Nieświeży oddech? Powiedz mu stop!



Ponad 40% Polaków przynajmniej raz zrezygnowało z jakiejś znajomości z powodu nieświeżego oddechu rozmówcy. Unikanie dialogu na temat tego problemu, nie jest dobrym rozwiązaniem. Uświadomienie sobie przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust nie tylko poprawi relacje z otoczeniem, ale może pozwolić uniknąć wielu poważnych chorób.

Pierwszym krokiem w drodze do zdrowej jamy ustnej jest uświadomienie sobie zaistniałego problemu. Wiele osób cierpiących na tę przypadłość nie wyczuwa przykrej woni z własnych ust, a otoczenie uznaję rozmowę na ten temat za krępującą. Badania, przeprowadzone na potrzeby kampanii „Lekcja stomatologii”, pokazują, że co piąty Polak zamiast rozmowy wybiera unikanie toru oddechowego partnera.  Brak dialogu nie tylko nie rozwiąże problemu, ale dodatkowo może narazić na przykre konsekwencje.

Zupełnie inaczej problem wygląda w sytuacjach intymnych, według badań kampanii, aż ponad 40% badanych zwróciło uwagę swojemu partnerowi na nieświeży oddech.

Poinformowanie partnera o problemie nieprzyjemnego zapachu z ust to ważna sprawa w motywacji do walki z problemem. Odebranie informacji na ten temat nie należy jednak  do sytuacji przyjemnych i może zniechęcać do dalszego kontaktu. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o higienę jamy ustnej i własną atrakcyjność w formie świeżego oddechu – lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert medyczny kampanii „Lekcja stomatologii”.

Nieświeży oddech może być przeszkodą zarówno w kontaktach osobistych jak i zawodowych. Kandydat któremu brzydko pachnie z ust podczas rozmowy kwalifikacyjnej, może zostać uznany przez przyszłego pracodawcę za osobę, która niewystarczająco dba o własną higienę i  wizerunek.

Znajdź przyczynę

Przyczyną nieświeżego oddechu jest najczęściej niewłaściwa higiena jamy ustnej. Źródłem nieprzyjemnego zapachu mogą być resztki jedzenia, pozostające po posiłkach pomiędzy zębami, ale także nalot na języku. Bakterie, które rozwijają się w jamie ustnej w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej są przyczyną ubytków, próchnicy oraz schorzeń dziąseł, które w rezultacie również mogą stać się powodem nieświeżego oddechu.

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może doprowadzić także do poważnych chorób wpływających na cały organizm. Bakterie rozwijające się w ustach mogą zaatakować trzustkę, a nawet doprowadzić do uszkodzenia komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny i rozwoju cukrzycy. Aby uniknąć tego rodzaju nieprzyjemności, należy w świadomy sposób zadbać o swoje zęby.



Wygrać z problemem

Dbając o świeżość oddechu warto zacząć od prawidłowego szczotkowania zębów po każdym posiłku, nie zapominając przy tym o oczyszczaniu języka. W trosce o czystość przestrzeni międzyzębowych należy codzienne używać nici dentystycznej i płynu do płukania. Warto dodatkowo unikać spożywania pokarmów o wysokiej zawartości cukru i skrobi oraz regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Eksperci radzą, by umawiać się na wizytę z dentystą co najmniej raz na pół roku.

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawą do zachowania zdrowych zębów i dziąseł. Równie istotne są regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych. Nieświeży oddech powinien być pierwszym sygnałem, nakłaniającym do odwiedzin u dentysty. Niestety większość Polaków decyduje się na wizytę zbyt późno, kiedy uszkodzenia łączą się już z długim i kosztownym leczeniem –mówi lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert medyczny kampanii „Lekcja stomatologii”.

Palaczom zaleca się natomiast zrezygnować z nałogu. Składniki chemiczne zawarte w papierosach wraz z resztkami dymu osadzają się w jamie ustnej i wpływają na zapach oddechu, poza tym przyczyniają się do żółknięcia i przebarwienia. W podobny sposób działają inne używki takie jak  kawa czy alkohol.

Jeśli przyczyną nieświeżego oddechu nie okażą się jednak problemy stomatologiczne, zalecana jest wizyta u gastrologa czy laryngologa. Stosowanie się do zaleceń lekarzy i odpowiednia higiena jamy ustnej, pozwoli zachować świeży oddech i piękny uśmiech.

 

„Lekcja stomatologii” to inicjatywa Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia” oraz NZOZ Prima-Dent w Warszawie, której celem jest pozytywne wpłynięcie na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz wyeliminowanie stresu stomatologicznego. W ramach kampanii organizowane są między innymi lekcje edukacyjne dla przedszkoli, szkół, uniwersytetów trzeciego wieku oraz przedsiębiorstw, w czasie których uczestnicy zapoznawani są z technikami dbania o zdrowie jamy ustnej oraz redukcji stresu stomatologicznego.

Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, Pracodawców RP, Mazowieckiego Kuratora Oświaty,  Marszałka Województwa Mazowieckiego, Burmistrza Dzielnicy Mokotów, Burmistrza Dzielnicy Praga Północ, Wydziału Lekarsko – Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii oraz patronatami medialnymi Stomatologii Współczesnej, infoDENT24.pl, Nowej Stomatologii, Dental Radia, Art of Dentistry oraz Asystentki i Higienistki Stomatologicznej. Akcja promocji zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży pod hasłem „Lekcja stomatologii” prowadzona jest od 1999 roku. Do tej pory wzięło w niej udział już ponad 30 tysięcy uczniów.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ