Od przebarwień do utraty zębów. Tak palenie wpływa na jamę ustną
W składzie dymu tytoniowego znajduje się nawet 4 tys. niebezpiecznych związków chemicznych, które mają wpływ na zdrowie całego organizmu, w tym jamy ustnej. Warto przyjrzeć się, jakie konsekwencje niesie za sobą palenie papierosów, by odpowiedzieć sobie na pytanie – czy ten nałóg jest tego wart?
1. Przebarwienia
Palacza bardzo często można poznać po odcieniu jego zębów. Chociaż papierosy to nie jedyna przyczyna przebarwień, to często właśnie tytoń powoduje szary lub czarny osad na zębach oraz ich żółknięcie. Co zrobić by zęby odzyskały dawny kolor?
– Osoby palące powinny zwrócić szczególną uwagę na codzienną higienę jamy ustnej. Jest ona niezwykle ważna, jednak zwykła pasta wybielająca może nie wystarczyć. Stosując ją, usuniemy najwyżej niewielkie i powierzchowne przebarwienia. Poza tym jej długotrwałe stosowanie powoduje powstawanie mikroubytków w szkliwie. Najlepszym sposobem na pozbycie się przebarwień i jednoczesne zweryfikowanie stanu swojego uzębienia jest wizyta konsultacyjna w gabinecie stomatologicznym.
Podczas wstępnej konsultacji pacjent rozmawia z lekarzem o swoich oczekiwaniach, a on wstępnie weryfikuje stan jego uzębienia. Pacjent jest również kierowany na profesjonalną higienizację, czyli skaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzację. W ten sposób jest przygotowany do wizyty diagnostycznej, podczas której zostaje przeprowadzona dogłębna analiza stanu jego uzębienia.
Na tej podstawie otrzymujemy kompleksowy plan leczenia zgodny z oczekiwaniami pacjenta. Jeśli chodzi o sam zabieg wybielania zębów, trwa on jedynie około 2 godzin, a po wizycie ich odcień może stać się jaśniejszy o kilka tonów – mówi lek. stom. Anna Przybyła z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach. Przebarwienia, to jednak dopiero początek zmartwień…
2. Utrata smaku i zapachu
Jednym z pierwszych rezultatów palenia jest zaburzenie węchu, następnie dochodzi do utraty smaku. Dym papierosowy osłabia te zmysły, więc pozbycie się nałogu zdecydowanie przyczyni się do czerpania większej przyjemności z jedzenia.
– Utrata smaku przez palacza najczęściej jest spowodowana przewlekłym zapaleniem błony śluzowej, która pojawia się na skutek długotrwałego palenia. U osób palących dochodzi również do uszkodzenia kubków smakowych, a dokładnie brodawek grzybowatych, które stają się ukrwione i bardziej płaskie. Dodatkowo na skutek działania dymu, następuje wzmożone wydzielanie śliny, której nadmiar upośledza trawienie pokarmów oraz hamuje łaknienie – wyjaśnia dr Przybyła. Warto pamiętać, że gdy przestaniemy palić, nasze ciało natychmiast rozpoczyna proces regeneracji. Około 48 godzin po wypaleniu ostatniego papierosa możemy na nowo odczuć smaki i zapachy.
3. Zmiana flory bakteryjnej
Palenie papierosów zmienia skład mikroorganizmów występujących w jamie ustnej, czyli tak zwanego mikrobiomu. Wpływa to zarówno na rozwój chorób nowotworowych, jak i schorzeń jamy ustnej, w tym próchnicy, która nieleczona może prowadzić nawet do utraty zębów.
– Według badań amerykańskich naukowców skład flory bakteryjnej w ustach palacza zdecydowanie różni się od tego u osób, które nigdy nie paliły lub już nie palą. Wyniki badań opublikowanych w „International Society for Microbial Ecology Journal” pokazały, że w jamie ustnej palacza znajduje się aż dwa razy więcej bakterii, niż w jamie ustnej osoby niepalącej.
Jak zauważają badacze, u palaczy mnożą się między innymi niebezpieczne paciorkowce odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Mniej natomiast znaleziono proteobakterii, odpowiedzialnych za eliminację toksyn, które przedostają się wraz z dymem do jamy ustnej – tłumaczy ekspert Dentim Clinic.
4. Choroby dziąseł
Szkodliwe substancje znajdujące się w dymie tytoniowym sprzyjają również chorobom dziąseł. Są one odpowiedzialne za rozwój bakterii beztlenowych, powodujących gromadzenie się płytki nazębnej, której nadmiar może być przyczyną paradontozy – jedną z najczęstszych przyczyny utraty zębów.
– Choroby przyzębia są najczęściej spowodowane przez bakterie znajdujące się przy powierzchni korzeni zębów. Wywołują one stany zapalne, które powodują niszczenie tkanek wokół nich. Dlatego też musimy pamiętać o systematycznej higienizacji oraz wizytach kontrolnych u dentysty. Są one niezbędne do zachowania zdrowia jamy ustnej. Higienistka stomatologiczna po skalingu i piaskowaniu, wykonuje polerowanie oraz fluoryzację – podpowiada dentysta. Dodatkowo przez palenie tytoniu zmniejszają się przeciwutleniające właściwości śliny, co sprzyja uszkodzeniom dziąseł. Dochodzi również do niedoborów witaminy C w organizmie, której brak prowadzi do rozpulchnienia miękkich tkanek.
5. Braki w uzębieniu
Palenie papierosów nie tylko powoduje wcześniejszą utratę uzębienia, ale utrudnia również jego odbudowę. – Palenie tytoniu zdecydowanie obniża skuteczność leczenia implantologicznego. Zawarte w dymie papierosowym toksyny zmniejszają dopływ krwi do kości i tkanek otaczających zęby. Dodatkowo mogą prowadzić do patologii kości wyrostka zębodołowego. Jest to związane przede wszystkim z destrukcyjnym działaniem metabolitów, które znajdują się papierosach.
Nikotyna wpływa bezpośrednio na dziąsła i wyrostek zębodołowy, ale również działa ogólnoustrojowo, poprzez pochłanianie szkodliwych substancji w płucach, niekorzystnie wpływających na metabolizm tkanki kostnej. Te wszystkie czynniki wpływają na duże prawdopodobieństwo niepowodzenia w leczeniu implantologicznym – ostrzega dr Przybyła.
6. Rak jamy ustnej
Najgroźniejszym skutkiem palenia jest jednak rak jamy ustnej. W wielu przypadkach jest to tzw. „cichy zabójca”. Schorzenie potrafi bezobjawowo rozwijać się latami. Na co zwrócić szczególną uwagę?
– Przede wszystkim powinny nas zaniepokoić takie objawy jak krwawienie z jamy ustnej, guzki w obrębie policzków, szczękościsk, powiększone węzły chłonne szyi czy nawet brzydki zapach z ust. Gdy tylko zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany, nie możemy tego ignorować. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykonanie badania za pomocą urządzenia o nazwie VELscope. Generuje ono niebieskie światło, które poddaje tkanki miękkie jamy ustnej naturalnej fluorescencji, pokazując zmiany niewidoczne gołym okiem – wyjaśnia ekspert Dentim Clinic.
Pamiętajmy, że 75% przypadków raka jamy jest spowodowanych paleniem papierosów, a dokładnie węglowodorami rakotwórczymi, produktami spalania tytoniu. Jeśli zdrowe i białe zęby oraz świeży oddech, nie są wystarczającym argumentem, to powyższe statystki, powinny przekonać wszystkich, by zrezygnować z palenia papierosów raz na zawsze.
***
Dentim Clinic to nowoczesny gabinet stomatologiczny w centrum Katowic, wyspecjalizowany w leczeniu implantologicznym oraz leczeniu ortodontycznym dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Swoim pacjentom pomaga zarówno w nagłych przypadkach, takich jak doskwierający ból zęba, jak również przy kompleksowej zmianie uśmiechu. Klinika dysponuje własną pracownią diagnostyczną z RTG i tomografią komputerową, natomiast niezwykle precyzyjne leczenie kanałowe wykonuje korzystając z najnowocześniejszych mikroskopów ZEISS. Specjalnością lekarzy Dentim Clinic jest również: stomatologia estetyczna, protetyka, chirurgia szczękowa, profilaktyka paradontozy oraz stomatologia zachowawcza, a także stomatologia dziecięca. Więcej: www.dentim.pl