Polaków zgroza – Paradontoza



Traktujemy ją tak samo , jak i pozostałe dolegliwości, czyli dopóki nie boli, to nie leczymy. Tymczasem WHO już od dawna podaje, że na całym świecie aż 20% osób w średni wieku (35-44 lata) ma ciężką paradontozę, która prowadzi do wypadnięcia zębów.

Panika zaczyna się zazwyczaj za późno, gdy zęby już się chwieją. Szkoda, bo schorzenie to można coraz skuteczniej leczyć.

Jak zwykle zaniedbanie

Większość z nas doskonale wie, że paradontoza to nic innego jak zapalenie przyzębia. Wiele osób jednak niesłusznie łączy ją z przypadłością seniorów. Nic bardziej mylnego, gdyż coraz młodsze osoby zmagają się z chorobami dziąseł. Paradontoza zaczyna się zwykle niewinnie. Jeśli nie dbamy należycie o higienę jamy ustnej, możemy nie zauważyć krwawiących dziąseł lub nadmiaru kamienia nazębnego.

 – Nie wolno bagatelizować tego typu objawów. To pierwsze symptomy, że dzieje się coś złego i zarazem najłatwiejsze stadium do leczenia. Konieczna jest wizyta u stomatologa. Jeśli jej zaniechamy infekcja będzie postępować w dalszej kolejności powodując obrzmienie dziąseł i powstanie kieszonki między nimi a zębami. W praktyce następuje odsłonięcie zęba, co wiąże się często z ogromnym bólem i destabilizacją zęba w kości. To już prosta droga do jego utraty – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach.




Objawy i czynnik ryzyka

Jak w przypadku większości schorzeń, również w paradontozie zauważyć można wyraźne symptomy choroby, obecne są także czynniki zwiększające ryzyko jej wystąpienia. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to: krwawienie lub obrzęk dziąseł, ból przy dotyku, pojawiająca się między dziąsłem a zębem ropa, odsłonięcie zębów, metaliczny smak w ustach, nieświeży oddech.

Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo zapalenia przyzębia należą: predyspozycje genetyczne, zmiany hormonalne u kobiet, palenie papierosów, cukrzyca, AIDS, nowotwory, a także leki  hamujące produkcję śliny. Wciąż podstawową jednak kwestią pozostaje higiena jamy ustnej, częstotliwość ściągania kamienia nazębnego i systematyczność wizyt u dentysty.

 Jak leczyć?

W wielu pacjentów ma błędne przekonanie, że paradontozę można pokonać przy użyciu pasty do zębów. Prawda jest taka, że pasty pomagają wyeliminować objawy, ale nie ich przyczynę i to jedynie we wczesnym stadium paradontozy.

  – Proces leczenia zależy od zaawansowania zapalenia przyzębia. W najprostszym przypadku może być to usunięcie kamienia nazębnego. Jeśli istnieje taka potrzeba, lekarz może zaaplikować antybiotyk miejscowy lub przepisać kurację doustną. W najtrudniejszych przypadkach stosowane są zabiegi chirurgiczne, przeszczepy kości i tkanki miękkiej. Zaawansowana paradontoza wymaga leczenia długotrwałego i kosztownego, dlatego w naszym interesie jest, by do niej nie dopuścić – kończy dr Duda.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ