Nosisz aparat na zębach? Przestrzegaj kilku ważnych zasad



Nosisz aparat na zębach? Przestrzegaj kilku ważnych zasad

Twarde owoce, warzywa i orzechy są wrogiem dla aparatów ortodontycznych. Powód jest prosty: produkty te mogą go uszkodzić. Natomiast maliny, jagody, cukierki z karmelem oraz słodzone napoje zwiększają ryzyko powstania próchnicy, chorób przyzębia i stanów zapalnych dziąseł. Jak tego uniknąć? Oto kilka praktycznych porad co zrobić, by po zdjęciu aparatu ortodontycznego olśniewać uśmiechem, a nie zacząć leczenia u stomatologa.

Uważaj na twarde i lepkie produkty

Przy aparacie ortodontycznym musimy przestrzegać kilku zasad żywienia. A wszystko po to, by go nie uszkodzić i nie mieć problemów z wyczyszczeniem zębów. Powinniśmy zrezygnować ze wszelkich twardych produktów: jabłek, kolb kukurydzy, popcornu, orzechów, świeżej marchewki, kostek lodu. Jeśli nie możemy się im oprzeć, pokrójmy je na małe kawałki. Ale nie tylko twarde warzywa i owoce mogą być szkodliwe dla aparatu. Również niezdrowe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci lub końcówek ołówek i długopisów mogą doprowadzić do jego uszkodzeń.

– Uważajmy też na lepkie produkty, takie jak np. cukierki z toffi i karmelem, gumy do żucia, owoce kandyzowane, suszone morele i figi. Mogą one oblepić aparat – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic. Problem stanowią też nasiona z jagód lub malin, które trudno usunąć. Unikajmy też gazowanych napojów i soków owocowych – zawierają w sobie bardzo dużo cukru, który tworzy płytkę nazębną. Wówczas bardzo szybko rozwijają się bakterie chorobotwórcze.

Wycior i irygator wyczyszczą przestrzenie miedzyzębowe

Nie ulega wątpliwości, że osoby noszące aparat ortodontyczny, muszą szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Istnieje wiele preparatów, które mogą w tym pomóc. Podstawą jest szczoteczka, najlepiej elektryczna. Mała główka z włosiem pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Oprócz tego powinniśmy zaopatrzyć się w tzw. „wycior”, który czyści przestrzenie międzyzębowe.

Wyglądem przypomina szczoteczkę do czyszczenia butelek, ale jest mniejszych rozmiarów. Niektóre posiadają jony cynku, które uaktywniają się podczas stosowania i działają antybakteryjne, chronią zęby przed kwasami, pomagają w walce z płytką i kamienieniem nazębnym. – Używając jej, jesteśmy w stanie dokładnie wyczyścić przestrzenie wokół zamków, pierścieni oraz między łukiem aparatu a powierzchnią zębów – dodaje dr Fąferko.



Każdy, kto nosi aparat ortodontyczny, powinien mieć w swojej łazience irygator. To urządzenie podobne do elektrycznej szczoteczki do zębów, ale z inną końcówką. Irygator miesza powietrze z wodą i spręża je, w wyniku czego powstają mikrobąbelki, które pod ciśnieniem czyszczą przestrzenie międzyzębowe. Wypłukuje on resztki jedzenia, usuwa osad z zębów i masuje dziąsła. – W usunięciu pokarmów z najgłębszych zakamarków pomagają też nici ortodontyczne, które różnią się nieco od zwykłych dentystycznych. Mają one dwie grubości: standardowa część nitki oczyszcza przestrzenie międzyzębowe, natomiast grubsza- płytkę wokół zamka – wyjaśnia dentysta.

Myj zęby pastą przeciwpróchniczą i nie wybielaj zębów

– W jamie ustnej czai się mnóstwo mikroorganizmów, które tworzą płytkę bakteryjną, co może doprowadzić m.in. do powstania próchnicy, stanów zapalnych dziąseł i paradontozy. Większe ryzyko wystąpienia tych chorób jest u osób noszących aparaty ortodontyczne – mówi dr Fąferko. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie past do mycia zębów, które mają wzmocnione działania przeciwpróchnicze i antybakteryjne. Zęby powinniśmy czyścić po każdym posiłku, a nawet po przekąsce. Resztki pokarmów są doskonałą pożywką dla bakterii, dlatego należy się ich jak najszybciej pozbyć.

Nosząc aparat ortodontyczny nie powinno się wybielać się zębów. Preparaty nie mają możliwości dotarcia do powierzchni, które zakryte są zamkami. Dlatego po zdjęciu aparatu będzie widać różnicę w kolorze między odsłoniętą częścią zęba, a tą, która była zakryta aparatem. Zatem decyzję o wybieleniu zębów powinniśmy odłożyć na czas po zakończeniu leczenia.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ