Piękna, bo zdrowa! Pamiętaj o profilaktyce.



Każdego dnia poświęcasz wiele czasu na pielęgnację swojej urody, a co z twoim zdrowiem? Nawet jeśli masz pewne zaległości na tym polu, październik to najlepszy czas, aby je nadrobić!

 

Statystyki dotyczące chorób, jakie najczęściej dotykają kobiety, nie pozostawiają żadnych złudzeń: rak piersi zajmuje na tej liście czołowe miejsce. Mimo to, wciąż zbyt mało kobiet regularnie poddaje się badaniom piersi. Zawsze znajdzie się jakiś powód, dla którego odkładamy badanie na dalszy plan. Wmawiamy sobie, że jesteśmy za młode, mamy ważniejsze sprawy na głowie, nic nam nie dolega, a w naszej rodzinie nikt nie chorował:

 

 – Rak piersi może być chorobą dziedziczną. Ale niestety, często spotykam się z pacjentkami, które twierdzą, że skoro w ich rodzinie nikt nie zachorował, są bezpieczne. Tymczasem nowotwór dziedziczony dotyczy tylko ok. 10-15% zachorowań na raka piersi, pozostałe 85-90% przypadków to zachorowania pierwotne! Apeluję zatem: proszę nie myśleć życzeniowo- rak piersi może dotyczyć każdego, bez względu na ewentualne obciążenia dziedziczne.- mówi dr Marek Janisz z warszawskiej Kliniki Korona.

Zamiast czekać, aż będzie za późno, lepiej jest działać i postawić na profilaktykę. Każdy czas jest dobry, by podjąć te kroki, jednak październik, znany jako miesiąc walki z rakiem piersi to szczególny moment:

 

– Najprostszym i najdokładniejszym badaniem, które pomaga wykryć wszelkie zmiany w gruczole piersiowym jest badanie USG piersi. Warto wiedzieć, że nie zawsze mamy do czynienia z nowotworem, w tkankach czasem wytwarzają się bowiem torbiele czy zgrubienia – zmiany niegroźne, ale wymagające leczenia, często nieinwazyjnego. – mówi doktor Marek Janisz z warszawskiej kliniki Korona.

Badanie USG wykonane na najwyższej jakości sprzęcie z dużą precyzją pomaga wykryć te zmiany i ustalić plan leczenia. Ważne jednak, by badanie przeprowadzone było w ośrodku zajmującym się kompleksowo diagnostyką i leczeniem chorób piersi, takim jak Klinika Korona. Dzięki temu szanse na wyzdrowienie są naprawdę duże!

Więcej na www.zdrowe-piekno.pl

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ