Obalamy mity dotyczące zdrowia jamy ustnej!



60% Polaków nie ma pojęcia o prawidłowym szczotkowaniu zębów, ani nawet o prawidłowej higienie jamy ustnej. Skąd bierze się taki brak wiedzy? Bardzo często jest on spowodowany przez mity. Pojawiają się nie wiadomo skąd i wprowadzają nas w błąd. Postanowiliśmy obalić kilka z nich. Sprawdź, które doniesienia na temat prawidłowej higieny jamy ustnej należy koniecznie puścić w niepamięć!

Wszystkie płyny do płukania ust są takie same

MIT – Mamy do wyboru wiele rodzajów past do zębów, podobnie jest z płynami do płukania jamy ustnej. Różnią się one przede wszystkim składem i przeznaczeniem. – Płyn dobieramy z zależności od problemu, z którym się zmagamy lub efektu, jaki chcemy uzyskać. Rozróżniamy kilka rodzajów płynów do płukania ust, między innymi: przeciwko paradontozie, do wrażliwych zębów, wspomagające wybielanie czy zwalczające kamień nazębny. Większość zawiera substancje przeciwbakteryjne, ale też różne substancje aktywne. Jeżeli nie wiemy, jaki płyn wybrać najlepiej poradźmy się swojego dentysty – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

80% bakterii w jamie ustnej nie znajduje się wcale na zębach, ale na języku, wewnętrznych stronach policzków i podniebieniu. Niestety, tylko około 5% osób stosuje płyny do płukania ust – to zdecydowanie za mało. Używając szczoteczki do zębów pozbywamy się jedynie części bakterii, nie docierając do tych, które znajdują się na błonach śluzowych oraz języku. Warto dobrać odpowiedni siebie płyn i stosować go codziennie.

Szczoteczki z twardym włosiem lepiej czyszczą zęby

MIT – Istnieją trzy rodzaje szczoteczek do zębów, w zależności od stopnia twardości włosia: miękkie, średnie i twarde. Rzeczywiście, szczoteczki z twardym włosiem najlepiej radzą sobie z płytką nazębną, ale równocześnie najczęściej podrażniają dziąsła. Używając tego typu szczoteczki w niewłaściwy sposób możemy narazić się na uszkodzenie szkliwa. – Pacjentom ze zdrowymi zębami i dziąsłami zalecamy szczoteczki średniej twardości. Pacjenci ze skłonnością do stanów zapalnych dziąseł powinni wybierać szczoteczki miękkie, a szczoteczkę twardą rozważajmy tylko, jeżeli zamierzamy czyścić nią protezę – wyjaśnia stomatolog.



Brzydki zapach z ust spowodowany jest brakiem higieny jamy ustnej

MIT – Nieświeży zapach z ust może bardzo skomplikować życie… Najczęściej, bo aż w 80%, jest spowodowany brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej, ale nie tylko. – Istnieje kilka przyczyn tej uciążliwej dolegliwości. Według badań brzydki zapach z ust w 5-8% może być spowodowany różnymi chorobami, takimi jak zapalenie zatok czy bakteryjne zapalenie migdałków. Może być również spowodowana problemami z przewodem pokarmowym – wyjaśnia dr Stachowicz. Jeśli prawidłowo dbamy o uzębienie, a nieprzyjemny zapach utrzymuje się, konieczna jest konsultacja ze stomatologiem.

Jedzenie owoców przed snem czyści zęby

MIT – Chociaż jedzenie owoców jest niezwykle zdrowe, nie należy spożywać ich bezpośrednio przed snem. – Wieczorne podjadanie owoców może prowadzić do próchnicy. Po pierwsze, zawierają one cukry proste, które, pozostając na zębach, sprzyjają rozwojowi bakterii próchnicotwórczych. Prowadzi to do osłabienia i uszkodzenia szkliwa. Po drugie, niektóre owoce zawierają kwasy, które rozpuszczają szkliwo. Nie ma lepszego sposobu na oczyszczenie zębów przed snem niż szczoteczka, pasta, nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej – dodaje stomatolog.

Aparat ortodontyczny jest dobry tylko dla dzieci

MIT – Aparat ortodontyczny jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Prawdą jest jednak, że im wcześniej rozpoczniemy leczenie wad zgryzu, tym łatwiej i szybciej osiągniemy wymarzony efekt.

– U dzieci zęby prostują się szybciej, ponieważ nie tylko zmieniamy położenie zębów, ale tez wpływamy na wzrost kości szczęki, efekt leczenia ortodontycznego u dzieci jest też stabilniejszy niż u pacjentów dorosłych. Nigdy jednak nie jest za późno na decyzję o założeniu aparatu na zęby – przekonuje dentystka. Współczesne metody stosowane w gabinetach stomatologicznych pozwalają na leczenie osób w każdym wieku. Leczenie najczęściej trwa od roku do trzech lat.

Szczoteczkę do zębów można dzielić z innymi

MIT – Szczoteczka do zębów to bardzo osobista rzecz i zdecydowanie nie można jej sobie nawzajem pożyczać. – Każda osoba ma w jamie ustnej swoją florę bakteryjną. Przekazywanie szczoteczki do zębów tworzy ryzyko przeniesienia chorobotwórczych bakterii i grzybów, co może prowadzić między innymi do grzybicy ust albo infekcji gardła czy migdałków. Jeśli osoba, której szczoteczki używamy choruje na zapaleniem wątroby typu B lub C, istnieje także prawdopodobieństwo zarażenia się tym wirusem – ostrzega dr Stachowicz.

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi coraz częściej spotykają się z przypadkami przewlekłego bólu…
CZYTAJ

Niedostrzegany problem – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Plaga otyłości wśród dzieci to nie tylko kwestia społeczna, czy estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna: - Obecnie do specjalistów trafiają…
CZYTAJ

Z Miłości do Włoch!

Warszawa, 20 stycznia 2025 r. – W wyjątkowej przestrzeni budynku Senator przy ulicy Bielańskiej w Warszawie odbył się spektakularny pokaz…
CZYTAJ

Zmysłoterapia – zapachy dobrego nastroju. Jak oddziaływają na nas zapachy?

Zapachy otaczają nas na każdym kroku – w domu, pracy, czy podczas spacerów. Czasami są niemal niezauważalne, innym razem wywołują…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne w Klinice Urody Beleza – dlaczego warto?

Szybkie tempo życia i ciągły stres sprawiają, że coraz więcej osób szuka rozwiązań, które pozwolą im nieco odpocząć i rozluźnić…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ