskrecja i dopasowanie to nie jedyna zaleta szyn. Invisalign nosimy tylko od 20 do 22 godzin, co więcej możemy go w każdej chwili wyjąć np. podczas jedzenia, mycia zębów albo przed ważnym spotkaniem.

– Każda szyna Invisalign noszona jest przez dwa tygodnie, po czym wymienia się ją na nową. Każda szyna to kolejny etap leczenia, przybliżający do efektu końcowego.  Jeśli więc w ramach leczenia otrzymaliśmy np. 15 szyn, oznacza to, że nasza kuracja potrwa 30 tygodni – wyjaśnia dr Fąferko.



Co skorygujesz?

Szyna Invisalign stosowana jest dziś do korekty niemal każdej wady zgryzu. Można nią także zlikwidować m.in. diastemy, czyli szpary między zębami, przywrócić twarzy symetrię oraz zlikwidować wadę wymowy, której przyczyną jest złe rozstawienie zębów lub wada zgryzu. Leczenie ortodontyczne z użyciem szyny poprawia kontur ust, jest w stanie odmłodzić uśmiech.

– Do leczenia kwalifikują się niemal wszystkie wady zgryzu zarówno u dzieci jak i dorosłych pacjentów, leczeniu mogą być nawet poddane osoby mające problemy z ubytkami w jamie ustnej.  Jest to możliwe dzięki kilu typom szyn. Poza standardowym modelem Full, istnieją także opcje Lite do mniej skomplikowanych wad, Teen dla młodszych pacjentów, i7 służące niewielkim korektom oraz aparaty retencyjne Vivera, pozwalające na długo zachować piękny uśmiech – wylicza dr Fąferko.

O czym należy pamiętać decydując się na założenie szyny Invisalign? – Aparat można pozostawić w ustach podczas jedzenia miękkich potraw, jednak zalecane jest jego zdjęcie przed każdym posiłkiem i ponowne założenie zaraz po. Koniecznie na dobrze wyszczotkowane zęby – radzi dr Fąferko. – To jedyna sytuacja, gdy ściągamy szynę. Dla pełnego efektu należy mieć ją na zębach przez co najmniej 20 godzin każdego dnia. Warto też po wypiciu „kolorowych” napojów, jak soki, kawa czy herbata jak najszybciej przepłukać szynę pod bieżącą wodą, by nie doszło do jej zabarwienia – dodaje.

Koszty leczenia metodą Invisalign, to od 9 do 20 tysięcy złotych, w zależności od stopnia złożoności wady zgryzu.

***

Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic to klinika stomatologiczna stworzona z myślą o wymagającym pacjencie, ceniącym sobie komfort leczenia, nowoczesną technologię i wysoka jakość. Dentim clinic jest dziś jednym z najnowocześniejszych gabinetów stomatologicznych na Południu Polski. Gabinet jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadził standardową komputerową diagnostykę 3D. Stosuje również unikatowe w Polsce metody diagnostyki przedzabiegowej. Klinika posiada własną pracownię PRG i tomografii komputerowej oraz nowoczesną pracownię protetyczną i centrum frezowania – Momo Lab. W zakresie leczenia Dentim clinic oferuje swoim pacjentom leczenie implantologiczne, ortodontyczne, stomatologię estetyczną, leczenie protetyczne, periodontologiczne. Dzięki nowoczesnej technologii, a także podejściu personelu Dentim clinic leczy dziś pacjentów w komfortowej atmosferze. Klinika działa także aktywnie na polu edukacji pacjenta, prowadząc od 2008 roku liczne akcje edukacyjne i profilaktyczne m.in. „Stop dentofobii” (2008) „Stop rakowi jamy ustnej. W 2010 roku gabinet otrzymał tytuł Platinum Prefered Biomet3i.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ